בית עלמין חדש בהרצליה, ללא חברה קדישא

הניהול בידי העירייה. הקבורה בקומות

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

אחרי שנים של מאבק בהרצליה התנערו מהמונופול של חברה קדישא, ובית העלמין העירוני החדש בעיר נפתח. החל מתחילת החודש נפטרי העיר נקברים כדת וכדין בשערי בית העלמין העירוני, שבו 1,000 מקומות לנפטרים, באמצעות יחידת הקבורה העירונית שהוקמה לטובת העניין.

הקבורה בבית העלמין החדש מתבצעת בקומות, "קבורת סנהדרין", מעין כוכים שנחפרו בקירות המתנשאים לגובה של כשלושה מטרים. אמבולנס פרטי הוא שאחראי על הטיפול בגופה ועל נושא הטהרה, ואילו העירייה היא שרכשה את המכשור המתאים לטובת נושא הקבורה ומבצעת אותו בפועל על ידי אחד מרבני השכונות בעיר, הרב יעקב נקי.

בחודש האחרון קיבלו בעירייה רישיון קבורה עירוני שמאפשר לנהל את הקבורה בעיר. זאת בדומה ליישובים צעירים דוגמת מודיעין, המנהלים את שירותי הקבורה באמצעות המועצה הדתית וללא שיוך לחברה קדישא. לצד זאת, בעירייה טרם קיבלו את אישור משרד הפנים להקמתו של תאגיד עירוני שינהל את עניין זה. "הלכנו יד ביד עם משרד הפנים ומשרד הדתות כדי להקים את התאגיד הזה, ואני רוצה לתת שירות לתושבים. אני לא חושבת שאני צריכה לעשות את זה, זה לא נכון שהעירייה תטפל בנושא קבורה ולכן אנחנו רוצים להקים את התאגיד", אומרת ראש העיר יעל גרמן. לכן, מתכוונים בעיריית הרצליה לעתור לבג"ץ נגד משרד הפנים בנושא זה כדי לקדם את הקמת התאגיד.

על פי חוק שירותי הדת היהודיים, רשאית חברה קדישא לגבות תשלום בבתי עלמין בעבור שמירת מקום לאדם בעודו בחיים, על פי תעריפים הקבועים בחוק לכל מקום יישוב, והתשלום הממוצע הוא כ-5,000 שקלים. עם זאת, כפי שפורסם ב"הארץ" בספטמבר האחרון, החברה גובה עשרות אלפי שקלים גם ממשפחות של מתים המעוניינות בקבורה רגילה בבתי עלמין במרכז, שחסר בהם מקום.

גם בבית העלמין העירוני החדש יינתן שירות מיוחד ל"שמירת" חלקה, אך זו תהיה על פי אופן הקבורה במקום, כקבורת סנהדרין. "במשך שנים השירות ניתן על ידי עמותה פרטית, שהיתה חייבת בדין וחשבון רק לרשם העמותות", מוסיפה גרמן, "אצלנו הכל יהיה שקוף, על כל דבר ניתן דיווח. לא לוקחים כסף על מה שלא צריך, ואם צריך לקחת, זה רק על פי התקנות והנוהג. אין את המסחרה ואין את הסחר-מכר. כמו שצריך".

יצחק פלח, מנכ"ל חברה קדישא בהרצליה, טוען כי בעצם הקמת בית העלמין העירוני נוצר מונופול חדש - בידיים מוניציפליות. "לחברה קדישא מעולם לא היה מונופול, היינו היחידים שטיפלו בזה כי אף אחד לא רצה להתעסק עם זה", אומר פלח. "קם בית עלמין חדש וזה טוב מאוד, כי בית העלמין הישן מלא. אין לנו בעיה עם זה שראש העירייה תקבור מתים, הכל בסדר, אבל היא פועלת על מנת להכחיד את חברה קדישא, שקיימת עוד לפני שנוסדה הרצליה, כשהיא לא נותנת לה אפשרות לרכוש קרקעות".

חלק מתושבי העיר חששו כי הקמתו של בית העלמין בניהולה של גרמן, שנבחרה בידי מרצ, תביא למיסוד בית עלמין אזרחי עירוני. אולם בעירייה מבקשים להדגיש כי המקום ינוהל על פי דת משה וישראל. למעשה, החלקה האלטרנטיבית שאמורה לקום בכל בית עלמין על פי חוק עוד טרם הוכשרה, וכך קרה שדווקא תושבת העיר שנפטרה באחרונה וביקשה להיקבר באופן אזרחי, נקברה מחוץ לתחומי הרצליה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ