יחודש השימוש בדלק שנחשד כמזוהם

ל"הארץ" נודע כי בניסוי מיוחד נמצא כי הדלק שהיה חשוד כמזוהם, לא מסכן את הטיסה. היום יתבצעו ניסויים נוספים על טיסות אל על

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

היום (ראשון) יחודש השימוש בדלק שלכאורה נמצא מזוהם בטיסות מישראל ואליה ובטיסות הפנים ארציות. ל"הארץ" כי בניסוי מיוחד שערכה חברת נכסי תעופה בטיסה של חברת אל על, נמצא כי הדלק שהיה חשוד כמזוהם לא מסכן את הטיסה. לצורך הבדיקה, השתמשה החברה בערכת בדיקה מיוחדת שקיבלה מחיל האוויר. הערכה בודקת את איכות הדלק לאחר שעבר במסננים - אותם מסננים שעליהם נמצאו סימני הזיהום. הכוונה להמשיך במהלך היום ולהרחיב את הניסוי לעוד 10 עד 15 טיסות של חברת אל על.

חברת אל על אישרה באופן רשמי כי היא מסייעת לחברת נכסי תעופה בנושא הדלק המזוהם. מהחברה נמסר כי "אל על נענתה לבקשה לסייע בפתרון המשבר וממשיכה לעשות ככל שתדרש, כפי שהיא עושה תמיד".

ובתוך כך, הבוקר הופסקו הטיסות הפנים-ארציות משדה דב בשל חשד לזיהום במאגרי הדלק. לפחות עד השעה 11:00 הופסקו הטיסות משדה התעופה דב לאילת ומאילת למרכז, לאחר שהתברר כי לא הושלם כראוי ריקון המיכלים והצנרת מהדלק שחשוד עדיין כמזוהם. חברת ארקיע העבירה את כל טיסותיה בשלב זה משדה דב לנתב"ג, ומבקשת מהנוסעים לא להגיע לשדה דב אלא ישירות לנתב"ג.

מאוחר יותר, לאחר שהתקבל מכתב רשמי מחברת פז בדבר תקינות הדלק בשדות התעופה הפנים-ארציים, אושרו ההמראות מחדש בשדה התעופה דב ובאילת. למרות זאת, החליטה ארקיע להמשיך בטיסותיה מנתב"ג.

שדה דב, היום. תצלום: ניר כפרי

במקביל, התקבלו אישורים כי הדלק תקין משתי מעבדות - בתי הזיקוק בחיפה ובמעבדה באשדוד, ועתה ממתינים לתוצאות בדיקת אישור נוספת של המעבדה הישראלית לאנרגיה וסביבה.

בסוף השבוע התקיימה הערכת מצב ברשות שדות התעופה (רש"ת), וברשות עדיין ממתינים לקבלת תוצאות בדיקות המעבדה של דגימות הדלק והמסננים שנשלחו שלשום לגרמניה.

מתוך 23 הטיסות שעוכבו ביום חמישי, 11 מטוסים היו עדיין על הקרקע ביום שישי בבוקר, אך במהלך סוף השבוע יצאו כל הטיסות ליעדיהן. במקביל, המשיכו המכליות למלא את המאגרים ולהזרים מעט דלק למטוסים, על מנת שיוכלו להמריא ליעד קרוב כמו לרנקה או עמאן, ושם למלא את המכלים ולהמשיך ליעדם הסופי.

הטיסות אשר נכנסות ארצה ממשיכות להגיע ארצה עם כמות דלק מספקת כדי לאפשר למטוסים לשוב ליעדם ישירות ללא צורך לתדלק בנתב"ג, או לפחות עם כמות מספקת כדי לנחות לתדלוק ביעד ביניים קרוב, כמו לרנקה או עמאן. כך למשל, טיסות לופטהנזה מפרנקפורט נחתו בסוף השבוע בנתב"ג עם מלאי דלק אשר הספיק להם לשוב ישירות לגרמניה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ