כ-16,000 שגיאות לשון התגלו בספרי לימוד במגזר הערבי בשל היעדר פיקוח

דו"ח האגודה לתרבות ערבית מגלה כי תהליך אישור הספרים לבתיה"ס הערביים לקוי ומזיק לתלמידים מבחינה חינוכית ותרבותית

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

מי שבוחן ספרי לימוד לבתי הספר שאושרו על ידי משרד החינוך מוצא בכל ספר את האישור של המשרד ולצד זה את רשימת המומחים שהיו אחראים לתהליך ההגהה והעריכה הלשונית. רבים, בעיקר הורים ואולי מורים, יוצאים מנקודת הנחה כי החומרים שמופיעים בספרי הלימוד, גם אם לא תמיד נסכים לתוכנם, לפחות נכתבו בצורה נכונה אם בערבית ואם בעברית. אולם בדיקת ספרי לימוד רבים בבתי ספר ערביים חושפת נתונים מדאיגים על טעויות לשון, תחביר ודקדוק. על פי דו"ח של האגודה לתרבות ערבית, שמתבסס על מחקר מקיף על השפה והתכנים בספרי הלימוד של כיתות ג'-ט', עולה כי קיימות לפחות 16,225 שגיאות.

לדוגמה, המלה רמזור צריכה להיכתב כ"אשארה דואאיה" ובחלק מהספרים היא נכתבה בערבית כפי שהיא נשמעת בעברית. או למשל המלה קופת חולים, שנכתבה גם היא כפי שהיא נשמעת בעברית ולא כפי שצריכה להישמע בערבית - "סונדוק מרדא". דוגמה נוספת היא צירוף המילים "מרכז מסחרי" שנכתב כ"משביר".

הדו"ח מתבסס על מחקר ובדיקת ספרי לימוד בכל המקצועות, שחיברה ועדה מקצועית בליווי ד"ר אליאס עטאללה, מומחה לשפה הערבית. מנתונים שהוצגו שלשום בכנס שקיימה האגודה בנצרת עולה כי בספרי לימוד למתמטיקה לכיתות ג'-ט' קיימות לפחות 7,532 טעויות, ובשלושה ספרי היסטוריה וגיאוגרפיה קיימות 3,939 טעויות. מאות רבות של טעויות נמצאו גם בספרי לימוד הלשון הערבית.

מנהלת האגודה ד"ר ראוודה עטאללה, רעייתו של אליאס עטאללה, סיפרה כי התוצאות לא מפתיעות כלל מאחר שהן המשך ישיר לבדיקה שעשתה האגודה לפני כשנה. בבדיקה, שתוצאותיה פורסמו ב"הארץ", התברר כי בספרי הלימוד לכיתה ב' בבתי ספר ערביים התגלו יותר מ-4,000 טעויות לשון ותחביר.

פרסום הדברים גרר תגובות רבות. במשרד החינוך קבעו אז כי אגף החינוך הערבי במשרד החינוך ואגף אישור ספרי לימוד יבדקו את כל ספרי הלימוד המיועדים למגזר הערבי. הם אף ציינו כי כל ספרי הלימוד שאושרו למגזר הערבי עברו בדיקה פדגוגית מקצועית אך לא עברו בדיקה לשונית מטעם המשרד.

באגודה טוענים מנגד כי משרד החינוך הסתפק בביטול הספרים ללא הכנסת שינויים מערכתיים כלשהם ולא טרח לבדוק מחדש גם את הספרים המיועדים לשכבות האחרות. בכנס בנצרת השתתפו נציגים מוועדת המעקב, ועדי ההורים וועד ראשי הרשויות מהחברה הערבית. איאד ברגותי, מרכז הפרויקט, סיפר כי האגודה כבר פנתה לשר החינוך, גדעון סער, בעניין קביעת קריטריונים ברורים לאישור ספרי לימוד בשפה הערבית המיועדים למערכת החינוך הערבית, וכן בנושא שיתוף גופים ערביים ואנשי חינוך ערבים בקביעת קריטריונים אלו וחיבור ספרי לימוד חדשים החפים משגיאות.

לדברי ברגותי, מאחר שתהליך אישור ספרי הלימוד לבתי ספר ערביים לקוי ומזיק מבחינה חינוכית ותרבותית לתלמידים הערבים לאור תוצאות המחקר, האגודה שוקלת לפנות לערכאות המשפטיות ומתייעצת לאחרונה עם ארגונים ומשפטנים בנדון. יש לציין כי בכנס, לצד הנתונים על השגיאות והתקינות הלשונית, העלו החוקרים את סוגיית תוכני ספרי הלימוד מבחינת התאמתם לזהותו התרבותית והלאומית של התלמיד הערבי. לדוגמה, כתוב כי בגליל מתגוררים יהודים ולא-יהודים ולא נכתבת המלה ערבים. לסיכומו של עניין, המסקנות היו חד-משמעיות.

ד"ר ג'וני מנסור, שבחן את ספרי הלימוד בהיסטוריה, קבע שהספרים מתכחשים לנוכחות של העם הערבי-פלסטיני בארץ והדגש הוא על כך שמדובר בארץ המובטחת לעם היהודי: "מדובר בתהליך של דה-פלסטיניזצייה, הטמעת הנרטיב הציוני והמעטת ערכה של התרבות הערבית", אומר ד"ר מנסור.

ממשרד החינוך נמסר כי, ממצאי הדו"ח לא התקבלו במשרד, ולגופו של עניין יובהר כי אגף החינוך לערבים ואגף אישור ספרי לימוד החלו השנה בתהליך בדיקת הספרים מבחינה לשונית, בנוסף לבדיקה פדגוגית, טרם הנפקת האישור לספרי הלימוד. קודם לכך, כל ספר לימוד שאושר למגזר הערבי עבר בדיקה פדגוגית מקצועית, בעוד מחבר הספר חויב בהמצאת אישור על התקינות הלשונית של הספר. כאמור, משרד החינוך התחיל בשנת הלימודים הנוכחית, תשע"א, לבדוק בנוסף לבדיקה הפדגוגית את התקינות הלשונית של הספר. הודעה נשלחה לכל מחברי הספרים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ