יש תשובה לשאלה באיזה חוף הכי כדאי לרחוץ

המשרד להגנת הסביבה פרסם את דירוג איכות החופים

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

המשרד להגנת הסביבה פרסם אתמול, לרגל פתיחת עונת הרחצה, את דירוג איכות החופים המוכרזים, על סמך בדיקה שערך מחופי הגליל ועד אזור אשקלון. החופים המובילים באיכותם הם חוף הצוק בתל אביב, חוף הנכים הרצליה, חוף שבי ציון בגליל המערבי וחוף דדו בחיפה.

דירוג החופים בישראל נעשה בהשראת פרויקט בין לאומי של בדיקת חופים הנקרא BLUE FLAG (דגל כחול). לדברי השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, "הדירוג יביא לשקיפות מרבית בנוגע לרמת ואיכות החופים בישראל וזה יוביל לשדרוג בשירות הניתן לציבור".

המדדים הקובעים את דירוג החופים הם: איכות המים, נקיון החוף, חנייה, נגישות החוף לנכים, מתקני חוף, חיבור לביוב ודעת הקהל על החוף. כמו כן מופעל שיקול דעת של משרדי הממשלה השותפים בפרויקט. אלו כוללים מלבד המשרד להגנת הסביבה גם את משרדי הפנים והבריאות. הדירוג מצוין על ידי סימול של דגלים כאשר הדרוג הנמוך ביותר הוא דגל אחד והגבוה ביותר הוא שלושה דגלים. הכוונה היא לפרסמו מדי שבועיים במהלך עונת הרחצה.

על פי הדירוג הנוכחי, 53% מהחופים עומדים בדירוג שלושת הדגלים ובהם בולטים כאמור חוף הצוק בתל אביב, חוף הנכים בהרצליה וחוף שבי ציון. 27% מהחופים נמצאים בדירוג של שני דגלים ורק 5% בדירוג של דגל אחד. בתחתית הדירוג הנוכחי נמנים חוף התמרים בעכו, חוף דור 1 באזור חוף הכרמל וחוף הסלע בבת ים. עוד נמצא ברשימה זו גם חוף אביב בתל אביב.

בסך הכל קובע המשרד להגנת הסביבה שיש מגמה של שיפור במודעות הרשויות המקומיות בצורך לטפל כראוי בחופים. מרבית החופים נמצאו נקיים באופן ראוי לציון אבל ניתן להם ניקוד נמוך בעיקר בגלל מחסור בתשתיות כמו תאי שירותים, מלתחות ומקלחות ומחסור במתקנים שינגישו את החוף לנכים. חלק מהרשויות עדיין נאבקות בנזקים הקשים של הסופה שהתחוללה בראשית החורף והרסה חלק מהתשתיות שהיו קיימות בהם.

בכמה חופים נעשו בשנים האחרונות מאמצים מיוחדים לשיפור הגישה לנכים. בהרצליה נבנתה מעלית מיוחדת, ובנתניה יש בתחנות ההצלה עגלות מיוחדות המאפשרות כניסה של אנשים עם מוגבלויות לרחצה בים.

"נתוני הניקיון מעידים על תחזוקה טובה מצד הרשויות המקומיות", ציין אתמול ראש אגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה, רני עמיר. "אך צריך לזכור שמדובר רק בפתיחת עונת הרחצה וצריך לבחון אותם גם בהמשך. אני מקווה שהמדרג ידרבן גם רשויות שהחופים שלהם קיבלו ניקוד נמוך יותר לשפר את מצב החופים". עמיר ציין שהאחראי על פרויקט BLUE FLAG הפועל בעיקר באירופה, יבוא בקרוב לביקור בישראל והדבר ייתן דחיפה נוספת לאימוץ הפרויקט ברשויות המקומיות.

יש לציין שהדירוג הנוכחי אינו לוקח בחשבון את בעיות התשתית הפיזית של החוף, שהיא כיום אחת הבעיות המרכזיות של החופים בישראל בגלל הסיכון ההולך וגובר של התמוטטות מצוק הכורכר הסמוך לחוף, והצטמקות רצועת החולות המגינה עליו. בשבוע שעבר פנה נציג מפלגת הירוקים בהרצליה, דרור עזרא, למשרד הפנים וביקש לפעול לסגירת כמה חופי רחצה בהרצליה. זאת בטענה שכמעט לא נותר בהם חול והמתרחצים שוהים בסמיכות מסוכנת למצוק שישנו חשש ממשי שיתמוטט.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ