הסופר יורם קניוק מבקש בגיל 81 להירשם כ"חסר דת"

קניוק, שקיבל אתמול תואר ד"ר לשם כבוד מאוניברסיטת ת"א על יצירתו, נשוי לנוצרייה. הוא מבקש מבית המשפט להשוות את מעמדו לזה של נכדו התינוק

מזל מועלם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מזל מועלם

הסופר יורם קניוק צפוי לעתור הבוקר לבית המשפט המחוזי בתל אביב, בדרישה להורות למשרד הפנים לאפשר לו "להשתחרר מהדת היהודית" באמצעות שינוי סעיף הדת במרשם מנהל האוכלוסין מ"יהודי" ל"חסר דת", לאחר שפנייתו למשרד הפנים סורבה. קניוק מסביר בעתירתו כי אין בו רצון להיות חלק מ"איראן יהודית" ולא חלק "ממה שנקרא היום ?דת ישראל' שנפשו נקעה ממנה". קניוק, בן 81, מבקש בכך להשוות את מעמדו לזה של נכדו בן עשרה חודשים, בנה של בתו, הרשום כחסר דת במינהל האוכלוסין.

פנייתו הלא שגרתית של קניוק, בן דור תש"ח, מהחשובים והפוריים שבסופרים הפועלים כיום בישראל, לקבלת סעד משפטי, מבטאת את סלידתו המתמשכת מהאופן שבו הדת היהודית כופרת בערכי מגילת העצמאות. תחושה זו התגברה באחרונה לאחר שהפך לסב. אז התברר לו שנכדו מוגדר במרשם האוכלוסין "נוצרי אמריקאי" כפי שמוגדרת אמו, בתו של קניוק שנולדה בישראל ושירתה בצה"ל. זאת בשל העובדה שאמה, רעייתו של קניוק מירנדה, היא נוצרייה אמריקאית.

לאחר דין ודברים עם פקידי מרשם האוכלוסין אושר לשנות את סעיף הדת של הנכד ל"חסר דת". בעקבות כך ביקש קניוק להשוות את מעמדו למעמד נכדו ולהירשם כ"חסר דת", אך פקידי משרד הפנים הסבירו לו שהדבר בלתי אפשרי והפנו אותו לבית המשפט.

השנה האחרונה היתה אחת הטובות בחייו של קניוק. נולד נכדו הראשון, הוא זכה לפני כחודשיים בפרס ספיר היוקרתי על ספרו תש"ח העוסק בזיכרונותיו מתקופת מלחמת השחרור שבה לחם ונפצע, ואתמול הוענק לו בטקס חגיגי תואר ד"ר לשם כבוד מטעם אוניברסיטת תל אביב. התואר ניתן לו לאות הוקרה על יצירתו הספרותית הענפה והמתמשכת, בה ניתן ביטוי רב-עוצמה להוויה הישראלית והיהודית, כפי שנכתב בנימוקי ההחלטה.

בעתירתו, שתוגש באמצעות עו"ד יעל כץ מסטבאום, מסביר קניוק כי מעולם לא היה דתי ומעולם לא הקפיד על שמירת מצווה דתית כלשהי, ואף שעובדתית הוא בן לאם יהודייה, הוא מבקש שלא להירשם כיהודי. בעתירה נאמר כי "התובע היה מעדיף להירשם כישראלי בסעיף הלאום, אך הדבר אינו אפשרי עדיין שכן התובע אינו יכול להציג בפני המשיבים תעודת המרה, שכן הוא אינו ממיר את דתו לדת אחרת".

לפי העתירה קניוק מבקש פטור מהדת היהודית. "קניוק גורס שלחם על הקמת מדינה יהודית-עברית שבבסיסה עמדה מגילת העצמאות, ועתה חש הוא כי הדת היהודית של העת האחרונה מייתרת ומורדת בה, ומתירה את הקשר בין הישראלים לבין היהודים בתפוצות שאינם שייכים לדת היהודית הקיצונית של היום".

במקום אחר בעתירה מסביר קניוק כי היסטורית, נקראו בני העם היהודי בתנ"ך "ישראלים", "בני ישראל" או "בני יעקב". התובע מבקש להיות ישראלי בלאומיותו ובן בלי דת, ולא חלק ממה שנקרא היום דת ישראל ש"נפשו נקעה ממנה". קניוק טוען כי זכותו לשנות את רישום הדת מ"יהודי" ל"חסר דת" נגזרת, בין היתר, מחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, כמו גם מהלכות בית המשפט העליון, ואלה שהכירו בהכרזת העצמאות שמהווה נורמה משפטית המבטאת את ערכיה של החברה בישראל.

מבית המשפט הוא מבקש באמצעות עו"ד כץ מסטבאום לתת פסק דין הצהרתי שלפיו התובע הוא חסר דת ומורה למשרד הפנים לרשום את דבר פסק הדין בכל הרישומים הממסדיים. עו"ד כץ מסטבאום אמרה אתמול כי "אני יכולה רק להצטער על כך שאדם שמגלם את הישראליות כמו יורם קניוק, הגיע למצב כזה שהוא סוג של יאוש בגלל הדרך שבה פוסעת המדינה בכל מה שקשור לרוח הישראלית. דווקא האדם שנלחם במלחמה הכי קשה שיכולה להיות, מלחמת העצמאות, הגיע היום לשוקת שבורה".

קניוק אמר אתמול ל"הארץ" בנימה צינית כי "בנה של בתי שנולדה בארץ ושירתה בצבא הוא הנכד שלי. נולדתי וחייתי בישראל ואמא שלי שרה הגיעה לכאן ב-1910. כיוון שאשתי מירנדה אינה יהודייה, לפי ההלכה, שתי בנותיי ששירתו בצה"ל ונכדי שנולד פה הם מיעוט לא-יהודי בביתי. אני כל כך פוחד מהגויים האלה ואני רוצה להיות בדיוק מה שהם, להיות בן הלאום היהודי בלבד. כיוון שמדינת ישראל איננה מכירה בלאום היהודי הציעו לי במשרד הפנים להתנצר או להתאסלם אבל להיות בן ללאום היהודי שאיננו דתי זה בלתי אפשרי. אם כך, אני רוצה להיות חסר דת, כדי להיות בגיל 81 שותף עם נכדי לאותה הגדרה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ