דנה ויילר-פולק

קבוצה של 30 משפטנים אמריקאים חתמה באחרונה על עצומה נגד תיקון חוק הכניסה לישראל שיוביל לכבילת מהגרי עבודה למעסיקיהם. העצומה, עליה חתמו כמאה איש, מוחה על הצעת חוק שתעלה עם פתיחת מושב הכנסת בשבוע הבא לאישורה של ועדת הפנים לקראת הצבעה בקריאה שנייה ושלישית. לפי ההצעה, שר הפנים יקבע את מספר המעסיקים שיוכלו עובדי סיעוד להחליף, את האזור הגיאוגרפי שבו יעבדו וכן את תת-הענף שבו יועסקו.

בעצומה המופנית לראש הממשלה בנימין נתניהו וליו"ר הכנסת ראובן ריבלין, נכתב כי "כיהודים שלהם אכפת עמוקות מישראל, כעורכי דין וכבני אדם, אנו מודאגים מאוד מהחקיקה המתגבשת ומהניסיון לשלול את זכותם הבסיסית של עובדי סיעוד זרים בישראל: אנשים, בעיקר נשים, שנסעו הרחק מביתם על מנת לכלכל את משפחתם".

על העצומה חתומים משפטנים מאוניברסיטאות בארה"ב, בהם פרופ' טוד ד. ראקוף ופרופ' לורנס טרייב מבית הספר למשפטים באוניברסיטת הרווארד; פרופ' סטיבן ויזנר מאוניברסיטת ייל ופרופ' פיטר אדלמן מבית הספר למשפטים בג'ורג'טאון.מכתב המשפטנים האמריקאים מגיע בהמשך למכתבם של 50 שופטים בדימוס, מרצים וחוקרים ישראלים בתחום המשפט, בהם פרופ' אמנון רובינשטיין, השופט בדימוס מיכאל בן יאיר, פרופ' מרדכי קרמניצר ופרופ' קנת מן, שפנו לריבלין בסוף חודש מארס וקראו לבלום את החקיקה שאותה הגדירו "בלתי חוקתית" ונוגדת את החלטת בית המשפט העליון, שכינה את הכבילה למעסיק בשנת 2006 "עבדות מודרנית".

בהמשך לפנייה הישראלית נכתב בעצומה כי "אנו תומכים במכתב עמיתינו הישראלים השופך אור על ההשלכות המסוכנות הטמונות בהצעת החוק, שאם תיושם, תשליך על חיי אחת האוכלוסיות החלשות בישראל - עובדות הסיעוד. הצעת החוק תעמיק את תלות העובדים במעסיקיהם על מנת לשמר מעמדם החוקי ותמנע יכולתם לעזוב מעסיקים בתנאים פוגעניים. מציאות משפטית חריגה זו, שמתנגשת עם חוקי העבודה הבסיסיים בישראל, מפרה באופן בוטה זכויות אדם, ובעיקר את הזכות לכבוד וחירות אישית, וכמו כן מפרה מחויבותה של ישראל לחוק הבינלאומי העוסק בזכויות עובדים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ