יום הפוך באוניברסיטאות: הסטודנטים עבדו בניקיון

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

כמדי יום, הגיעו אתמול מאה עובדות הניקיון של אוניברסיטת תל אביב לעבודתן עוד לפני שעלתה השמש. הן הוציאו את כלי הניקוי והתכוננו להתחיל בעבודתן כשפגשו לפתע בצי של 40 סטודנטים שבישרו להן שהיום, לכבוד ה-1 במאי, יהיה "יום הפוך": הסטודנטים ינקו, ואילו הן, המנקות, ישבו וינוחו.

חלקן התקשו להאמין שהסטודנטים אכן יחליפו אותן במטלות הבוקר, אך לבסוף התרצו ומסרו בשמחה את הדלי, המגב והסמרטוט לסטודנטים, אשר ניקו את הכיתות, המסדרונות וחדרי השירותים בשמונת בנייני האוניברסיטה. "בזמן שעבדנו ישבו עובדות הניקיון בצד, נחו, דיברו והכירו האחת את השנייה", סיפר נועם פורר, סטודנט למדע המדינה וראש המחלקה לעניינים אקדמיים באגודת הסטודנטים. "מדי פעם הן וידאו שאנחנו לא עושים יותר מדי נזקים - למעט מגב שבור אחד, המשמרת שלנו הסתיימה בהצלחה רבתי. את ההתרגשות שהעובדות הקרינו קשה לתאר במילים, אבל האושר שלהן - כשהן נוכחו לדעת שהן לא שקופות כפי שאולי הן חשבו שהן - ביטא הכל".

לפני כשנה וחצי החליפה אוניברסיטת תל אביב חברת קבלן, וכמאה פועלות הניקיון עמדו בפני פיטורין. בסיוע הסטודנטים יצאו הפועלות למאבק על זכויותיהן, ובסופו יצאו מנצחות: הן המשיכו להחזיק בעבודתן, קיבלו את השכר והתנאים הסוציאליים שלהם הן זכאיות, ואף הוכרו על ידי הנהלת האוניברסיטה כוועד עובדים יציג. באגודת הסטודנטים הסבירו אתמול ש"היום ההפוך" נועד להביע תמיכה בפועלות על עבודתן היומיומית המסורה, וכן כסמל למאבקן על תנאי העסקה הוגנים. "זו היתה ההזדמנות שלנו לצאת ממעגל האדישות ולהראות לעובדות שהן לא לבד במאבקן המוצדק לתנאי העסקה הוגנים", אמר פורר. דליה איבן, פועלת הניקיון באוניברסיטה, אמרה ש"כיף לראות את הסטודנטים החמודים שדואגים לנו. אנחנו מאוד שמחות שהמאבק שלנו הצליח".

אחרי כשלוש שעות עבודה הניחו הסטודנטים את כלי הניקוי וחילקו לכל פועלת ורד אדום, ומאפים מתוקים שתרמה קפיטריית הפקולטה למדעי הרוח, גילמן. "השנה התאחדות הסטודנטים בישראל אימצה את יוזמת האגודה בתל אביב, והיום המיוחד הזה יתקיים גם באוניברסיטאות אחרות בארץ", אמרה דוברת אגודת הסטודנטים, אילת אריאלי. פורר הדגיש שהמשימה לא הושלמה בכך: "נותר לנו כעת להפסיק את תנאי ההעסקה הפוגעניים שלהן".


סטודנט מנקה באוניברסיטת תל אביב, אתמול

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ