יום הזיכרון: ישראל מתייחדת עם זכר נופליה

לאחר הישמע הצפירה ב-11 בבוקר, יחלו אזכרות לזכר 22,867 חללי צה"ל ומערכת הביטחון בבתי העלמין הצבאיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"לא חיפשנו מלחמות, הן נכפו עלינו. אבל משהותקפנו, לא ניתנה לנו רשות להפסיד אפילו אחת מהן. ומשניצחנו חזרנו לשחר שלום. היינו מפוכחים אז ונותרנו ערוכים היום. ובכל מצב לא נוותר על סיכוי של שלום מלא, שלום אמיתי", אמר אמש נשיא המדינה שמעון פרס, בטקס שפתח את יום הזיכרון בכותל המערבי בירושלים. פרס חזה כי זכר הנופלים שאת זכרם מוקירה ישראל בערב זה, ייזכרו בעתיד גם כמי שסללו את הדרך לשלום.

לדבריו, "אם תיפול הזדמנות אחת, נחפש הזדמנות חדשה. באזורנו נשמע עכשיו קול ערבי הקורא לשחרור מעול הדיכוי. לדמוקרטיזציה של האזור. אנו מאחלים להם שמאמציהם יעלו יפה. כעם שטעם חירות, אימץ את היכולות שבמדע, הצליח להפיק שפע ממחסור, אנו מאמינים שכל עם שישחרר את עצמו מכפייה ויאמץ לעצמו ידע - ידע להפיק יש מאין".

הכנות לטקס יום הזיכרון בהר הזיתים בירושלים, אתמול. ביום העצמאות יקיים צה"ל מטס חגיגי בשמי ישראל ומשט חופים | תצלום: תומר אפלבאום

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שנאם בטקס הזיכרון הרשמי של ארגון יד לבנים בגבעת התחמושת, שב והדגיש את מחויבות הממשלה להשבת גלעד שליט.

נתניהו אמר כי אם חללי צה"ל היו היום בחיים, הם "היו רואים שבשנה החולפת פקד רעש גדול את המזרח התיכון. מבצרים קרסו, מנהיגים נפלו והזעזוע טרם בא אל קיצו. אבל ככל שעוברים הימים דבר אחד הולך ומתבהר. ישראל היא אי בודד של חופש, דמוקרטיה וקדמה במרחב גדול וחשוך. במבט של 63 שנים ניתן לומר ששלושה הם ההישגים הגדולים של מדינת ישראל: החזרת כוח המגן לעם היהודי, בניית מדינה לתפארת וטיפוח הדמוקרטיה כלפיד המאיר את שמי המזרח התיכון".

אזכרות יתקיימו היום ב-44 בתי עלמין צבאיים, לזכר 22,867 חללי צה"ל ומערכת הביטחון. האזכרות יתחילו לאחר הישמע הצפירה, ב-11 בבוקר. האזכרה המרכזית תתקיים בהר הרצל בירושלים בנוכחות נשיא המדינה, ראש הממשלה והרמטכ"ל.

אחד בצהריים יתקיים בהר הרצל טקס הזיכרון הממלכתי ל-2,443 חללי פעולות האיבה. אירועים יום הזיכרון יסתיימו בשמונה בערב, בטקס הדלקת המשואות המסורתי בהר הרצל, המציין את כניסת יום העצמאות.

ארגון השמאל "יש גבול" יקיים היום, במקביל לטקס הממלכתי, את טקס הדלקת המשואות "לישראל צודקת, שוויונית וראויה". הטקס יתקיים ב-19:45 בכיכר ע"ש אמיל גרינצוייג בירושלים.

הנשיא פרס יקיים מחר בבוקר את קבלת הפנים המסורתית ל-120 חיילי צה"ל המצטיינים בהשתתפות ראשי מערכת הביטחון. מעל בית הנשיא יעבור מטס העצמאות של חיל האוויר שיחלוף תחילה מעל ערי הדרום, באר שבע, ירוחם, דימונה, ערד וקריית גת. לאחר מכן יטוס בשמי ירושלים ומשום לערי הצפון, בית שאן, עפולה, נצרת, טבריה, קצרין, צפת, כרמיאל, נהריה ומשם לאורך חופי ישראל. ב-12 וחצי יתקיים מופע הצוות האווירובטי מול מגדל האופרה בתל אביב, ומשם ימשיך המטס לאשקלון, שדרות, נתיבות ואופקים.

מחר יתקיים גם חידון התנ"ך בירושלים, תחת הכותרת "אהבת הארץ", בהשתתפות 52 בני נוער מ-20 מדינות. טקס הענקת פרס ישראל לשנה זו יתקיים מחר בערב בבנייני האומה בירושלים.

צה"ל יקיים ביום העצמאות משט ספינות בקרבת החופים, מהשעה 10:00 בחיפה ועד השעה 14:20 באשקלון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ