זוהר בלומנקרנץ

בנמל התעופה בן גוריון החלו במשך שעות הבוקר (שישי) לחזור לשגרה, וטיסות המריאו ליעדיהם בחו"ל ובארץ. עם זאת, צפויים עדיין עיכובים ושינויים בלוח הזמנים, עקב המחסור בדלק לא מזוהם והצורך של חברות תעופה זרות, להצטייד בדלק בדרכם לישראל וממנה.

מתוך 23 הטיסות שעוכבו אתמול, כמעט מחצית מהם עדיין נותרו הבוקר על הקרקע. בחלק מהמקרים הסיבה לכך היא היעדר יכולתן של חברות התעופה להעביד את צוותי האוויר מעבר למכסת התעסוקה הקבועה שלהם. במקביל, המשיכו המיכליות למלא את המאגרים ולהזרים הדלק למטוסים, על מנת שיוכלו להמריא ליעד קרוב כמו לרנקה או עמאן שם למלא את המיכלים ולהמשיך ליעדם הסופי.

נוסעים ממתינים בנתב"ג. תצלום: דודו בכר

בשעות הבוקר התקיימה הערכת מצב ברשות שדות התעופה (רש"ת) ובמקביל המתינו גורמים רשמיים לקבלת תוצאות בדיקות המעבדה של הדגימות שנשלחו היום בשעה 07:00 בבוקר לגרמניה. בחברת אל על אמרו ל"הארץ", כי טיסות הבוקר של החברה המריאו, למעט עשר טיסות לשורת יעדים בחו"ל ולאילת שבוטלו עוד אתמול. מחברת ארקיע נמסר כי הבוקר המריאה טיסה אחת לברצלונה בנוסף לשתי טיסות שהמריאו הלילה.

בשדות התעופה הפנים ארציים, חוזרת הפעילות גם כן לסדרה. ב-07:00 בבוקר המריאה טיסת ארקיע הראשונה מנתב"ג לאילת ושעה וחצי לאחר מכן, ב-08:30 בבוקר המריאה טיסת החברה הראשונה משדה התעופה דב בת"א לאילת.

הטיסות שנוחתות בנתב"ג, הצטיידו בכמות דלק במיכלים המאפשרת להן לשוב ולהמריא, בלא צורך לתדלק בנתב"ג אלא ביעד ביניים קרוב, כגון לרנקה או עמאן. כך לדוגמה, טיסת לופהטנזה מפרנקפורט, במטוס מדגם בואינג 747-400, צפויה לנחות היום אחר הצהריים בנתב"ג, עם מלאי דלק אשר יספיק לו לשוב ולחזור ישירות או עם נחיתת ביניים לצורך תידלוק בדרך חזרה. טיסות אוסטריין איירליינס וסוויס, תעצרונה אף הן לצורך תידלוק ביניים בלרנקה או עמאן.

במערכת הביטחון בודקים את המקורות האפשריים לזיהום הדלק שהשבית את התעופה האזרחית בישראל. לפי שעה, לא נמצאו סימנים המעידים על חבלה מכוונת מצד גורמים עוינים. עם זאת, גורמים במערכת הביטחון אומרים שהאירוע האחרון מצטרף לשורה של תקלות חמורות בתשתית אסטרטגית שצריכות "להדליק נורה אדומה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ