נהלים חדשים ישפרו את הבטיחות בשדה דב

בעקבות אירועי הבטיחות האחרונים בנמל התעופה התל אביבי, הוקם ביוזמת מפקד חיל האוויר צוות חילי שיגבש המלצות לתעופה האזרחית: טייסים פרטיים ייאלצו לעבור הכשרה מיוחדת

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

מפקד חיל האוויר האלוף עידו נחושתן, הקים באחרונה צוות חיילי מיוחד, שיבדוק בשיתוף עם רשות התעופה האזרחית (רת"א) את כל סוגיית הטיסות הפרטיות של אזרחים בשדה התעופה דב הוז בתל אביב, במטרה לשפר את רמת הבטיחות במרחב. המניע להקמת הצוות הוא אירוע בטיחות הטיסה החמור שהתרחש לפני כחודש שבו נמנעה ברגע האחרון תאונה בין שני מטוסים בשמי השדה: מטוס אימון אזרחי, מדגם צסנה 152 ומטוס צבאי מדגם חופית.

ל"הארץ" נודע כי המטרה המרכזית של הצוות - בראשו עומד ראש מפקדת בקרת איכות של חיל האוויר - תהיה לגבש המלצות שישפרו את רמת בטיחות הטיסה של טייסים אזרחיים, במרחב האווירי הצפוף של שדה דב. הכוונה להטיל הגבלות על הטייסים הפרטיים ואלה יצטרכו לעבור הכשרה מיוחדת ולעמוד במבחנים ספציפיים, כדי לקבל אישור והסמכה להמריא ולנחות מהשדה, שבו מתקיימת גם פעילות צבאית.

לדברי קצין בכיר בח"א מדובר באחד משדות התעופה העמוסים ביותר, אם לא העמוס ביותר, מבין שדות התעופה בישראל שמתקיימת בו מדי שנה תנועת מטוסים שנעה בין 50 ל-60 אלף. טיסה והשתלבות במרחב כה צפוף, מחייבות לדבריו, ידע ונסיון רב מצד הטייסים. כאן ניתן להבחין בין רמות שונות של התנסות וצבירת שעות טיסה. לדברי הקצין הבכיר, הכוונה בעבודה המשותפת של הצוות המיוחד, היא להתמקד בטייסים חסרי הניסיון, דוגמת הטייסת האזרחית שכמעט גרמה לתאונה האווירית האחרונה בשמי שדה דב.

לדברי הקצין, מדובר באירוע שלישי של בטיחות טיסה המתרחש לאחרונה, בשמי שדה דב. במקרה הראשון טייס אזרחי התבלבל בזמן ההקפה לקראת כניסתו לנחיתה וכמעט חתך מטוס צבאי. ואילו במקרה השני, היו מעורבים שני מטוסים אזרחיים. אחד המטוסים קיבל הנחיה לטוס ממזרח לקו החוף אולם הוא סטה מהנתיב והחל מתקרב למטוס האחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ