טונים צורמים באקדמיה למוסיקה בירושלים

חברי הסגל האקדמי טוענים כי מינויים וקידומים מעוכבים במשך שנים, וכי הנהלת המוסד מתנהלת בריכוזיות יתר

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
אסף שטול-טראורינג

מאבק חריף שמתחולל זה כמה שנים בין ארגון הסגל האקדמי באקדמיה למוסיקה ומחול בירושלים, להנהלת המוסד - מגיע בימים אלה לשיאו, על רקע החלטת הסגל האקדמי להכריז על שביתה שתחל בעוד כמה ימים. חברי ועד הארגון טוענים כי מינוים וקידומם של מרצים מעוכבים במשך שנים וכי הנהלת האקדמיה מתנהלת בריכוזיות יתר, עם תקנון שפוגע בתהליכי המינוי והקידום. במוסד דוחים את הטענות ואומרים שהמוסד "מתנהל זה שנים רבות בדרך הוגנת, שקולה ועניינית". לדבריהם, נתוני הוועד על מצב המרצים "מגמתיים ומסולפים".

על פי נתוני הוועד שהגיעו לידי "הארץ", נכון לפברואר 2010, מחצית מכ-50 מחברי אנשי הסגל הבכיר עבדו 10 עד 30 שנה עד שקודמו לראשונה, או שלחילופין כלל לא קודמו; הנתונים מראים שכרבע מאנשי הסגל הבכיר המלמדים 10 עד 30 שנה במוסד, כלל לא קודמו ונותרו באותה הדרגה. נתונים אלה אינם כוללים עוד כ-160 מרצים שאינם מן הסגל הבכיר שגם חלקם, לדברי הוועד, סובלים מתהליכי הקידום הקיימים.

בוועד הסגל האקדמי קושרים את תהליכי המינוי והקידום הפגומים לריכוזיות יתר במוסד. דו"ח ארגוני של מכון צפנת למחקר, שנערך לבקשת האקדמיה ב-2006, קבע בין היתר כי יש בעיה של ריכוז יתר של סמכויות בידי גורמי ההנהלה.

יו"ר הוועד, ד"ר ולדימיר שקולניק, לשעבר דיקן באקדמיה, טוןע שלא הרבה השתנה מאז. "במשך שנים רבות אותם אנשים בעצם מנהלים את המוסד. הם עשו מין אחוזה שבה לאנשים אין מקום להתקדם למרות הישגיהם האמנותיים והמחקריים היוצאים מן הכלל. העמיתים שלהם בעולם מזמן כבר הגיעו למצב של הכרה מוסדית".

המלצות לקידומים ומינויים עוברות כיום דרך נשיא האקדמיה, פרופ' אילן שול. מנתונים שאסף הוועד, עולים לפחות שישה מקרים שבהם חלפו כמה שנים מרגע שהנשיא קיבל לידיו המלצה ועד התחלת פעילות ועדת המינויים בעניין המומלץ; לדברי יו"ר הוועד, משמעות הדבר היא כנראה שהנשיא לא העביר את ההמלצות הללו לוועדת המינויים, כשהמשמעות בפועל היא עיכוב הקידום.

באחד המקרים, מרצה שהומלץ על ידי דיקן לקידום ב-2005 קיבל פניה מוועדת המינויים להגשת מסמכים רק כעבור חמש שנים; במקרה אחר חלפו 10 שנים. שני מרצים אחרים שהמלצה בדבר קידומם הועברה לנשיא בספטמבר 2008 לא זכו עד כה לפנייה מצד ועדת המינויים. פרופ' עמי ולנסקי, מומחה להשכלה גבוהה מאוניברסיטת תל אביב, אומר כי בישראל, פרק הזמן שחולף מרגע מתן המלצה ועד תחילת פעילות הוועדה הוא לרוב לא יותר מחודשים ספורים ותהליך הקידום אורך לרוב כשנה.

לדברי דפנה ג'ונס, לשעבר יו"ר ארגון הסגל, "יותר מדי סמכויות מרוכזות בידי הנשיא. אין בעיה שהמלצות יעברו דרך הנשיא כל עוד תהיה הגבלת זמן וילוו לכך הסברים ברורים".

באקדמיה מכהנים 9 פרופסורים. עם זאת, בחמש השנים האחרונות היו שישה מרצים שקודמו לדרגות פרופסור; שלושה מהם קודמו זמן לא רב אחרי שמונו לכהן כחברי ועדת המינויים המוסדית. בוועד אומרים שקידום של חברי ועדת המינויים עשוי להיות מוצדק מבחינה אקדמית, אך בזמן כהונתו הינו "מעשה לא אתי עם ניגוד עניינים מובהק". לדברי מרצה בכיר, שתיקו מעוכב במשך שנים, "אנשים שהקידום שלהם נידון לא צריכים רק לצאת מהחדר, הם בכלל לא צריכים לכהן בוועדה הזו".

שקולניק טוען כי אין בתקנון המוסד נוהל שקובע את סדר הקידום של חברי הסגל. התיק של שקולניק עצמו נידון בוועדה כבר שמונה שנים: "(נשיא האקדמיה) אילן שול אמר לי ב-2008, חמש שנים מאז שהתחיל הטיפול בקידומי, ש'התיק שלך לא היה על סדר היום'". הסכם שאליו הגיעו הוועד וההנהלה באוקטובר 2010 כלל בין היתר הקמת ועדה, שתציע שינויים בתקנון הקיים, אולם לדברי הוועד - ההסכם לא כולל הרבה מהצעות הוועדה ועל כן הוא פגום.

בוועד טוענים כי התקנון הישן נשאר במהותו, כיוון שרבות מההצעות של הוועדה נדחו במועצה האקדמית העליונה שבראשות הנשיא. התקנון כלל סעיפים כמו ביטול נוהל העברת ההמלצות דרך הנשיא, וקביעת לוח זמנים להתחלת פעילות ועדת המינויים. ואולם, סעיפים אלה נשמטו. הוועד מאיים לפתוח בשביתה אם ההנהלה לא תאמץ את עיקרי הצעת ועדת התקנון, ודורשים לבחור הרכב חדש לוועדת המינויים.

מהאקדמיה למוסיקה ומחול בירושלים נמסר כי "הנתונים שהוצגו הם מגמתיים ומסולפים. המינויים והקידומים באקדמיה מתנהלים לאורך שנים על פי תקנון שאושר הן במוסדות האקדמיה והן על ידי המועצה להשכלה גבוהה. תקנון זה עבר עדכונים, נוסח מחדש ואושר ב-2010 ולאחרונה אף הוכנסו בו לוחות זמנים חדשים".

"המועצה האקדמית העליונה המורכבת מ-21 אנשי סגל בכיר של האקדמיה ומארבעה פרופסורים של אוניברסיטאות, היא בעלת הסמכות הבלעדית לקבוע את תקנון המינויים וההעלאות, כפי שאכן עשתה גם בעקבות המלצות ועדת פרופ' ספיבק. ראוי לציין כי מינוי לדרגות פרופסורה נעשה רק על ידי הוועדה העליונה למינוי פרופסורים של המועצה להשכלה גבוהה".

"הרמיזות של ד"ר שקולניק בדבר התנהלות לא מקצועית לכאורה של המזכירות האקדמית, של המועצה האקדמית העליונה ושל ועדת המינויים המוסדית, הן קנטרניות ומעוותות את המציאות. האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים מתנהלת זה שנים רבות בדרך הוגנת, שקולה ועניינית. הנהלת המוסד ורוב חברי הסגל משוכנעים כי השכל הישר ימשיך להדריך את אנשי האקדמיה באשר הם וכי איום השביתה יוסר והשיח הישיר בין כל הגורמים יימשך, כפי שהיה כל השנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ