הקרב על גל"צ: הממשלה תכריע אם התחנה תשדר חסויות

המימון באמצעות תשדירי חסות ושירות מהווה כ-45% מתקציב גלי צה"ל. אם תידחה הצעת החוק, תתקשה התחנה להוסיף ולפעול במתכונת הנוכחית

מזל מועלם
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מזל מועלם
גילי איזיקוביץ

הממשלה תחליט הבוקר אם לתמוך בחוק המתיר לגלי צה"ל לשדר חסויות ותשדירי שירות. להחלטת הממשלה יהיו השלכות מרחיקות לכת על התחנה הצבאית, שהחסויות ותשדירי השירות מכניסים לקופתה 17 מיליון שקל בשנה - 45% מתקציבה. אם הממשלה תדחה את הצעת החוק, תתקשה התחנה להמשיך לפעול במתכונת הנוכחית. ניסיון קודם להסדיר את שידור החסויות בחקיקה נדחה ברוב גדול על ידי השרים.

גורמים בגלי צה"ל אמרו אמש ל"הארץ" כי המשמעות של האיסור על שידור חסויות בתחנה היא סגירתה בפועל. כמה מבכירי התחנה, בהם גם מגישים ועיתונאים, פנו לשורה של שרים בממשלה, בניסיון להבטיח את תמיכתם בהצעה. "יש כוחות, גם פוליטיים ובעיקר כלכליים, שמנסים לנוון את גל"צ", אמר ל"הארץ" העיתונאי והמגיש רזי ברקאי, "תרמתי את מה שיכולתי כדי לעצור את הניסיונות האלו, ואני מקווה שנצליח".

"אני אישית לא פניתי ולא נפגשתי עם אף אחד", אמרה העיתונאית והמגישה אילנה דיין, "אבל אני משוכנעת שזו תהיה טעות נוראה לא לאפשר לתחנה להמשיך לפעול במתכונת הנוכחית".

מקורו של הוויכוח שהוביל להצעת החוק במסע לחצים שהפעילו תחנות הרדיו האזוריות, שטוענות שגלי צה"ל נוגסת בעוגת הפרסום בעוד היא נהנית ממימון של המדינה.

זה שני עשורים שחלק משמעותי מתקציב התחנה הצבאית, 42 מיליון שקל בשנה, מגיע מחסויות ומתשדירי שירות. העניין הוסדר בפקודת מטכ"ל, אך ב-2005 עתרו כמה תחנות אזוריות לבג"ץ נגד שידור החסויות בתחנה. העתירה נדחתה, אך באותו מעמד המליץ בג"ץ כי עניין החסויות יוסדר בחקיקה.

עד הכנת תזכיר החוק הסדירה הוראת שעה את העניין. לפי ההוראה, לגלי צה"ל מותר לשדר ארבע דקות וחצי בשעה של חסויות, תשדירי מידע ותשדירי שירות לחיילי מילואים על אודות מבצעים והטבות.

מרבית הגורמים המפרסמים בגלי צה"ל הם גופים ומשרדים ממשלתיים, או מוסדות ללא כוונת רווח.

תוקף הוראת השעה הוארך כמה פעמים בשנים האחרונות, אך אתמול הוא פג. את הוראת השעה אמור היה להחליף חוק, שאינו מבחין בין חסויות ותשדירי שירות. ההצעה עלתה על שולחן ועדת השרים לחקיקה לפני חודשים אחדים, אך נפלה לאחר שעשרה שרים התנגדו לה, לעומת שני תומכים - דן מרידור ויעקב נאמן. שר הביטחון, אהוד ברק, הגיש ערר על דחיית התזכיר, והוא יידון היום בישיבת הממשלה.

במערכת הפוליטית העריכו אתמול שהשרים יאשרו את התזכיר לחוק. ב"ישראל ביתנו" יאפשרו לשרים חופש הצבעה ואילו בש"ס יחליטו הבוקר כיצד להצביע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ