הנוסעים המיואשים שרפו זמן וכסף בדיוטי

כמו בבדיחה הישנה על האחרון שמכבה את האור בנתב"ג, התרוקנו תורי הבידוק מנוסעים. את שעות ההמתנה הארוכות הם העבירו בין מדפי האלכוהול והבשמים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הבדיחה הידועה על אחרית הימים בישראל מבקשת מאחרון היוצאים מנתב"ג לכבות אחריו את האור. אתמול בטרמינל 3, המראה הזה לא היה רחוק מלהתממש. מסדרונות הבידוק של כבודת היד נותרו יתומים. גם עמדות הדרכונים נשארו ללא נוכחים. ככה זה שאלפי נוסעים נתקעו בשדה התעופה, מבלי יכולת לצאת או לטוס.

מסביב למזרקה במרכז הטרמינל, צבאו הנוסעים שנתקעו בעל כורחם בין שמים לארץ הקודש על העמדות לממכר מזון. תורים ארוכים השתרכו בעמדת המודיעין, של תיירים מבולבלים שלא מבינים איך פתאום בוטלה טיסתם המתוכננת. "אז הטיסה בטוח תצא בחצות?" מבקש לברר נוסע צרפתי באנגלית משובשת. "בטוח? שום דבר לא בטוח", עונה לו פקיד הקבלה. "כרגע זה מה שאנחנו יודעים".

היחידים שנראים מחויכים הם קבוצת אוהדי מכבי תל אביב, שהחליטו לקנות דומינו בסטימצקי כדי להעביר את הזמן. "34 שקל ופתרנו את הבעיה", צוחק צביקה חדד, אוהד שרוף מאשקלון. "פשטנו את הרגל כבר בדיוטי פרי. כל שעה עלתה לי אלף דולר", מוסיף חיים ברון ממושב ברכיה. "עכשיו, לפחות שאת הגביע נביא", מוסיף צורי סעדון. "בעזרת השם גם נגיע למשחק".

המוכרים בדיוטי פרי נראים גם הם מותשים משעות ההמתנה. "קצת שיגעו אותנו, והרבה אנשים נכנסו למדוד רק כדי להעביר את הזמן, אבל בסוף סגרנו קופה מאוזנת, היו מכירות יפות", סיפרה מוכרת בחנות דיוטי פרי ספורט.

בינתיים בטרמינל, משתפים הנוסעים אחד את השני בסיבת נסיעתם לחו"ל והדברים שהם מפספסים. "נישאנו לפני חודש והיינו אמורים לצאת היום לירח הדבש ברומא", אומרת יוהנה, בזמן שעמית, בן זוגה, מברר בדלפק חברת התעופה אם יש מידע חדש באשר לטיסה. "הגענו לשדה עוד לפני שעדכנו על המצב, וכשבאנו לדלפקי חברת התעופה הסבירו לנו שכרגע לא יודעים מה קורה. מאז חלפו חמש שעות ואנו עדיין ממתינים".

עמית חוזר ללא בשורות והשניים מתייעצים על האפשרויות הלא-מזהירות שפתוחות בפניהם: להמתין לטיסה או לוותר ולחזור הביתה. "זו דילמה לא פשוטה, כי החברות לא אומרות דבר ולקח לנו זמן רב לסדר חופשה מהעבודה. מי יודע מתי יחודשו הטיסות, או מה יקרה אם נלך הביתה ובסוף תצא הטיסה. אין כאן ממש עם מי לדבר".

בשעה שבע בערב מפלח קול אנושי את רחבת נמל התעופה. "נוסעי הטיסה לברצלונה, ארוחת ערב מוגשת בשער D3". התוצאה: שני תלושים כתומים, שמאפשרים לקנות "כיבוד" בחינם. "אני מחזיר את התלושים האלה עכשיו, רק כדי לצאת מפה. מבחינתי לטוס גם דרך איראן לא רק דרך עמאן", אומר דרור גב, "אוהד מכבי מגיל 0". "אף אחד לא יודע מה קורה. אנחנו בהמתנה", מוסיפה אמו, ויקי. "אנחנו חוששים שלא יימצא פתרון ובסוף נישאר פה והלך מכבי".

בין הנוסעים שקורקעו התמקמו גם שוטרים מתחנת המשטרה בנמל התעופה, שנראו די משועממים. אולי ציפו לבלגן גדול יותר של הממתינים, אך המתח העיקרי ניכר במאבק אחר כיסאות הישיבה, למקרה שאחד המובטלים לעת מצוא יחליט להמר ולזנוח את מקומו.

"כבר אין לי כסף להעביר את הזמן. מה יש לעשות מלבד לאכול לאכול ולאכול?", אומר נוסע נוסף. ההודעה על התלושים לארוחת הערב שמוענקים לנוסעים של ארקיע הזכירה לחלק מהם חוויות מהקיבוץ. "כבר אכלתי, מה אני אעשה עם זה?", הלין דרור גב. מישהו מהנוכחים זורק לו הצעה: "כדאי לך לשמור את זה. יש לי תחושה שעוד נישאר פה די הרבה".

במוקד של חברת אל על מעבר להרי הדיוטי פרי התגודדו עשרות נוסעים. "מה לעשות עם בית המלון?", "איך בדיוק אני אעביר את הזמן עם הילדים?", תהו בפני אנשי המודיעין. ברקע, קולה הנעים של אשת מערכת הכריזה בנתב"ג שמבהירה לנוכחים: "בשל תקלת הדלק, חל עיכוב בלוח הזמנים של הטיסות. הנוסעים מתבקשים לעקוב אחר לוח הנחיתות". אחד מעובדי ארקפה מגיע בחזרה לאזור ההמראות עם חבילת שקיות נייר נוספות, שיחדשו את המלאי. "פשוט נגמר לנו", הוא מסביר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ