ההסתדרות הרפואית: שביתת הרופאים תימשך גם בשבוע הבא

לאחר שלא הושגה פריצת דרך במו"מ עם האוצר הודיעה ההסתדרות הרפואית על שביתה כללית ביום שני ועיצומים נוספים לאורך השבוע הבא

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

ההסתדרות הרפואית הודיעה היום (חמישי) כי תמשיך בצעדי ההשבתה במערכת הבריאות הציבורית גם בשבוע הבא, לאחר שלא הושגה פריצת דרך במשא ומתן המתנהל עם האוצר. ביום שני הקרוב מתוכננת שביתה כללית בכלל בתי החולים הציבוריים, והם יפעלו במתכונת שבת.

לפי הנחיות ההסתדרות הרפואית, בתי החולים יאוישו על ידי תורנים וכוננים בלבד, ויבוצעו רק ניתוחים וטיפולים דחופים, בהתאם להחלטת ועדות חריגים מקומיות שיפעלו בכל מוסד. ניתוחים וטיפולים שאינם דחופים לא יבוצעו, מרפאות החוץ יהיו סגורות וינתנו טיפולים חיוניים בלבד, לרבות טיפולי הפריה חוץ גופית ודיאליזה דחופים וטיפולים דחופים לחולי סרטן. השביתה תקיף את כלל בתי החולים הציבוריים בישראל, לרבות הכלליים, הפסיכיאטרים והגריאטריים.

בימים שלישי וחמישי בשבוע הבא תשובש הפעילות בחדרי הניתוח בבתי החולים הכלליים ויבוצעו רק ניתוחי הסרת גידולים לחולי סרטן וניתוחים דחופים, ואילו ביום רביעי ישבתו רופאי קופת חולים כללית במחוזות דן-פ"ת וחיפה במרפאות המשפחה והמומחים.

שביתה כללית גם ביום שני . תצלום: אלון רון

הערב התקיימה ישיבת משא ומתן בין הרופאים לאוצר, במהלכה נידונו מספר סוגיות, בהן שחיקת השכר וסוגיית הקידום המקצועי של הרופאים. הנהלת ההסתדרות הרפואית הבהירה כי ההחלטה להמשיך בצעדים הארגוניים באה על רקע סירובו של האוצר לדון בעדכון תקינת הרופאים בבתי החולים. בהסתדרות הרפואית מסרו כי "לשמחתנו, הבינו נציגי האוצר את הצורך ביצירת אופק קידומי עבור הרופאים, אך לצערנו הם שוב דיברו באמירות כלליות שלא ניתן ללמוד מהן מה הם מציעים".

בהסתדרות הרפואית טוענים כי שכר הרופאים נשחק החל מדצמבר 2007 - אז הוכרזה תוספת השכר האחרונה לרופאים במסגרת הבוררות - ועד מארס 2011 בשיעור של יותר מ-12%.

עד כה מסרבים באוצר לדון בכמה מהסעיפים אותם דורשים הרופאים לרבות הדרישה להעלאת שכר אחידה לכלל הרופאים וכן הדרישה לתוספת תקני מיטות אשפוז וכוח אדם - נושא המצוי לטענת האוצר באחריות משרד הבריאות, ואין להכלילו במשא ומתן. בהסתדרות הרפואית אומרים מנגד כי גם הסכם התקינה הקודם הושג ונחתם בשנת 1977 בשיתוף ההסתדרות הרפואית.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "חוסר ההחלטיות של הסתדרות הרופאים והזגזוג מצדם, שבלטו גם בהופעתם המביכה בפני וועדת הבריאות של הכנסת, נועדו להטעות את הציבור בנוגע לדרישותיהם האמיתיות והממוקדות לתוספות שכר, בעיקר לרופאים הבכירים. הסתדרות הרופאים ממשיכה לפגוע ולנצל את ציבור החולים בישראל לטובת אינטרסים המשרתים קבוצה מצומצמת של רופאים, ומתעלמת מהצעות הממשלה שנועדו לפתור את הבעיות האמיתיות במערכת: המתמחים, הפריפריה והמקצועות במצוקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ