"מיכה לבינסון, איך הפכת מבמאי לשחקן בסרט שמתמודד כעת בפסטיבל קאן?"

שיחת היום

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי קליין
אורי קליין

הבמאי מיכה לבינסון עדיין נמצא בבית הספר לאמנויות הבמה בית צבי, שאותו הוא מנהל, כאשר אני מצלצל אליו מקאן, אליה הוא עומד לטוס היום בבוקר לרגל הקרנתו של "הערת שוליים", סרטו של יוסף סידר שבו הוא מופיע בתפקיד משנה, בתחרות שמתקיימת בפסטיבל קאן.

מיכה לבינסון, אתה מתרגש?

"מאוד. מעולם לא הייתי בפסטיבל קאן. אני מחשיב את זה שהוזמנתי להשתתף במשלחת של הסרט, שכוללת את סידר ושחקנים שאני מאוד מעריך כמו שלמה בראבא וליאור אשכנזי, שמופיעים בסרט בתפקידים הראשיים, לכבוד גדול. את בראבא ביימתי לא לפני הרבה זמן ב'המפיקים' בתיאטרון הקאמרי".

הטוקסידו מוכן?

"הוא עומד לחזור מניקוי יבש בעוד שעה וחצי".

אתה מדמיין כבר את העלייה במדרגות האדומות המיתולוגיות שמובילות לאולם שבו נערכות ההקרנות החגיגיות של הסרטים שמתחרים על פרס דקל הזהב, שסרטו של סידר הוא הסרט העלילתי הישראלי היחיד שכלול בהם השנה?

"עדיין לא. אני בטח אפנטז על העלייה במדרגות האדומות כשאעלה בכבש המדרגות של המטוס שיביא אותי לקאן".

את מי אתה מגלם בסרט?

"אני מגלם פרופסור לתלמוד שמשמש כיו"ר הוועדה שאמורה לבחור את הזוכה בפרס ישראל לחקר התלמוד. שני המועמדים הם אב ובן, אותם מגלמים בראבא ואשכנזי. אני בוחר באחד מהם, אבל כיוון ששם המשפחה שלהם זהה, המזכירה ששולחת את המכתב לזוכה טועה ומבשרת את הזכייה לא לזה שבו בחרתי".

אנחנו מכירים אותך בעיקר כבמאי. מדוע החלטת להופיע כשחקן בסרט?

"אני חושב שבכל במאי מסתתר יצר של שחקן. מתחשק לך לפעמים להפסיק לחלק הוראות ולהיות זה שמקבל הוראות מבמאי".

ולמה דווקא הסרט המסוים הזה, "הערת שוליים"?

"אני פריק של קולנוע מאז שהייתי ילד וגם למדתי קולנוע באוניברסיטת ניו יורק. רציתי לראות את יוסף סידר עובד. אהבתי את הסרטים הקודמים שהוא ביים, "ההסדר", "מדורת השבט" ו"בופור", ורציתי ללמוד ממנו. ואמנם למדתי ממנו.

"גיליתי אדם מוכשר ואיש נפלא ומדליק ומיוחד. במיוחד התפעלתי מהאופן שבו הוא מדריך שחקנים ומהקפדנות שלו. אין בעשייה הקולנועית שלו שום דבר מקרי. הוא יודע בדיוק היכן להציב את המצלמה ומה הוא רוצה להשיג בכל שוט שהוא מצלם. הכל ממוקד אצלו, ואם הוא משתמש באלתור, למשל, הרי זה רק כדי להביא את השחקנים לנקודת רתיחה. בחרתי להופיע בסרט גם כיוון שאני עצמי מתכוון להתחיל לביים סרט בסוף הקיץ. ביימתי סרטים קצרים, סרטי פרסומת ועוד, אך מעולם לא ביימתי פיצ'ר".

אז מה אתה יכול לספר לי על הסרט הזה?

"הוא מתבסס על תסריט שכתבה אורלי בן נון. הוא מתאר סיפור אהבה בין שלושה אנשים מבוגרים, שני גברים ואשה שהיא ניצולת שואה. העלילה מתרחשת בהווה אך גם חוזרת אחורה לעבר שבו הסיפור בעצם התחיל".

ועכשיו, אתה חושב על מחר?

"עדיין לא... אני חושב על זה שבעוד יומיים יש פרמיירה כאן בבית צבי, ובזה אני עדיין מתעסק ברגע שבו תפסת אותי. על מחר אחשוב כנראה בעיקר מחר".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ