אלי אשכנזי

ימים ספורים לפני יום הזיכרון לחללי צה"ל הושחתה האנדרטה לזכר חללי סיירת אגוז, למרגלות החרמון, לצד הכביש שבין מצודת נמרוד לנווה אטי"ב. האלמונים השחיתו פינת זיכרון לזכר סגן דובי אדר שנהרג בקרב עם מחבלים באל-חיאם שבדרום לבנון. זו אחת מתוך 57 פינות לזכר ההרוגים - לוחמי אגוז. כן הפילו סלע גדול שעליו הונצח הרמטכ"ל לשעבר, רב-אלוף מרדכי גור, שסייע בהקמת האתר. האלמונים גם הרסו במת תיאטרון פתוח שהוקם באתר ובו נערכות התכנסויות של מבקרים, חיילים ושל יחידת אגוז. במת התיאטרון נותצה ונשרפה.

"עד יום שני אנחנו חייבים לשקם את האתר. לא יכול להיות שביום הזיכרון, בשעה שמשפחות שכולות יגיעו לאתר, הן יראו אותו הרוס", אמר יוסי עמית, פעיל בעמותת יוצאי סיירות אגוז. בימים הקרובים גם אמור להיערך במקום טקס לציון סיום מסלול להכשרת לוחמים, כמסורת היחידה והחשש הוא כי האתר לא יהיה מוכן לכך. כעת תורמים פעילי העמותה כסף לצורך שיקום האנדרטה. "הוצאתי כסף מכיסי ובמקביל אני מקבץ נדבות לצורך משימת השיפוץ", אמר עמית.

רמי חלפון מנוה אטי"ב הוא שגילה את הפגיעה במקום. לדבריו "שוב ושוב מחבלים לנו באתר הזיכרון". עמית ציין כי "האתר סובל ממעשי הרס במזיד במשך שנים רבות. לנו ברור מעל לכל ספק כי המשחיתים מגיעים מכפרי הדרוזים בגולן, אבל אולי המשטרה חוששת להתעמת אתם".

לדבריו בעבר שלח מכתב, כתוב בערבית, לראשי המועצות הדרוזית ברמת הגולן, ולצד בקשה כי יפעלו להפסקת מעשי ההרס כתב בין השאר כי "זה שנים ארוכות מתנכל קומץ של תושבים דרוזים מיישוביכם לאנדרטאות ופינות ההנצחה שהקמנו באתר, מנתץ אותן, שובר את לוחות הכיתובים שבפינות ההתייחדות לזכר חברינו, גונב את סמלי המתכת הקבועים על גבי אבני הסלע - כל זאת מתוך זדון ורוע ובכוונה תחילה. יתרה מזאת, רועי עדרי הבקר והצאן נוהגים לשוטט בתוך אתרנו עם עדריהם, מטנפים כל חלקה טובה בהפרשותיהם חרף פניות חוזרות ונשנות מצדנו לחדול מפגיעה בכבודנו ובכבוד יקירינו שלשמם ולמענם הקמנו את האתר".

עמית אמר כי "יוצאי היחידה מתכוונים להציב מארבים ליליים בסמוך לאנדרטה. "אם רוצים ללכת אתנו בכוח, אנחנו מכירים גם את השפה הזאת", אמר והוסיף: "אנחנו זקנים אמנם, אבל עדיין זוכרים לעשות כמה דברים".

יחידת אגוז, הנחשבת לסיירת הצפונית, הוקמה לראשונה בשנת 1956, בעקבות מבצע קדש, בהוראת אלוף פיקוד הצפון אז יצחק רבין. מטרתה היתה לסכל פעילות סורית. כעבור חודשים ספורים פורקה היחידה והוקמה מחדש ב-1968. בצד המשימות ההגנתיות השתלבה יחידת "אגוז" גם בפשיטות מצומצמות שבוצעו בצדו השני של הגבול. בראשית שנות ה-70 פעלה היחידה נגד חוליות מחבלים בגבול צפון, אולם אחרי מלחמת יום כיפור פורקה שוב. ב-1995 הוקמה היחידה בשלישית, כחלק מחטיבת גולני, ופעלה כיחידת מבצעים המפתחת שיטות לחימה זעירה בהתאם לתנאים הנדרשים בגזרה הצפונית.

מפקד תחנת המשטרה בגולן, רב פקד מני בנימין, אמר כי הוגשה תלונה על הפגיעה באנדרטה. לדבריו אי אפשר להפנות אצבע מאשימה לכיוון כלשהו וכל כיוון חקירה נבדק. מבקרים שהיו במקום בימים האחרונים ציינו כי בגולן היו מטיילים רבים בשבוע האחרוןוייתכן כי קבוצת מטיילים גם ישנה באתר ההנצחה של אגוז והבעירה בו אש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ