כשיוזמה להזזת ל"ג בעומר נתקלת בבחינת בגרות

הרב הראשי לישראל יונה מצגר מפציר ברבנים להזיז את החג כדי למנוע חילול שבת המוני. הבעיה היא שתוכניותיו מתנגשות בבגרות במתמטיקה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

שבועיים וחצי לפני ל"ג בעומר, בדקה ה-90 ממש, רבנים אורתודוקסים שוברים את הראש כיצד לציין אותו השנה, ואם לא כדאי לשנות סדרי בראשית ולקרוא ליהודים באשר הם לדחות את ההילולה והמדורות כדי למנוע חילול שבת.

הרב הראשי לישראל יונה מצגר עורך בימים אלה סבב פגישות קדחתניות עם אדמו"רים ורבנים בעולם החרדי, ומפציר בהם להסכים לדחות השנה את המנהג של הדלקת המדורות בהר מירון ביממה, או לפחות בכמה שעות. בלשכתו הודו אמש כי הסיכויים להשיג הסכמה ליוזמתו קלושים, וזאת בגלל קואליציה משונה של מתנגדים ליוזמה - רבנים אנטי-ציונים מכאן, וארגוני המורים הרשמיים של המדינה מכאן. אלה טוענים כי הסיבה היחידה שבגללה אי אפשר לדחות השנה את ל"ג בעומר ביממה, היא בחינת הבגרות במתמטיקה.

הבעיה מתחילה בלוח השנה תשע"א, שממש כמו בשנה שעברה זימן יחדיו את ל"ג בעומר עם יום ראשון בשבוע.

כידוע, את המנהג להדליק מדורות מקיימים בערב ל"ג בעומר - והדבר יוצר מצב בעייתי במוצאי שבת, משום שרבים מתחילים בהכנות במהלך השבת. בהר מירון, שאליו באים מדי שנה מאות אלפים בל"ג בעומר להילולת רבי שמעון בר יוחאי, הבעיה חמורה במיוחד. בשנה שעברה ההכנות לאירוע - בראשן פריסת השוטרים והמאבטחים באזור - היו כרוכות בחילול שבת המוני. הרבנים החרדים, ככלל, העלימו מכך עין.

לדברי הרב דוד סתיו, יו"ר הנהלת ארגון רבני צהר, הדרישה להזיז את ל"ג בעומר ביממה היא עסק רציני. "מצאנו בתולדות ההלכה שכאשר היה חשש שמצוות יגרמו לפגיעה בקדושת שבת, חכמים ביטלו או דחו אותן", אמר. "הדלקת מדורה זו לא הלכה, זה אפילו לא מנהג, זו תרבות יהודית. הפולקלור הזה גורם לאלפי שוטרים ולמאות אלפי יהודים שמדליקים מדורות לחלל שבת. מה שבסך הכל צריך לעשות זה שהרבנות תודיע שההדלקה תהיה ביום ראשון אחר הצהריים, שמשרד החינוך יזיז את השבתון ביום, וכך מיליונים יוכלו לחגוג את חגיגות ל"ג בעומר שאינן הלכתיות, ואין בהן שום קדושה, בהידור. ברור שהתנא רבי שמעון בר יוחאי שההילולה נעשית לכבודו, ודאי ישמח יותר לדעת שהיא נעשית בלי חילול שבת".

הרב הראשי מצגר ניסה בשנה שעברה לדאוג לכך שהמשטרה תציב בהר בשבת שוטרים דרוזים בלבד, דבר שלא מנע חילול שבת המוני. הוא מודע היטב לעובדה שחלק גדול מהמדורות ברחבי הארץ נדלקות עוד לפני שנדלקים שלושה כוכבים בשמים, בסמוך לשמונה בערב. ביוזמה של ארגון רבני צהר, גם בכירי הרבנים בציונות הדתית שיגרו אתמול מכתבים בהולים לפוסק הספרדי הבכיר הרב עובדיה יוסף, לשני הרבנים הראשיים (שכאמור אחד מהם משוכנע) ולשר החינוך גדעון סער, בבקשה שיערכו תיקון מזערי בלוח השנה תשע"א, וזאת כדי למנוע מצב שבו יודלקו המדורות עם צאת השבת. מסער הם דורשים להעתיק את יום החופש מיום ראשון 22 במאי ליום שני 23 במאי.

רבה של רמת גן יעקב אריאל, ראש ישיבת אור עציון הרב חיים דרוקמן, רבה של בית אל שלמה אבינר והרב סתיו - שהוא גם רבה של שהם - טוענים במכתביהם כי השינוי בציבור הרחב לא יתחולל אלא אם יקרה קודם כל בהר מירון.

מתברר כי כבר בשנה שעברה קיימה מועצת הרבנות הראשית דיון בנושא, וקיבלה החלטות המצדדות בדחיית ל"ג בעומר ביממה, בכל שנה שבה הוא חל במוצאי שבת, אלא שההחלטות ההן נשכחו עד לאחרונה. הרב מצגר נפגש בימים האחרונים בין השאר עם האדמו"ר מבויאן, האוחז ב"חזקה" של הדלקת המדורה הראשונה במירון מדי שנה. ברבנות סיפרו, כי האדמו"ר נמנע מלהשיב לפנייה והבטיח להתייעץ עם אדמו"רים אחרים המקיימים "הדלקות" במירון. האדמו"ר עדיין לא חזר עם תשובה, ועל פי ההערכה הסיכויים שתשובה כזו תגיע אי פעם לרבנות, גוף שאינו זוכה להכרה בחוגים הללו, אפסיים.

ברבנות, מכל מקום, תולים חלק מהאשמה דווקא במערכת החינוך, שלא ממהרת להעתיק את החופש ביממה. בסביבתו של מצגר אף טענו, כי השר סער הביע הסכמה לדחיית החופש אלא שהוא נכנע לארגוני המורים, שלא רצו לוותר על סוף שבוע ארוך: חופש משישי עד ראשון, כולל. בארגון המורים העל-יסודיים הכחישו מכל וכל. לפי גרסת הארגון, המורים דווקא הביעו נכונות לדחיית החופש, אלא שהנושא עלה רק בימים האחרונים ואז התברר כי לא ניתן לקיים את החופש ביום שני משום שנקבעה בו בחינת הבגרות במתמטיקה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ