מתגבשת הבנה בין ש"ס לאוצר על סבסוד משכנתאות

שטייניץ ביקר אצל הרב עובדיה יוסף

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

בכירי ש"ס נשמעו אמש בטוחים ביחס לסיכויים לגבור על ההתנגדות במשרד האוצר ולאשר את סבסוד המשכנתאות שיזם שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס. זאת, גם אם הדבר ייעשה ללא חקיקה.

האופטימיות במפלגה גברה לאחר שהמנהיג הרוחני הרב עובדיה התייצב בחזית המאמץ, והודיע לשר האוצר יובל שטייניץ כי ש"ס לא תוותר על דרישתה לתת מענקים נדיבים לרוכשי דירה ראשונה בפריפריה, כיוזמת אטיאס. "חובתנו לעזור לזוגות צעירים. גם אם לא תהיה הסכמה בממשלה, אורה לשרים שלנו להצביע בעד המענקים", אמר הרב לשטייניץ שהתארח בביתו, בפגישה שבה השתתפו גם שני בכירי המפלגה, היו"ר ושר הפנים אלי ישי והשר אטיאס.

בש"ס אמרו, כי יוזם הפגישה היה שטייניץ, שנוהג לבקר אצל הרב עובדיה אחת לכמה חודשים. שר האוצר התייצב ביום שישי בבוקר בבית הרב בשכונת הר נוף בירושלים, לאחר סיומה של תפילת שחרית בבית הכנסת במקום, לפגישה שנערכה על רקע המחלוקת בסוגיית המשכנתאות. על פי יוזמת אטיאס, רוכשי דירות בפריפריה, שאין ברשותם נכס קודם, יזכו לסבסוד המשכנתא בגובה של 800 שקל בחודש, בהטבה שתסתכם ב-140 אלף שקל. הפגישה בבית הרב נערכה יום לאחר דיון בסוגיית המשכנתאות שנערך בלשכת ראש הממשלה בתל אביב, בהשתתפות בנימין נתניהו, שטייניץ, אטיאס, ראש אגף התקציבים אודי ניסן ומנכ"ל משרד ראש הממשלה אייל גבאי.

לפי אנשי ש"ס, הנחיית ראש הממשלה באותה פגישה היתה כי ש"ס תזנח את דרישתה להעביר את הרפורמה בחקיקה, ולהגיע למתווה בהסכמה. לפי ההערכה, גובה המענק שייקבע בסופו של דבר יהיה נמוך מהסכום המקורי שהציעה ש"ס - 140 אלף שקל - שבו נקבה בעיקר לצרכי משא ומתן. שטייניץ הביע בפגישה התנגדות להצעה של ש"ס, ואמר כי צריך לתת זמן למהלכים שיזם עד כה אטיאס, בתחום הגדלת היצע הקרקעות. הוא אמר, כי קיים חשש מהצעות כמו זו שהעלה אטיאס, שיעלו כסף רב לקופת המדינה.

הרב עובדיה אמר לשטייניץ כי הוא "סומך על הרב אטיאס", וכי גם אם הדברים נתונים למשא ומתן, ש"ס לא תוותר על דרישתה העקרונית לתקן את הרפורמה. בש"ס דחו לאחר הפגישה את הטענות כי הסובסידיה עתירת התקציב נועדה להיטיב עם אברכים. "מי שאומר שההצעה נועדה לציבור החרדי טועה ומטעה", אמרו בש"ס. "מדובר בדירות שיירכשו באזור עדיפות א' שבו גרים למעלה ממיליון בני אדם. ברפורמה אין שום קריטריונים של הכנסה או של מספר ילדים, והיא נוגעת הן ליהודים והן לערבים, רק במקומות שיש בהן תוכנית בניין ערים מאושרת וניתן לשווק בהם עשרות אלפי יחידות דיור".

עוד הוסיפו בש"ס כי "הטיעונים שלפיהם התמריצים יעלו את המחירים נועדו אך ורק להתחמק מהסיוע לזוגות צעירים. כל מפלגות הקואליציה והאופוזיציה מלבד הליכוד תומכים בחוק הזה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ