מנכ"ל משרד החינוך הנחה את בתי הספר: לא לחלל שבת בהכנות לאירועי ל"ג בעומר

בעקבות פסיקת הרב עובדיה, הורה שמשון שושני לא לקיים הכנות למדורות בשבת כדי למנוע חילול ופגיעה בתלמידים דתיים

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

בהמשך לסוגיה הבוערת של ליל ל"ג בעומר, החל השנה במוצאי שבת, מנחה משרד החינוך את בתי הספר להימנע מקיום מדורות בבתי הספר תוך חילול השבת ופגיעה בתלמידים מסורתיים ודתיים. את ההנחיה הוציא בשבוע שעבר מנכ"ל המשרד שמשון שושני, ביום שבו יצאו הרב עובדיה יוסף ושני הרבנים הראשיים שלמה עמאר ויונה מצגר בקריאה שלא לחלל שבת במדורות ולדחות אותן ליום ראשון, ל"ד בעומר.

שושני נמנע מלהנחות את בתי הספר מתי לקיים את המדורות, אך מהנחיותיו משתמע כי אלו יכולות להתקיים או לאחר צאת השבת או ביום ראשון שהוא יום חופש, כפי שהמליצו גם הרבנים.

הרבנים חוששים מחילול שבת במדורות שיתחילו עוד לפני צאת השבת, וכן מההכנות בצפון לקראת ההילולה במירון. משרד החינוך הודיע כי לא יוכל השנה להיענות לקריאת הרבנים ולהעתיק את החופש מיום ראשון ליום שני, שבו מתקיימת בחינת בגרות, אבל ביקש מבתי הספר להימנע מחילול שבת כפי שהורו הרבנים.

במכתב של המנכ"ל שושני למנהלי המחוזות, הוא כותב: "הרבנות הראשית הפנתה את תשומת לבנו לתלונות רבות המתקבלות מהורים בעלי אופי דתי-מסורתי הקובלים על כך שילדיהם הוזמנו למדורות במסגרת בתי הספר אשר פעילותן מתחילה בעיצומה של השבת. אנו מבקשים מכם להנחות את בתי הספר להקפיד על כך שיימנע חילול שבת".

ל"ג בעומר חל השנה במוצאי שבת וביום ראשון, ומנהיגה של ש"ס קבע כי במצב כזה, כדי למנוע מאנשים להתחיל בהכנות עוד לפני צאת השבת, "חובה קדושה בכל הארץ לדחות ההדלקה ליום ראשון".

כפי שפורסם ב"הארץ", רבנים בכירים בציונות הדתית שיגרו מכתבים לרב עובדיה ולשר החינוך גדעון סער, בבקשה שיכריזו על העתקת המדורות ביממה. הם פנו לסער כדי שידחה את החופשה במערכת החינוך מיום ראשון, 22 במאי, ליום שני, 23 במאי. כפי שפורסם, מה שמונע השנה את דחיית החופשה היא בחינת הבגרות במתמטיקה שנקבעה ליום שני.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ