תל אביב: זינוק בתלונות נגד חיוב יתר על צריכת מים, ירידה בבקשות לביטול דו"חות חניה

הרעש ממפוחי העלים וקבלת 850 אלף דו"חות חניה פחות הטרידו את תושבי העיר ב-2010

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

תקנות חדשות אוסרות אמנם את השימוש במפוחים לניקיון רחובות הערים והגנים בישראל, אך נראה כי את הציבור הרעש מטריד פחות מאשר את מקבלי ההחלטות. דו"ח של היחידה לפניות הציבור של עיריית תל אביב לשנת 2010 מגלה כי בשנה שעברה חלה ירידה של 23% במספר התלונות על הפעלת מפוחים לעומת שנת 2009. בעירייה התקבלו בעניין זה 171 פניות. תל אביב היתה עד כה המובילה בערי הארץ בשימוש במפוחים.

הדו"ח מצביע על ירידה של כ-5% במספר הפניות ליחידה בשנה שעברה לעומת השנה שקדמה לה. בסך הכל התקבלו בעירייה בשנת 2010 כ-55 אלף פניות - רובן בטלפון ובכתב ומיעוטן בשעות קבלת הקהל במשרדי העירייה. הטיפול בפנייה כתובה נמשך בממוצע 19 ימים. הטיפול ב-16% מהתלונות הכתובות נמשך יותר מחודש.

על פי הדו"ח, התקבלו ביחידה 974 בקשות לביטול דו"ח חניה - ירידה של 58%. עם זאת, ערעורים על דו"חות חניה מתקבלים לעתים גם ישירות באגף החניה של עיריית תל אביב. מספר בקשות הביטול זניח לעומת מספר הדו"חות שחילקו פקחי העירייה - יותר מ-850 אלף. על פי נתוני היחידה לפניות הציבור, היתה ירידה של 35% גם במספר הבקשות לביטול דו"חות חניה לבעלי תו נכה. גם מספר הפניות בעניין אכיפת חוקי החניה באדום-לבן ובעניין תווי חניה ירד.

ירידה במספר הפניות נרשמה גם בתחומים הבאים: המוקד הטלפוני לגביית ארנונה ומים, אישורים לטאבו, עבודות תשתית, תמרורים, הדברה, חובות ארנונה, אי-החזרת פח אשפה למקום, החזרים כספיים, מופעים, הסדרי תנועה, גנים ציבוריים ודרישה לבניית מסתור לאשפה.

מנגד, מצביע דו"ח העירייה על עלייה במספר הפניות בכמה תחומים. העלייה החדה ביותר היתה במספר הפניות בעניין היטל בצורת - מארבע פניות בשנת 2009 ל-150 פניות בשנת 2010 - עלייה של 3,750%. בדו"ח נאמר כי ביטול היטל הבצורת והצורך לעדכן את מספר הנפשות בכל בית בעקבות זאת, יצרו חוסר הבנה אצל הצרכנים. עוד מצוין בדו"ח כי תאגיד מי אביבים לא הותאם עם הקמתו לצורכי הלקוחות.

"חוסר הבהירות בנושא, ריבוי גורמים מטפלים, מענה חלקי ולא שלם לבעיות, קושי במתן מענה שירותי וזמני המתנה בלתי סבירים במוקדים הביאו לפניות מרובות". עליות היו גם במספר הפניות שעסקו בעיקולים בעקבות אי-תשלום ארנונה או חשבונות מים, במערכות כריזה במסגדים, ברישום ושיבוץ לגני ילדים רחוקים מהבית, בחיוב גבוה על צריכת מים (37%), בהיעדר מענה טלפוני ברישוי עסקים, באי-עמידה בלוחות זמנים למשלוח תווי חניה לבית ובאי-פינוי אשפה. עלייה של 45% נרשמה במספר התלונות על חניונים המפעיל התאגיד העירוני אחוזות החוף.

ביחידה לפניות הציבור התקבלו בשנה שעברה 192 תלונות רשמיות על יחידות העירייה השונות, 69% מהן נמצאו מוצדקות. בדו"ח שגיבשה הממונה על תלונות הציבור בעירייה, דפנה הראל, מופיעות כמה דוגמאות לתלונות מוצדקות של תושבי העיר. כך למשל, מתוארת פנייתה של תושבת העיר שפנתה לעירייה בשני מקרים שונים כדי לפנות פגרי חתולים סמוך לבניין מגוריה.

עובד תברואה שנשלח על ידי מוקד העירייה פינה את הפגר וגבה ממנה 250 שקלים בפעם הראשונה ו-200 שקלים בפעם השנייה תמורת עבודתו. הוא סיפק לה קבלה ועליה מספר טלפון. כאשר ניסתה להתקשר למספר על מנת לתאם מועד לביצוע עבודה אחרת, גילתה כי אינו קיים. אחר כך פנתה האשה למוקד 106 וגילתה כי העירייה אינה גובה תשלום בעבור פינוי פגרים. בעקבות בדיקת התלונה, פיטרה העירייה עובדי תברואה שגבו תמורה מתושבי העיר בשביל עבודתם והוגשה נגדם תלונה במשטרה.

תושב אחר התלונן כי כלבו ננשך על ידי אמסטף שהסתובב חופשי בחוף הים. כאשר התלונן במוקד העירוני וביקש לשלוח את פקחי העירייה אל החוף, נאמר לו כי עקב שיקולים תקציביים, העירייה אינה אוכפת עבירות מסוג זה בסופי שבוע. בעקבות התלונה קבעה העירייה נוהל המסדיר טיפול מסביב לשעון בתלונות על כלבים מסוכנים.

תלונות אחרות שנמצאו מוצדקות: משלוח חשבון מים בגין הפרשים על סך 5.30 שקלים בלבד, עיקול חשבון של תושב העיר בטעות, מתן דו"ח חניה לבעלת תו חניה מתאים, הזנחה מתמשכת של גינה ציבורית שבהקמתה הושקע כסף רב, פלישה של פנימייה בבעלות העירייה לשטח פרטי ואי-גזימת עץ שענפיו פלשו לתוך דירה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ