חברות התעופה לא סומכות על נתב"ג: משלחת זרה באה לפקח על איכות הדלק

משלחת זרה מטעם ארגון חברות התעופה הבינלאומי באה תחת מעטה סודיות לפקח על איכות הדלק המסופק למטוסים

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
זוהר בלומנקרנץ

משבר האמון החריף בין חברות התעופה הזרות להנהלת נמל התעופה בן-גוריון הגיע בסוף השבוע לשיא, עם נחיתתה של משלחת זרה שבאה לפקח על איכות הדלק המסופק למטוסים. המשלחת, שבאה מטעם ארגון חברות התעופה הבינלאומי (יאט"א), באה תחת מעטה סודיות, ונמנעה מכל מגע עם כלי התקשורת.

המשלחת באה בעקבות ההודעה המיוחדת שהוציאה רשות שדות התעופה (רש"ת) ברביעי בלילה. בהודעה, שנמסרה כל חברות התעופה הבינלאומיות, נאמר כי הדלק שמספק נתב"ג כבר אינו מזוהם וכי אין חשש לאיכותו. במקביל הפסיקה מעבדת חיל האוויר את הבדיקות שביצעה לכל מטוס ומטוס שתודלק והמריא מנתב"ג. עם זאת, על פי הודעת רש"ת, ספקית הדלק תמשיך לבצע את הבדיקות כמקובל.

הודעתה החדשה של רש"ת באה לאחר פגישה בנתב"ג של יו"ר מועצת המנהלים עובדיה עלי ומנכ"ל רש"ת קובי מור, עם מנהלי פאנל חברות התעופה הזרות ומנהלים בחברות התעופה הישראליות.

אלא שעל אף הודעתה הבינלאומית של רש"ת, המשיכו בסוף השבוע חברות תעופה זרות להביא דלק במטוסיהן מחו"ל, כדי שיוכלו לטוס מאירופה לישראל וממנה, הלוך ושוב, ולא יצטרכו לתדלק בנתב"ג.

הבאת הדלק מחו"ל אמורה להיפסק היום, לאחר שבדיקה ראשונית של המשלחת של ארגון חברות התעופה העלתה כי הדלק אכן אינו מזוהם ועומד בתקנים הבינלאומיים.

בתוך כך, אירוע בטיחות על הקרקע התרחש בצהרי שלשום בנתב"ג: חומר דליק נשפך בבטן מטוס. כוחות כיבוי הוזעקו לטפל במקרה המסוכן, המטוס של חברת התעופה טורקיש איירליינס בודד, והאירוע הסתיים ללא נפגעים. התקרית תיבדק ויחקרו אם לא מדובר היה במעשה רשלנות. מדובר בחומר אשר משמש להכנת גלידה ונחשב לדליק מאוד. הוא נשפך ממכל על המסוע אשר פרק מטענים מבטן המטוס. ייתכן שהמכל לא היה סגור כראוי או שנפרק בצורה רשלנית על ידי הסבלים.

בנתב"ג אמרו בתשובה ל"הארץ", כי כוחות הכיבוי הוזעקו על מנת למנוע סכנה של דליקה או התפוצצות ולכן המטוס אף בודד.

יצוין כי בפברואר השנה כבר התרחשה תאונה קרקעית בנתב"ג. מטוס נוסעים של חברת אל על נפגע אז על הקרקע. כתוצאה מכך ניזוק המטוס, לא יכול היה להמריא והוחלף במטוס אחר; לא היו נפגעים בנפש אך היתה זו אז התאונה הקרקעית השנייה בתוך כשלושה חודשים שבה היו מעורבים מטוסי אל על בנתב"ג.

מדובר במטוס נוסעים מדגם בואינג 777 שהיה מתוכנן להמריא מנתב"ג ללונדון, טיסה 315. במהלך העמסת הציוד בחניה על המסלול, התגלתה פגיעה חיצונית בגוף המטוס אשר נגרמה ככל הנראה מהתנגשות של כלי רכב בו. ההערכה היתה כי מדובר בפגיעת משאית של אחד הספקים בגוף המטוס. למקום הוזעק מהנדס של החברה אשר לא אישר את יציאתו של המטוס בגלל הפגיעה בו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ