הרב עובדיה יוסף פסק: מדורות ל"ג בעומר יידחו ביממה

פסק הלכה עקרוני שהוציא הרב דוחה את הדלקת מדורות ל"ג בעומר ממוצאי השבת ליום ראשון בערב כדי להימנע מחילול שבת של אנשי כוחות הביטחון

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אטינגר

בכיר פוסקי ההלכה הספרדים הרב עובדיה יוסף יצא היום (רביעי) בפסק הלכה עקרוני לקראת ל"ג בעומר, הקובע כי יש לדחות את הדלקת המדורות ביום כדי להימנע מחילול שבת. ל"ג בעומר חל השנה במוצאי שבת וביום ראשון, ומנהיגה של ש"ס - יחד עם שני הרבנים הראשיים שלמה עמאר ויונה מצגר - קבע כי במצב כזה, כדי למנוע מאנשים להתחיל בהכנות עוד לפני צאת השבת, "חובה קדושה בכל הארץ לדחות ההדלקה ליום ראשון".

הרב עובדיה. תצלום: אוליבייה פיטוסי

מה שנראה כקביעה הלכתית שתשפיע לכל היותר על זמני עריכתם של חלק מהקומזיצים בארץ, הוא בעצם דרמה גדולה בעולם החרדי. פסק ההלכה של הרב הספרדי מנחיל מבוכה לרבנים ולאדמו"רים האשכנזים ששקועים בשיא ההכנות להדלקת המדורות בהר מירון במועדן המקורי, מוצאי השבת. מדובר בין השאר בפלגים האנטי-ציוניים, כמו תולדות אהרן, שמתכחשים מסיבות אידיאולוגיות לסמכות הרבנים שתמכו בדחיית המדורות - החל מהרב עובדיה, דרך הרבנים הראשיים וכלה ברבנים מארגון "צהר" של הציונות הדתית.

הדלקת מדורות בל"ג בעומר - יום פטירת התנא רבי שמעון בר יוחאי - אינה מצווה, אלא מנהג שאין מניעה הלכתית לדחות ואף לבטל. בשנים האחרונות, ל"ג בעומר הופך לאירוע הקבוע הגדול ביותר בישראל, עם כחצי מיליון מבקרים בהר מירון - מה שמצריך כוח עצום של שוטרים ומאבטחים - והשנה, כמו בשנה שעברה, ל"ג בעומר חל ביום ראשון. הדבר צפוי לאלץ את המשטרה לפרוס את כוחותיה במהלך השבת.

הרב עובדיה והרבנים הראשיים שמצטרפים למכתבו, קובע לאור זאת כי "הוחלט לדחות את הדלקת המדורות ממוצאי שבת ליום ראשון במשך היום כולו ובזה יימנעו אחינו בית ישראל מאיסור שבת החמור".

המדורות המסורתיות יידחו ביממה. תצלום: ניר כפרי

לדברי גורם בביתו, הרב פסק כך גם בשנה שעברה, אך הדבר לא קיבל פומביות. לדבריו, מה שדרבן את הרב להטיל השנה את כובד משקלו בעניין היה פנייה שקיבל משוטרים שומרי מסורת, שהלינו על כך שהם ייאלצו לעבוד בשבת שלפני ל"ג בעומר. פסק ההלכה החדש הוא הכותרת הראשית של ביטאון ש"ס "יום ליום" שיתפרסם מחר.

לאור פסק ההלכה הודיע האדמו"ר מבויאן, שהוא באופן מסורתי מדליק המדורה הראשונה במירון, כי לא יערוך את הטקס לפני השעה 12 וחצי בלילה, כדי לאפשר למשטרה להתחיל לפרוס את אנשיה באתר ובכבישי הצפון רק לאחר צאת השבת. אך ייתכן שבהודעה זו לא יהיה די. ש"ס מבקשת כעת לכנס את "ועדת הרבנים למען קדושת השבת", שמיוצגים בה כל הרבנים החרדים, כדי לקבוע מדיניות אחידה של כל הפלגים. "לא ייתכן שאנחנו נלחמים נגד דודי ויסמן ורשת AM-PM על חילול שבת, בשעה שהרבנים והאדמו"רים בעצמם גורמים למשטרה לחלל שבת", אמר הגורם בבית הרב עובדיה.

קשה להעריך אם בסופו של דבר האדמו"רים והרבנים העורכים "הדלקות" במירון ידחו את הטקסים ליום ראשון, ולו בשל התחרות המרה הניטשת מדי שנה בין החצרות החסידיות במירון, בשאלות של טריטוריה ויוקרה. אך ברור כי מנהיג ש"ס גרם למבוכה נדירה אצל עמיתיו האשכנזים: הרב הספרדי הידוע בפסיקותיו הפרגמטיות והמקלות מצטייר הפעם כמחמיר מהם, ומאלץ אותם להגיב ליוזמה שנקט. גורמים ברבנות העריכו שחתימתו של הרב יונה מצגר ניתנה לאחר התייעצות עם פטרונו הליטאי הרב אלישיב.

חרדים אשכנזים בהילולה במירון. תצלום: גיל אליהו

המבוכה אצל הרבנים החרדים כפולה ומכופלת, שכן היוזמה לדחות את הדלקת המדורות באה מרבנים ציונים בולטים. לבד מהעובדה ששני הרבנים הראשיים חתומים לצד הרב עובדיה, מי שהעלו לראשונה בפומבי את עניין חילול השבת במירון היו קבוצה של רבנים דתיים-לאומיים מהזרם המתון, מארגון רבני צהר.

כפי שפורסם ב"הארץ" בשבוע שעבר, רבנים בכירים בציונות הדתית שיגרו מכתבים לרב עובדיה ולשר החינוך גדעון סער, בבקשה שיכריזו על העתקת המדורות ביממה. הם פנו גם לשר החינוך גדעון סער, כדי שידחה את החופשה במערכת החינוך מיום ראשון, 22 במאי, ליום שני, 23 במאי. כפי שפורסם, מה שמונע השנה את דחיית החופשה היא בחינת הבגרות במתמטיקה שנקבעה ליום שני. עדיין לא ברור אם פסק ההלכה החדש משנה את התמונה במערכת החינוך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ