שיבושים קשים בתעבורה האווירית לישראל וממנה החלו היום (חמישי) בשעות אחר הצהריים בשל תקלה באספקת דלק למטוסים בנמל התעופה בן גוריון. בשלב זה, אין המראות משדה התעופה עקב זיהום שאותר בדלק שיועד למטוסים. אלפי נוסעים מעוכבים בנתב"ג; לנוסעים שטרם הגיעו לנמל התעופה מומלץ להתעדכן במודיעין נתב"ג.

חברת אל-על הודיעה הערב על ביטולן של 20 טיסות מישראל ליעדים שונים בחו``ל. מהחברה נמסר כי נוסע שטיסתו בוטלה יקבל את כספו בחזרה. חברת ארקיע ביטלה 18 טיסות וחברת ישראייר ביטלה 12 טיסות. ישראייר מסיעה את נוסעיה לאילת באוטובוסים היוצאים ממרכז הארץ וכן מספקת לנוסעיה באילת הסעה למרכז.

נוסעים מחכים בנמל התעופה, היום. תצלום: דודו בכר

מנכ"ל נתב"ג, שמואל קנדל, אמר ל"הארץ" כי כבר לפני שבועיים החלה תופעה של סתימת מסנני דלק במשאיות שממלאות את מיכלי המטוסים. לאחר שהתופעה הלכה והחריפה, חברת נכסי תעופה, המזרימה את הדלק לצנרת של נמל התעופה, שלחה את המסננים ואת הדלק לבדיקה במכון הישראלי לאנרגיה. בבדיקה התגלה חומר בלתי מזוהה בדלק.

נכסי תעופה המליצה היום בשעה 13:00 לרשות שדות התעופה לא להתמש בדלק ואז התקבלה ההחלטה להפסיק מיד את התדלוקים ולא לאפשר המראת מטוסים.

קנדל ערך בשעות הצהריים מסיבת עיתונאים בנתב"ג ואמר כי "חברת נכסי תעופה אחראית על אספקת הדלק, איכותו ועמידתו בתקנים הבינלאומיים. הדלק עמד בכל הבדיקות והתקנים הבינלאומיים. הסיבה שבגינה התעורר החשש היא סתימה שהתגלתה במתקנים המסננים ומעבירים את הדלק מהצנרת למיכלי המטוס. זו היתה הסיבה לכך שחברת נכסי תעופה שלחה את המסננים לבדיקה והגיעה למסקנה שמצד אחד הדלק תקין ומצד שני יש חשש לזיהום".

נוסעים בחנויות בנמל התעופה, היום. תצלום: דודו בכר

חברות תעופה זרות שפועלות בקו לישראל, קיבלו הוראה לתדלק בדרכן ארצה. המשמעות המעשית היא כי מטוסים שמגיעים ארצה וצריכים לתדלק בנתב"ג, ייאלצו לנחות בקפריסין השכנה. לפיכך, יתארך סבב הטיסות של המטוסים המתוכננים להגיע לישראל ולאחר מכן לשוב ולהמריא חזרה ליעדיהן בחו"ל.

חברות התעופה האמריקאיות הפועלות בישראל, דלתא איירליינס ויו-אס איירווייז הודיעו כי טיסותיהן מנתב"ג ימריאו במועד. טיסת דלתא לניו יורק וטיסת דלתא לאטלנטה יתדלקו בעאמן ומשם ימשיכו לארה"ב. חברת יו-אס אירוויז תמריא מישראל ללרנקה ומשם תמשיך לפילדלפיה.

בשנים האחרונות נרשמה כבר בעיה דומה בדלק הסילוני, והתדלוק בנמל התעופה הבינלאומי הופסק למשך יום שלם. אז נאלצו המטוסים לתדלק בדרך לישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ