האב השכול: המאבק הוא על ההכרה והזיכרון ולא על הכסף

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

הכבאים שנספו באסון הכרמל לא יוכרו כחללי מערכות ישראל. זאת למרות שהשוטרים והסוהרים כן הוכרו ושמותיהם יוזכרו כבר בטקס יום הזיכרון ביום ראשון הקרוב. הסיבה לכך טמונה בחוק הקבורה הצבאית שלא מתיר להכיר כחלל מערכות ישראל במי שלא נקבר בחלקה הצבאית, בה נקברים, על-פי חוק, חיילי צה"ל, סוכני השב"כ, המוסד, המשטרה ושב"ס, בעוד שכבאים, כמו גם אנשי מגן דוד אדום או משמר הכנסת לא נקברים בה.

מלבד הכבאים אורי סמנדייב ודני חייט, מדובר גם במתנדב אלעד ריבן גם בנהג אוטובוס הסוהרים שנלכד באש, דוד נבון. את מאבק ההנצחה מובילות המשפחות סמנדייב וחייט ולטענתן, ראש הממשלה הבטיח להן אישית כי המשפחות יוכרו כמשפחות שכולות, על כל המשמעויות שבהכרה.

כשבועיים לאחר האסון קיבלה הממשלה קיבלה החלטה להכיר בהרוגי האסון כחללים ובמשפחותיהם כמשפחות שכולות על מנת לאפשר להן את הזכאות לפיצויים, אולם סוגיית ההנצחה לא טופלה. "המאבק הוא על ההכרה ועל הזיכרון ולא על כסף", אמר ל"הארץ" מרדכי סמנדייב, אביו של אורי סמנדייב.

"מאז האסון אנחנו פונים לארגון יד לבנים על מנת לעקוב אחר ההנצחה בהתאם להכרת ההרוגים כחללי מערכות ישראל. ציפיתי שהארגון יפעל בהתאם להנחיה, אולם הסתבר כי לא ניתנה לו כל הנחיה, אף אחד לא דיבר אתם. השר אלי ישי פנה אלינו אתמול וציין כי יפעל לעזור לנו. אני מצפה מממשלת ישראל שהבטיחה, גם שתקיים. לא יתכן שיזכירו את כל החללים ולא את הבנים שלנו. האסון הוא כמו מלחמה בהיקפי ההרוגים. הכבאים הם לא פחות מהשוטרים ומהסוהרים. הם הראשונים שהיו שם".

במשרד ראש הממשלה שלקח על אחריותו את הטיפול בשריפה חוששים מתקדים, כמו בסוגיית הפיצויים למשפחות שבתיהן נשרפו. "ההחלטה להכיר במשפחות כמשפחות שכולות היתה שנויה במחלוקת", אמר מקור במשרד ראש הממשלה, "בסופו של דבר הוחלט בהחלטת ממשלה להכיר בהן כמשפחות חללים, אולם לא ירדו לרזולוציות. השב"ס והמשטרה נמנים עם כוחות הביטחון והכבאים לא. צריך לזכור שמדובר בשריפה ולא מלחמה ונשאלת השאלה מה יקרה בשריפה אחרת בה ימות כבאי. ההכרה היום כחלל מכל הבחינות תהווה תקדים מכל הבחינות". עד כה לא הועלתה אף בקשה מצד הכבאים להכירם כחללים, גם במקרים בהם המוות היה כתוצאה מאימון או תאונת עבודה. גם הפעם הבקשה לא הועברה מצד ארגון הכבאים, אלא מצד המשפחות. לדברי יו"ר ארגון הכבאים הארצי, יואב גדסי, הבעיה טמונה בחזרה מההבטחה המקורית וקורא למשפחות להחרים את טקסי יום הזיכרון.

מהמשרד לביטחון פנים נמסר כי "המשרד פנה לראש אגף הנצחה שבמשרד הביטחון וסוכם כי עם סיום הקמת מערך הארצי לכיבוי והצלה וקביעת מעמד הכבאי, הנושא ייבחן". ממשרד הביטחון נמסר כי "הממשלה החליטה כי לנוכח הנסיבות המיוחדות של האסון בכרמל יוענקו לפנים משורת הדין למשפחות הכבאים, המתנדב והנהג זכויות כספיות כשל בני משפחה שכולה. ברוח החלטה זה אושרו על ידי הממשלה זכויות כספיות בנושאים הקשורים להנצחה. חוק בתי קברות צבאיים מגדיר מי האוכלוסייה שמוגדרת חללי מערכות ישראל ומובאת לקבורה צבאית ואינו מותיר מקום לשיקול דעת בנושא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ