המאבק הבא של החרדים בירושלים: אופרה בכנסיות

החרדים לוחצים לביטולו של פסטיבל האופרה שמתוכנן בעיר לחודשי הקיץ, מכיוון שחלק מהמופעים יתקיים בתוך כנסיות. סגניו של ראש העיר: אסור שעיריית ירושלים תעודד בכל דרך שהיא כניסת יהודים לכנסיות

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

עימות חדש על רקע דתי בירושלים: החרדים לוחצים לביטולו של פסטיבל האופרה שמתוכנן בעיר לחודשי הקיץ, מכיוון שחלק מהמופעים מתוכנן להתקיים בתוך כנסיות. ראש העירייה ניר ברקת הסכים לשקול את הסרת לוגו העירייה מחלק מהפרסומים.

שלושה סגני ראש העיר החרדים וסגן נוסף מהמפד"ל הגישו בשבוע שעבר לראש העיר, ניר ברקת, הצעה לישיבת המועצה הקרובה, לפיה "עיריית ירושלים והחברות הבנות שלה יימנעו מייזום וקידום אירועים שונים שכוללים בעצם מהותם הכשלת יהודים באיסורים הלכתיים כלשהם".

עוד כתבו הסגנים כי "זהירות יתרה תהיה בקיומם של אירועים בכנסיות ובמקום שהכניסה אליהם כרוכה באיסור עבודה זרה החמור, שעליו נפסק ייהרג ובל יעבור. עיריית ירושלים לא תעודד בכל דרך שהיא כניסת יהודים לכנסיות. לא באופן ישיר ולא באופן עקיף".

הפסטיבל, שמתוכנן לחודש הבא, יכלול כ-30 מופעים שייערכו באתרים שונים בעיר ובהם כנסיות רבות. בבריכת הסולטן תועלה האופרה "ירושלים" של ג'וזפה ורדי.

חלק מההופעות ייערכו בשבתות - עניין נוסף שמעורר תרעומת בקרב החרדים. האירוע הוא יוזמה של האופרה הישראלית שגם מפיקה אותו, ונתמך על ידי הרשות לפיתוח ירושלים, עיריית ירושלים, משרד ראש הממשלה, משרדי התרבות והתיירות ועוד.

בעקבות מחאת החרדים קיים ברקת בערב החג פגישות עם רב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ ועם סגניו החרדיים. בפגישות הבהיר כי אין בכוונתו לשנות את תוכנית הפסטיבל. ברקת אף הציג הוכחות לכך שאירועים דומים נערכו בכנסיות, בתמיכת העירייה, גם בתקופת ראש העיר הקודם והחרדי, אורי לופוליאנסקי.

עם זאת, ברקת ככל הנראה נענה לדרישת החרדים להסיר את לוגו העירייה מהפרסומים שעוד נותרו לקראת הפסטיבל. בלשכתו ציינו אתמול כי החלטה סופית טרם התקבלה בנושא, וכי גם במקרה שיחליט ברקת לעשות זאת - ההחלטה תהיה תקפה לגבי מעט מאוד פרסומים, ולא יהיה שום שינוי בתוכנית הפסטיבל.

נציגי החילונים במועצת העיר הביעו תרעומת על הצעת החרדים: "הגיע הזמן שהחרדים יבינו שירושלים אינה עיר הלכה אלא עיר חופשית החיה בהתאם למגילת העצמאות וכי אין להם מונופול על הדת היהודית", כתבו חברי סיעת מרצ במכתב לברקת. "זו השעה להכיר גם בציבור הפלורליסטי ובציבור הלא-יהודי שלהם ערכים ואידיאלים גם כן. מי שאינו רוצה לקחת חלק באירועים - לא חייב להשתתף".

"העיר ירושלים היא אכן העיר הקדושה ביותר לעם היהודי. אולם, אם נרצה בכך או לא, העיר הזו קדושה גם לשאר הדתות ועלינו לכבד אותם. מעניין מה היינו אומרים אם עיריית ורשה הייתה יוצאת חוצץ נגד פסטיבל חזנות בבתי הכנסת בעיר. כנראה שהמלה 'אנטישמיות' הייתה מוזכרת ובצדק יותר מפעם אחת", הוסיפה חברת מועצת העיר, רחל עזריה.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "כידוע, בירושלים המאוחדת גרים יהודים, נוצרים ומוסלמים. עיריית ירושלים וממשלת ישראל מחויבות לנהוג ברגישות ולהתחשב בכלל האוכלוסיות, הציבורים, המבקרים והתיירים בעיר".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ