הפנסיונרים התלוננו: בגליל רוצים רק צעירים

בכנס לעידוד מעבר תושבים מהשפלה לגליל נעדרו ועדות הקבלה

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"מישהו ראה את העזים שלי? אני מחפש את העדר שלי", נשמעת קריאה בכרי הדשא, בין שירי ים השיבולים שמסביב לקריאות מערכת הכריזה על עוד ילדה שאיבדה את הוריה. ברוכים הבאים ליריד ההתיישבות של המשרד לפיתוח הנגב והגליל שנערך בראשון לציון השבוע, במטרה לשכנע את תושבי המרכז לארוז את חפציהם ולעבור צפונה.

גיא, אותו רועה צאן שבמקרה איבד את עדרו חמש דקות מסינמה סיטי, אמור לסמל את המראה של התושב הגלילי - שערו ארוך ולבן, זקן מעטר את פניו, והוא גם אוחז בסנדה, אולי כדי לשוות לו מראה אמיתי של עובד אדמה. אך המחשבה שבאי הכנס, בעיקר אנשי משפחות צעירים שנאבקים בתשלומי הדיור במרכז, יהפכו לדמויות גליליות לפחות כמו גיא, נראית כמו חזון אחרית הימים.

התוכנית בדרך להפיכת הצפון לאלטרנטיבה לגוש דן מתבצעת כך: כל מועצה אזורית הקימה לה ביתן, שכלל את נציגי הרשויות ותושבים שהיגרו לגליל בעבר. עכשיו מה שנותר זה רק לשכנע את המתעניינים שהנוף המרהיב, ואיכות החיים וחיי הקהילה הם סיבות מספיק טובות כדי לעזוב את החיים הנוחים במרכז.

במועצה האזורית גלבוע, למשל, ניסו להבהיר לבאים את היתרונות שבמעבר בכיתוב "שדרות רוטשילד בעמק". במועצה אזורית גליל עליון הוסיפו גם את היתרונות הבאים: "קהילה קיבוצית צומחת, חינוך איכותי, חיי חברה ותרבות פנאי, בחברת אנשים כמוכם". בין הדוכנים התמקמה גם עמדה שנשאה את השלט "סוף שבוע ארוך - שישי עד ראשון". כמה מהנוכחים חשבו שמדובר בהזמנה לנופש באחד הצימרים בגליל והתאכזבו כשגילו כי מדובר בהחתמה על עצומה להארכת סוף השבוע, יוזמה שמקדם השר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום.

דבר אחד נעלם מכל הפרסומים החגיגיים - ועדות הקבלה. "אני פנסיונר וניסיתי להתעניין באפשרות לעבור למשמר הירדן ואמרו לי שזה לא לקבוצת הגיל שלי", פנה אחד מבאי הכנס, שהעדיף להישאר בעילום שם, לשר שלום. "הנה ראש המועצה, בוא נראה מה יש לו לומר", מגיב שלום ולמקום נקרא בני בן-מובחר, ראש המועצה האזורית מבואות חרמון שאומר "אין דבר כזה, הם יעמדו למשפט".

מאוחר יותר, הסביר בן-מובחר כי "היישוב אמר שיש עדיפות למשפחות עם ילדים, וזה בסדר, כי מה שיש לנו זה גני ילדים שנסגרים, מעונות שנסגרים, בתי ספר עם מספר תלמידים נמוך". לדבריו, "אנחנו עושים את היריד כדי להביא אנשים לגליל בכלל. יכול להיות שהבן של אותם אנשים יבוא בסוף שבוע אל הגליל והוא בעצמו יתאהב במקום".

יחיאל בורוכוב, חיפאי בן 60, מסביר כי "אני כבר זקן מדי בשביל לעבור לקיבוצים, אבל הגעתי כי הילדים שלי מתעניינים באפשרות הזו ואני בודק בשבילם". למשמע התהייה על המרחק שנסע רק כדי לשמוע על היתרונות של החיים הצפוניים, הוא אומר "מה אני אעשה שעשו את הפרופגנדה הזאת לגליל בראשון?".

"אנשים היום מחפשים הגשמה, מחפשים חזון, מחפשים איכות חיים. יש הרבה אנשים מיהודה ושומרון שעוברים לגליל ולנגב, וגם כאלו ממרכז הארץ", מסביר השר שלום את הסיבות למעבר. "איכשהו, ההתעניינות הגדולה ביותר היא בגליל, כי התחושה היא שהצפון יותר קרוב, למרות שזה לא נכון". פנסיונר נוסף קוטע את דבריו ואומר: "תגיד לי, בית גיל הזהב יבנו במקומות האלה? כי אומרים שהרוב זה לצעירים". "זה גם למבוגרים, גם למבוגרים", מבטיח השר.

לקראת ערב, האטרקציה המרכזית מתגבשת סמוך לביתן של המועצה האזורית משגב. פתיתי הקלקר, ששימשו קודם לכן מילוי לספות הישיבה, התפזרו לכל עבר והפכו למשחק לילדים שהשתעממו מסיבוב הבתים האופציונלי. "קיבלתי משרה בפקולטה לרפואה בצפת, ואנחנו בינתיים מחפשים מקום בשכירות ורוצים לקנות בית אחר כך. ועדות קבלה? עוד לא הגעתי לשם", אומרת הד"ר מיטל גל-תנעמי. "בינתיים, צריך להתרגל לשלג", היא אומרת, בזמן שבתה הקטנה עדן חופנת עוד קלקר וזורקת לאוויר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ