חשש לזיהום דלק כלל ארצי; דיווחים על פגיעות באוטובוסים ובמשאיות

המכון הביולוגי בנס ציונה התבקש לסייע באיתור הזיהום; החלה היערכות לשימוש במאגרי דלק לשעת חירום עבור הדלק הסילוני

אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי

האם ישראל ניצבת בפני משבר דלק חמור? ל-TheMarker נודע כי התסמינים אשר הביאו היום להשבתת הטיסות מחשש לזיהום בדלק הסילוני - התגלו בשבועות האחרונים גם באוטובוסים ובמשאיות ברחבי הארץ.

מדובר בחומר שומני לא מזוהה שגרם לסתימת מסננים בצנרות הדלק ולפגיעה במיכלי הדלק בכלי הרכב. המכון הביולוגי בנס ציונה הוזעק לפני יומיים ליטול דגימות ממסוף דלק במרכז הארץ. בשעות הצהריים החלה ההיערכות לשימוש במלאי החירום האסטרטגי, בינתיים, עבור הדלק הסילוני בלבד.

לפי שעה, לא ברור מקור הזיהום וייתכן שמדובר בפגם בצנרת הולכת הדלק הארצית או בזיהום תזקיק אשר יוצר באחד מבתי הזיקוק. בעקבות האירועים, הורה שר התשתיות עוזי לנדאו להקים באופן מיידי ועדת בדיקה בראשה יעמוד מנהל מינהל הדלק במשרד התשתיות, חן בר יוסף.

במקביל, כבר לפני חודש התקבלו תלונות מציי משאיות ואוטובוסים על פגיעה במיכלי הדלק של כלי הרכב. הטענות שעלו הן כי הדלק שהוזרם למיכלים הביא לאיכול הפילטרים במערכות הדלק. בעקבות התלונות, נשלחו למעבדות דגימות דלק מירושלים, חולון ומאשדוד. בבדיקות נמצאו הדגימות תקינות. בימים האחרונים התקבלה תלונה נוספת גם מחיפה - ודגימה שנלקחה משם נמצאת בימים אלה בבדיקה.

עשרות טיסות מקורקעות, אלפי נוסעים תקועים

שיבושים קשים חלו בתעבורה האווירית לישראל וממנה משעות אחר הצהריים היום (חמישי) בשל תופעה דומה שהתגלתה בנמל התעופה בן גוריון. עשרות המראות עוכבו ואלפי נוסעים נתקעו בשדה.

מנכ"ל נתב"ג, שמואל קנדל אמר ל"הארץ" כי כבר לפני שבועיים החלה תופעה של סתימת מסנני דלק במשאיות שממלאות את מיכלי המטוסים. לאחר שהתופעה הלכה והחריפה, חברת נכסי תעופה, המזרימה את הדלק לצנרת של נמל התעופה, שלחה את המסננים ואת הדלק לבדיקה במכון הישראלי לאנרגיה. בבדיקה התגלה חומר בלתי מזוהה בדלק.

נכסי תעופה המליצה היום בשעה 13:00 לרשות שדות התעופה לא להתמש בדלק ואז התקבלה ההחלטה להפסיק מיד את התדלוקים ולא לאפשר המראת מטוסים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ