נשיא המדינה שמעון פרס בטקס יום הזיכרון: הנופלים הם גיבורי המלחמה ונושאי השלום

פרס נאם בטקס הממלכתי ברחבת הכותל. הוא איחל הצלחה לאזרחי מדינות ערב במאבקם על חירותם, והצהיר: "לא ננוח עד שנראה את גלעד שליט כאן איתנו"

הארץ
אנשיל פפר
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
אנשיל פפר
שירות ""

נשיא המדינה, שמעון פרס, נאם הערב (ראשון) בטקס פתיחת אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ברחבת הכותל המערבי בירושלים. בדבריו, חזה פרס כי הנופלים שאת זכרם מוקירה מדינת ישראל בערב זה, ייזכרו בעתיד גם כמי שסללו את הדרך לשלום.

אירועי יום הזיכרון לחללי צה"ל נפתחו בשעה 20:00, בצפירת דומייה של דקה, ולאחריה החל הטקס הממלכתי במעמד הנשיא והרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ.

"לא חיפשנו מלחמות, הן נכפו עלינו", אמר פרס בנאומו בטקס. "אבל משהותקפנו, לא ניתנה לנו רשות להפסיד אפילו אחת מהן. ומשניצחנו חזרנו לשחר שלום. היינו מפוכחים אז ונותרנו ערוכים היום. ובכל מצב לא נוותר על סיכוי של שלום מלא. של שלום אמיתי. ואם תיפול הזדמנות אחת, נחפש הזדמנות חדשה".

עומדים בצפירה, הערב בת"א. תצלום: ניר קידר

פרס הזכיר בנאומו אף את ההתקוממויות העממיות במדינות ערב ואיחל לאזרחיהן הצלחה במאבקם לשחרור. "באזורנו נשמע עכשיו קול ערבי הקורא לשחרור מעול הדיכוי, לדמוקרטיזציה של האזור", אמר. "אנו מאחלים להם שמאמציהם יעלו יפה. כעם שטעם חירות, אימץ את היכולות שבמדע, הצליח להפיק שפע ממחסור, אנו מאמינים שכל עם שישחרר את עצמו מכפיה ויאמץ לעצמו ידע - יידע להפיק יש מאין".

"שלא יזלזלו ביכולתנו הגנוזה"

הנשיא פנה להורי הנופלים ואמר: "באתי לומר לכם היום שישראל חזקה מתמיד. היינו לראשונים בעולם שהציבו כיפות ברזל, עוצרות טילים. ביכולתנו להמריא לגבהי החלל, לצלול למעמקי הים, ליצור עין צופיה לא רק בגבולותינו אלא גם במרחבים החדשים. המלחמות פרצו מפני שהתוקפים לא עמדו על עוצמתה החבויה של ישראל. גם היום אני מציע לאלה המחפשים מלחמה, שלא יטעו שוב. שלא יזלזלו ביכולתנו הגנוזה. כוחה של ישראל בצדקתה. אנו ערוכים כדי להגן פיסית על אדמתנו, ומוסרית על מורשתנו. הרוח הישראלית יש לה הכישרון לגבור בכל מצב, ולתכנן את יום המחר. בנינו נפלו בהגנה על הארץ שלנו ועל הערכים שלנו כאחד".

הטקס הממלכתי, הערב בכותל. תצלום: תומר אפלבאום

עוד אמר כי חייהם של חללי מערכות ישראל "נגדעו בראשית דרכם. והם יחיו לנצח, בדברי הימים של עמנו. יום יבוא והאיבה תחלוף ונחיה כשכנים בין שכנים. ובבוא היום הזה נדע שהם לא רק הגנו על חיינו אלא גם סללו דרך לשלום שיבוא. הם גיבורי מלחמה ונושאי שלום כאחד".

בסיום דבריו, הצהיר פרס על המחויבות להשבתו של החייל החטוף גלעד שליט. "אנו מחבקים את צה"ל, צבאנו האהוב, על משרתיו ועל נופליו", אמר. "לא ננוח ולא נשקוט עד שכל חיילנו החטופים והנעדרים ישובו הביתה. לא ננוח ולא נשקוט עד שנראה את גלעד שליט כאן, איתנו, בריא ושלם".

"אנו צופים בהיסטוריה בהתהוותה"

הרמטכ"ל בני גנץ אמר בטקס כי "גם בשעה המיוחדת הזו, ניצב צבא ההגנה לישראל ככוח מגן איתן, עוצמתי ומרתיע, נכון להכריע כל אויב שיאיים על ריבונותינו ועל שגרת חיינו; ולשמור על אלו הנושאים אלינו את עיניהם, שבשמם ובשליחותם אנו פועלים. בשנים האחרונות, גם למול הניסיונות החוזרים והנשנים להטיל דופי במוסריותם של חיילנו, המשיך צה"ל במשימותיו, כשבידו מצפן ערכי איתן. הוכחנו לעולם - בשטח, דרך הרגליים, בעשרות פעולות, שחיילנו ומפקדינו נושאים בלבם את ערכי טוהר הנשק ואת אמות המידה המוסריות הגבוהות ביותר".

הרמטכ"ל התייחס אף הוא לשינויים באזורנו ואמר: "בימים אלו, אנו מביטים סביב ורואים את המהפכות המסעירות את המזרח התיכון. אנו צופים בהיסטוריה בהתהוותה. האירועים שהתפרצו מתוך מציאות של דיכוי וייאוש מעלים סימנים של תקווה, אך גם מערערים את יציבות האזור ומוסיפים איומים אפשריים למדינת ישראל. לאור כל זאת, על צה"ל להיות מוכן להתמודד עם מגוון הולך וגדל של אתגרים, בכל אחת מן הזירות ואולי בכולן יחדיו, בבחינת - "כל העם חזית". נידרש להתעצם ולהיות גמישים יותר, יצירתיים יותר, מלוכדים יותר ומעזים יותר.

"רק צבא כזה ישלח מסר חד וברור למבקשי רעתנו, כי למדינת ישראל ולעם היהודי חומת מגן איתנה וכי כל מי שיבקש לקום עלינו יחוש את מלוא נחת זרוענו. רק צבא כזה, המכיר בהכרח ההגנה, הנשען על התפארת האנושית של מיטב בני הארץ הזו, יהיה מסוגל להרחיק מלחמה ממחוזותינו, להכריעה אם תתרחש ולהביא ובעיקר להבטיח שלום אמת למדינת ישראל".

183 איש נוספו השנה לרשימת הנופלים

22,867 חללים נספו במערכות ישראל משנת 1860 ועד יום הזיכרון הנוכחי. בשנה האחרונה התווספו למניין נופלי מערכת הביטחון 183 איש. כמו כן, יצוין זכרם של 2,443 אזרחים, חללי פעולות איבה. בשנה האחרונה, התווספו 13 אזרחים לרשימת חללי הפיגועים.

משרד הביטחון והיחידה להנצחת החייל מונים את מספר הנופלים מהיציאה מחומות העיר העתיקה בירושלים, והתחלת הסכסוכים עם ערביי הארץ על ההתיישבות היהודית החדשה. המספרים כוללים את חיילי צה"ל, ארגוני ההגנה והמחתרות שלפני קום המדינה, קהיליית המודיעין, המשטרה ושירות בתי הסוהר. ארגוני הביטחון מונים גם את החללים שנפלו מסיבות רפואיות או מתאונות ללא קשר ביטחוני במהלך שירותם. 183 החללים שהתווספו בשנה האחרונה כוללים את 37 הסוהרים ושלושת השוטרים שנהרגו בשריפה על הכרמל, אבל לא את שלושת הכבאים.

במהלך יום הזיכרון, יקיים משרד הביטחון טקסים ב-44 בתי הקברות וחלקות הקבורה הצבאיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ