יום העצמאות: תולדות הזיקוקין בארץ ישראל

זה התחיל במשלחת מומחים צרפתים בחגיגות העשור למדינה, ונגמר במופע שתרמה מדינתם ברבע מיליון אירו

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

במטוס איר פראנס שנחת בלוד באמצע אפריל 1958 הגיעו 12 צרפתים במשימה מיוחדת. כמו הרבה משלחות צרפתיות אחרות באותן שנים, כשצרפת היתה ספקית הנשק הגדולה של מדינת ישראל, גם חברי המשלחת הזו התמחו בהפעלת כלי נשק וחומרי נפץ. אלא שהפעם המומחים באו לא כדי לכוון תותחים: הם באו להראות לוועדת חגיגות עשור העצמאות לישראל איך מפעילים זיקוקין די-נור. מופעי פירוטכניקה נראו בשמי ישראל גם בימי עצמאות קודמים, אבל במקומות בודדים ועם אוסף של תקלות.

הפעם הבטיחה ישראל את שמחתה עם המומחים הגדולים בתחום. מה טבעי שצרפתים ישמשו יועצים לענייני זיקוקין, ולא רק בגלל הסכם הנשק עם ישראל: המדריך השלם הראשון בנושא - "מסה על זיקוקין די-נור" - נכתב בידי מהנדס צבאי צרפתי בשם אמדה פרנסואה פרייזה כבר ב-1706. גם הזיקוקין עצמם באו לישראל מצרפת באונייה, מתוצרת חברת הזיקוקין והפירוטכניקה רוג'יארי, שנוסדה ב-1739. הפעם לא השאירו מקום לתקלות: מנהל מפעל רוג'יארי בא לישראל מבעוד מועד כדי לרכז את הזמנת הזיקוקין מכל המועצות המקומיות שחפצו בכך.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

ביום שבו פרקה האונייה את מטען הנפץ הצבעוני, הגיעו הארגזים עם סימון מדויק לאן עליהם להישלח. לא רק ליישובים יהודיים: אום אל-פחם, למשל, הזמינה זיקוקין בסכום נאה של 4,000 לירות. ביום הגדול, אנשי רוג'יארי בכבודם ובעצמם הפעילו את הזיקוקין בשלוש הערים הגדולות, וביישובים האחרים פיקחו על שיגורם השמימה. זיקוקי קרקע - "יורי להבות" בכחול ולבן - ציירו את סמל המדינה.

עוד מתכוננים לאירועי העשור, וצה"ל פתח קורס למפעילי זיקוקין - כדי שבשנה הבאה נוכל להסתדר בלא עזרה ממומחי צרפת. כעשרה ימים לפני חגיגות יום העצמאות ה-11 נבהלו תושבי תל אביב לשמע קולות נפץ מהדהדים בעיר הריקה בשעת ערב מאוחרת. "הארץ" הרגיע למחרת: זה היה טקס סיום קורס מפעילי הזיקוקין, שנערך באולם "מכבי" בצפון תל אביב. "בתצוגה נוסו לראשונה סוגים חדשים של זיקוקין", הבטיח "הארץ". כעת גם היה במשרד הממשלה ממונה על זיקוקין, אפרים וולף, חבלן לשעבר ואיש חיל הנדסה, שמיד עם היכנסו לתפקיד התאים את שם משפחתו למקצועו - והיה לאפרים דינור.

ב-1963 נאלצה ישראל לחגוג בלי זיקוקין כדי לכבד את זכרו של נשיא המדינה השני, יצחק בן-צבי, שמת באפריל של אותה שנה. הזיקוקין שהוזמנו אוחסנו במחסני צה"ל עד לשנה הבאה, אבל לקראת חגיגות 1964 כבר גבר תאבונן של הרשויות המקומיות, והן פנו שוב לרוג'יארי בבקשה לעוד משלוחים. "הארץ" העיר ש"את ערכם של זיקוקין דינור בהגברת השמחה בחגיגות העצמאות ברחבי הארץ ניתן לבחון על פי מידת ההזמנות של הרשויות המקומיות".

חלפו 25 שנים של ימי עצמאות מרובי זיקוקין די-נור - עד שלפתע, בקיץ 1987, חיים הנדוורקר דיווח ב"הארץ": "באחרונה מופתעים תושבי תל אביב מרעם פיצוצים הנשמע מכיוון חוף הים. בדיקה שקיימנו העלתה כי עם ישראל מצא דרך חדשה וססגונית לחוג את אירועיו ושמחותיו הפרטיים - שימוש בזיקוקין די-נור (...). עד לאחרונה שוגרו הזיקוקין לרוב על ידי גורמים ציבוריים בחגיגות נוסח יום העצמאות", כתב הנדוורקר. "עתה יש להמתין ולצפות האם יהפכו זיקוקין די-נור חלק מתפריט האירוע הישראלי הממוצע של בעלי המאה".

ואכן, הם נהפכו כאלה, ובמקביל גם משרד ההסברה הישראלי שחרר את אחיזתו ממונופול הזיקוקין. אמירה שרגא ובעלה שמואל ממושב לימן בגליל המערבי נמצאים בעסקי זיקוקין די-נור כבר 22 שנים. הם מייבאים ומפעילים זיקוקין, ושתי בנותיהן ובעל של אחת מהן ממשיכים את המסורת בהפעלה ובהדרכת מפעילים; אבל בהתחלה, כשרק החלו לפעול, "משרד ההסברה עשה לנו לא מעט בעיות", סיפרה.

"כמו בתחומים אחרים, גם בזיקוקין שלטה הממשלה ורק בשנים האחרונות נכנסו גם אנשים פרטיים. הממשלה הביאה זיקוקין לרשויות המקומיות מרוג'יארי, ואנחנו הבאנו לראשונה מסין. רק אחר כך התברר שגם הזיקוקין הצרפתיים מובאים בעקיפין מסין. כיום, 99.9 אחוז מהזיקוקין מיובאים מסין".

מאז, משפחת שרגא מאירה את השמים מעל אירועים פרטיים וממלכתיים. לפני שנה, כראוי למשפחת מפעילי זיקוקין די-נור, נולד הנכד הראשון במשפחה ביום הזיקוקין הגדול, הלוא הוא יום העצמאות. השנה, יפעיל שמואל זיקוקין במועצה האזורית גזר. "אני כבר סבתא ואין לי כוח. זו עבודה פיזית קשה", מספרת אמירה. הזיקוקין האהובים עליה הם אלה בגוונים של סגול: "כשיורים עלינו קטיושות אני תמיד אומרת ששלנו יותר יפה. שנעשה לחיזבאללה מופע פצצות צבעוניות".

היא מודה באכזבה שהזיקוקין של היום כבר לא מה שהיו פעם, בעקבות רגולציות שנועדו להפחית רעש וסכנה. "בזמנו עבדנו הרבה עם פגזים שמתפוצצים גבוה ויוצרים אפקט עילי. עכשיו אין את הדברים האלה בכלל. משתמשים רק בכוורות שיוצאות מהקרקע. גם הן יכולות להיות יפהפיות, אבל המופעים הכי יפים הם אלה שמשלבים פצצות וכוורות. עד לפני חמש שנים הרמנו גם פצצות בקוטר 300 מילימטר. אנחנו בנסיגה וזה חבל, כי אין שום סיבה ממשית להגבלות האלו".

כמעט 50 שנה אחרי שהגיעה המשלחת הצרפתית לענייני זיקוקין די-נור לישראל, חזרו הצרפתים להלהיט את שמי תל אביב, הפעם לאות פתיחת עונת תרבות צרפת 2006. מופע הזיקוקין הגדול בתולדות המדינה עלה רבע מיליון אירו: במשך 20 דקות, 15 אלף זיקוקין נורו מדוברה בלב ים. שמואל שרגא, שסייע לצוות הצרפתי, אמר אז שהכמות הזו גדולה יותר מכל הזיקוקין שנורו ב-30 שנות חגיגות עצמאות בהר הרצל.

דניאל בן סימון סיפר ב"הארץ" ש"כשנשאל השבוע שגריר צרפת בישראל על פשר הפלישה הצרפתית לחופי ישראל השיב בפשטות כמעט נוגעת ללב, ?כי אנחנו נחמדים ואנחנו רוצים שתאהבו אותנו'". הוא לא הזכיר במאום את המורשת הצרפתית של זיקוקין בשמי ישראל בימי ראשית המדינה, טרום-אמברגו. 300 אלף בני אדם באו לחזות במופע ויצרו את אחד מפקקי התנועה הגדולים בתולדות המדינה.


מופע הזיקוקין באדיבות הצרפתים בשמי תל אביב, ב-2006. יצר את אחד מפקקי התנועה הגדולים בתולדות המדינה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ