קול השפיות: ד"ר יורם חזן, פסיכואנליטיקן, 1949-2011

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לו התבקש הפסיכואנליטיקן יורם חזן לפסוק את פסוקו על האדם יורם חזן, מן הסתם היה מסתפק בפחות מלים מאלה שיבואו להלן. "אלוף הכיול של הזולת", כפי שכונה על ידי חבריו, היה מאתר את הדבר החשוב ביותר, ובקיצור נמרץ היה אומר משהו משמעותי מאוד לגביו. לא כך חבריו הרבים - תופעה לא מובנת מאליה בעולם הפסיכואנליזה השסוע ורווי היצרים. אלה אינם מפסיקים לדבר על החלל שהותיר אחריו כשנפטר מדום לב בדמי ימיו ובשיא עשייתו המקצועית.

פרופ' עמנואל ברמן, פסיכואנליטיקן ואיש אוניברסיטת חיפה, אומר כי מעטים ידעו כי מאחורי הצבר, בוגר בית הספר התיכון שליד האוניברסיטה העברית בירושלים, חניך השומר הצעיר, צנחן ופייטר, מסתתר ילד שנולד בדנציג וגדל בוורשה ליד חורבות הגטו, לאם ניצולת אושוויץ ולאב שנפטר כשהיה בן 13, ושעלה לארץ רק ב-1957. הליכה לצנחנים היתה בשבילו "כרטיס כניסה למועדון של ה'גוד גייז'", אמר לרמי רוזן מ"הארץ".

אחרי השחרור הוא למד פסיכולוגיה קלינית בירושלים, מפרנס עצמו כמאבטח של אל על. פרופ' הלל קליין ז"ל, מנהל בית החולים "איתנים", בחר בו לנהל את מחלקת המתבגרים במוסד, תפקיד שמילא בשנות ה-80. ותיקי המחלקה מספרים על הטוטליות שלו, על נתינה ללא קץ, שלא על מנת לקבל. כמו בקבוצות הבאות שינהיג, הוא יצר אווירה של לכידות משפחתית וגאוות יחידה.

כשמאחוריו השתלמות במכון הישראלי לפסיכואנליזה, הוא שימש כיו"ר ועדת הקבלה של מועמדים למכון - משרת שומר-סף רגישה ביותר. לדברי פרופ' ויויאן שטרית, יו"ר החברה הפסיכואנליטית בישראל, הוא מילא את התפקיד באחריות ובתבונה. לעומת זאת, הוא סירב להחליפה בתפקיד יו"ר החברה. "היתה לו מנהיגות שלא דרך תפקידים", אומר חברו הקרוב, ד"ר אליהו לבוב. במשך שנים הוא הדריך את קבוצת המטפלים במכון סאמיט, המעניק שירות לשיקום פסיכו-סוציאלי למתבגרים ולמבוגרים צעירים. "היתה זו חוויית למידה מקצועית ואנושית מן המדרגה הראשונה", אומר חיים דויטש, מנהל המכון. הוא גם סייע לעמיתיו הטורקים להקים באיסטנבול חברה פסיכואנליטית.

ד"ר חזן ראה ב"פסיכולוגיית העצמי" של היינץ קוהוט התפתחות חיובית של תורת פרויד, וברוח זו תפש את האדם כשלמות שאיננה ניתנת לרדוקציה פרשנית זו או אחרת. למרות שהיה מלומד בכל תחומי הפסיכולוגיה והפסיכואנליזה, הוא לא היה איש של תיאוריות ובוודאי לא של דוגמות, אלא ניחן בחוש כיוון פנימי שלאורו הלך, והאמין בגישתו של קוהוט בדבר גילוי אמפתיה כלפי המטופל. "קול השפיות", אומרת אורנה לירון בורנפלד בשם קבוצת המתמחים והמודרכים שלו, שכבר מתגעגעים לתנועת היד הטיפוסית שלו, המראה על האזור "שבין הכורסה לספה; שבין המטופל למטפל; שבין נפש לנפש".

פרופ' חיים קנובלר, לשעבר ראש מחלקת בריאות הנפש בצה"ל, אומר כי ד"ר חזן תרם להבנה כי אין "דור שני לשואה", רק ילדים ונכדים של ניצולי שואה, משום שאת החוויה הטראומטית ההיא עבר רק הדור ההוא. הוא הניח אחריו את אשתו, מיכל חזן, אף היא פסיכואנליטיקנית, ואת ילדיו אסף ואיל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ