ברשויות כועסים על בריחת המוחות: "הכפר הירוק גונב תלמידים חזקים"

המסלולים הייחודיים ויחסי הציבור של כפר הנוער מרגיזים את הרשויות המקומיות, שמונעות מעבר תלמידים

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

בשנה האחרונה מנהל משרד החינוך מלחמה משפטית ותקשורתית נגד בתי ספר פרטיים בשרון, כחלק ממאבק לחיזוק החינוך הציבורי. אחד הנימוקים המרכזיים של ראשי המשרד הוא שמוסד פרטי "גונב" תלמידים חזקים מרשויות סמוכות. ואולם, כאשר בית ספר ציבורי - "הכפר הירוק" שליד רמת השרון - מביא לתוצאות דומות, המדיניות הרשמית הופכת נוקשה מעט פחות. את עיקר המאבק מנהלים דווקא ראשי רשויות ומנהלי מחלקות חינוך, המוצאים עצמם במצב אבסורדי: להילחם על יישום ההוראות והמדיניות שמשרד החינוך עצמו קבע.

בבית הספר הכפר הירוק על שם לוי אשכול, אחד מכפרי הנוער הוותיקים בישראל, לומדים כיום כ-1,550 תלמידים בכיתות ז'-י"ב. כשליש מבני הנוער הם תלמידי פנימייה, רובם מרקע סוציו-אקונומי נמוך, והשאר באים משורה ארוכה של יישובים מבוססים במרכז הארץ. אלה נרשמים לכפר לא מעט בזכות מגמות ייחודיות, העטופות בשכבה עבה של יחסי ציבור: מסלול מנהיגות סביבתית, מסלול לימודים מלא בשפה האנגלית, כיתת מחוננים, וטרינריה, מגמות מדעים מוגברות, אמנות (קולנוע, אמנות פלסטית ומוזיקה קלאסית), ועוד.

התלמידים האקסטרניים משלמים כאלף שקלים בחודש (כ-11 אלף שקלים בשנה) מלבד התשלום הרגיל. לדברי מנהל הכפר, ד"ר קובי נווה, התשלום מיועד בעיקר למימון מערך ההסעות וארוחת צהריים. להערכת המתנגדים, תשלומי ההורים הגבוהים משמשים, לפחות בחלקם, בעבור המסלולים הייחודיים, שקשה למצוא כמותם בבתי הספר הציבוריים הרגילים. כדי להתקבל לבית הספר נדרשים התלמידים לעבור מבחנים ומיונים שונים ולשלם עליהם, לכאורה בניגוד להוראות משרד החינוך האוסרות על כך. לדברי ד"ר נווה, הביקוש ללימודים במקום גדול בהרבה מיכולת קליטתו.

מלבד שאלת המיונים, ההיבט המרכזי בפעילות הכפר הירוק שעומד בניגוד להוראות הקיימות נוגע להליך הרישום לבית הספר. על פי תקנות משרד החינוך, תלמיד המבקש ללמוד בבית ספר שאינו ביישוב בו הוא גר, נדרש לקבל לכך את אישור הרשות, מסיבות תקציביות. תלונות על כך שבית הספר קולט תלמידים בניגוד לחוק נשמעו כבר לפני כמה שנים, אך רק בדצמבר 2009 הורה מנכ"ל משרד החינוך שושני, נוכח התנגדות תקיפה של הערים הסמוכות, כי הכפר הירוק לא יקבל תלמידים "ללא אישור הרשות המקומית השולחת".

כעבור כחצי שנה פורסמה הוראה נוספת, מפורשת יותר, לפיה בית הספר אינו רשאי עוד לקבל תלמידי חוץ בתנאי שישיגו את האישור הנדרש - בתקווה שהעניין יסתדר איכשהו - אלא יש לבקש זאת כבר בתחילת תהליך הקבלה. במשרד החינוך ובכפר הירוק אומרים כי השנה לא נקלטו תלמידים ללא אישורים. במשך זמן רב, "היתה הסכמה בשתיקה", מודה ד"ר נווה, "אבל מרגע שהתעוררה הבעיה, הודעתי על כך להורים".

הניסיון, גם אם המאוחר, לאכוף את הכללים המחייבים הביא בשבועות האחרונים שתי קבוצות הורים, האחת מכפר סבא והשנייה מפתח תקווה, לעתור לבית המשפט המחוזי בפתח תקווה נגד החלטת הערים שלא לאשר את מעבר התלמידים. לצד טענות בדבר שינוי פתאומי במדיניות, מדגישות העתירות את זכותם של ההורים לקבוע היכן ילמדו ילדיהם. "דין ההחלטה להתבטל בהיותה פוגעת בזכות היסוד לחינוך, בעקרון טובת הילד ובאוטונומיה של ההורים לעצב את חינוך ילדיהם", נכתב באחת העתירות.

"האם מערכת החינוך כאן היא בסגנון צפון קוריאני, שאומרת ?אדוני, אתה תעשה בדיוק כמו שאני אומרת לך', או שהמערכת מוכנה לתת חופש בחירה? אנחנו לא מוכנים לקבל את ההחלטה (שלא לאשר את המעבר, א"ק), לפחות בלי מאבק", אומר משה הבר, אחד ההורים מכפר סבא שעתרו לבית המשפט. לדברי ברוריה רביב מפתח תקווה, בתה גלי "מאוד התלהבה ללמוד בכפר הירוק, בזכות ההזדמנות לפגוש תלמידים מהמון ערים והאווירה הפחות מכופתרת. אם הילדה כל כך רוצה, אז למה לא לאפשר זאת?".

את סירוב הרשויות המקומיות באזור לאשר לתלמידיהן לעבור לכפר הירוק מציג המנהל ד"ר נווה כ"מלחמת יוקרה". "הפגיעה היחידה היא באגו של מנהלי מחלקות החינוך, נוכח ההצלחה שלנו", הוא אומר. עם זאת, נראה כי מדובר ביותר מכך. לדברי גורמים שונים, מעבר של שלושה תלמידים בשכבת כיתה ז' באחד היישובים לפני כשנה גרם לשינוי החלוקה הפנימית בכיתות: במקום שלוש כיתות, שבכל אחת מהן לומדים פחות מ-30 תלמידים, יש כעת שתי כיתות, שבהן כמעט 40 תלמידים. המסלולים הייחודיים ומערכת השיווק האגרסיבית של הכפר הירוק מרגיזים את ראש עיריית אריאל, רון נחמן. "איך אני אמור להתחרות עם בית ספר שמפתה הורים בתנאים ששום מוסד ציבורי לא יכול לתת? הכפר הירוק לוקח את התלמידים החזקים שלנו. ככה פוגעים בחינוך הציבורי", הוא אומר. את התנהלות הכפר הירוק, והגיבוי שהעניק לו משרד החינוך עד כה, מגדיר נחמן כ"שערורייה גדולה ומתמשכת".

"אנחנו לא נגד הכפר הירוק, אלא רוצים שהוא ינהג כמו כל בית ספר אחר במדינת ישראל, כלומר - יכבד את החלטות הרשויות המקומיות ולא ישלח את ההורים להילחם בנו", מסביר ראש אגף החינוך בעיריית ראש העין, אבי קמינסקי. דרישה נוספת היא "השוואת תנאי התחרות". את החלטת הרשויות להתנגד למעבר תלמידים לכפר הירוק מסביר קמינסקי ב"הקפדה על מדיניות אזורי הרישום, שמשרד החינוך קבע. כל עוד המעבר לכפר הירוק היה קטן בהיקפו, לא היתה בעיה, אבל המספרים רק הולכים וגדלים. בית הספר פותח מסלולים אליטיסטיים, ובוחר את תלמידיו - על פי ציונים ויכולת כלכלית של ההורים - בעוד שאנחנו מחויבים לקלוט את כל התלמידים".

עוד אומר קמינסקי, כי הגיבוי שהעניק עד לאחרונה משרד החינוך לכפר הירוק, "השאיר את השלטון המקומי חשוף בצריף, בניסיון לשמור על תקנות הרישום והחינוך. דבר זה הביא ללחצים כבדים על הרשויות, שלא לצורך. אנחנו בסך הכל מבקשים שמשרד החינוך יאכוף את חוקי החינוך באופן שווה, על כל בתי הספר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ