טוני קושנר לא יקבל תואר בגלל ביקורת על ישראל

המחזאי האמריקאי עודד חרם

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

בצעד נדיר החליט השבוע חבר הנאמנים של האוניברסיטת העירונית בניו יורק (CUNY) שלא להעניק תואר דוקטור לשם כבוד למחזאי האמריקאי-יהודי, זוכה פרס הפוליצר טוני קושנר, בגלל ביקורת שמתח על ישראל.

לפי פרוטוקולים מישיבות חבר הנאמנים, חבר הוועדה ג'פרי ס. ויזנפלד היה בין המתנגדים להענקת התואר לקושנר, כך לפי ניו יורק טיימס. ויזנפלד, יועץ השקעות שכיהן בעבר כעוזר מושל ועוזר סנאטור בניו יורק, ציין דברים שאמר קושנר בעבר ולפיהם הקמת מדינת ישראל לוותה במדיניות של טיהור אתני, ותמך בחרם על ישראל.

ויזנפלד הסביר לחבר הנאמנים מדוע התבטאויותיו של קושנר מונעות ממנו לקבל תואר לשם כבוד, "מדינת ישראל, שהיא בעלת הברית הדמוקרטית היחידה שלנו באזור, יושבת בשכונה שנשלטת כמעט לחלוטין על ידי ממשלים שהם שונאי נשים, אנטי הומוסקסואליים, ואנטי-נוצריים".

טוני קושנר, בן 55, הוא מחזאי ותסריטאי אמריקאי. מלבד פרס פוליצר שקיבל בעבור המחזה "מלאכים באמריקה" זכה קושנר בשני פרסי טוני, והיה מועמד לפרס האוסקר ולפרס גלובוס הזהב על התסריט שכתב לסרט "מינכן", אותו ביים סטיבן שפילברג.

בחבר הנאמנים יושבים 12 חברים ודרושים 9 קולות כדי להעביר החלטה, אולם במקרה זה 7 חברים הצביעו בעד ההחלטה.

קושנר אמר בתגובה כי הוא מבוהל מההתקפה המרושעת עליו ומהאופן בו עוותו אמונותיו. לדבריו, הוא אכן מאמין - בהתבסס על מחקרים של היסטוריונים ישראלים - שהאופן בו גורשו הערבים הפלסטינים בכוח מבתיהם כחלק מהקמת מדינת ישראל הוא אכן מהלך של טיהור אתני. עם זאת, קושנר הוסיף כי הוא תומך נלהב בזכותה של מדינת ישראל להתקיים, שמעולם לא תמך בחרם על ישראל וכי יהודים רבים שתומכים בישראל חושבים כמוהו.

קושנר אמר כי בשבילו, זוהי חוויה מכוערת ביותר: "זה מעורר בחילה שאוניברסיטה ציבורית גדולה מחליטה החלטה כזאת תוך השמצה חסרת בסיס ומבלי לתת לאדם בו מדובר להשמיע את קולו. מדהים שדבר כזה קורה".

נציג האוניברסיטה אמר כי מאז שנת 1961 לא בוטלה מועמדות לתואר לשם כבוד כאשר הגיעה לשולחן חבר הנאמנים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ