חיים בשוליים | מיהו נכה

משרד הרישוי שינה את הקריטריונים לתווי חניה לנכים. משה גוטמן, 97% נכות, לא הצליח לחדש את התו ואף לא לקבל הסבר. אם הוא לא זכאי לתו חנייה, מעניין מי כן

אורלי וילנאי
חיים בשוליים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורלי וילנאי
חיים בשוליים

משרד הרישוי, למיטב זיכרוני, לא כיכב מעולם ברשימת המוסדות הציבוריים הידידותיים לציבור. התורים הארוכים שם ידועים לשמצה, ויש המספרים שסיימו עבודות אקדמיות בהמתנה למענה הטלפוני. במשרד התחבורה ניסו לאורך השנים להנגיש את המוסד הוותיק, לייעל ולשפר את השירות, אולם נדמה שמה שקורה שם עכשיו בכל הקשור לתווי החניה לנכים קובע שיא חדש.

לא מעט תלונות של אזרחים דחויי ממסד נערמות על שולחננו, אבל הערימה המתעדת את מאמציהם של נכים רבים לחדש את תווי החנייה שהנפיק משרד הרישוי, עולה על כולם. הרקע לכך הוא הניסיון, המבורך לכאורה, של משרד התחבורה לעשות סדר. במשך שנים היתה חלוקה נטולת רסן של תווי חנייה, ופעמים רבות סופקו תווים כאלה לאנשים בריאים לחלוטין. אלא שאת המחיר האמיתי משלמים כרגיל הנכים. מרבים מהם נשללה במחצית השנה האחרונה הזכות לתו, מה שמצמצם מאוד את יכולתם להתנייד.

סיפורו של משה גוטמן הוא בלתי נתפש בפני עצמו, אבל למרבה הצער הוא דומה מאוד לתלונות אחרות שקיבלנו. גוטמן, בן 76, הוא נכה 97%. כך קבעה ועדה רפואית של הביטוח הלאומי בשנת 2008. מבט בדו"ח שנכתב על אודות מצבו מגלה שהוא סובל משברים בשתי הירכיים, רגל אחת הקצרה מהשנייה בסנטימטר וחצי, שאריות בלבד של סחוס בברכיים וסוכרת קשה שגורמת לבעיית ורידים חמורה. לכך יש להוסיף את העובדה שהוא ניצול שואה, וחשוב לציין, שגוטמן נעזר במקל הליכה.

המדינה מכירה בנכותו של גוטמן, ובגינה הוא מקבל הנחה בארנונה. גם מס ההכנסה מכיר בנכותו בחישוב זכאותו להחזרי מס. גם משרד הרישוי הכיר בנכות לפני שלוש שנים, ונתן לו תו חנייה לנכה, תחילה לשנה אחת ואחר כך שוב אושר התו לשנתיים נוספות. ככה זה עובד: צריך לאשר בכל פעם מחדש, כאילו שהרגל תתארך בינתיים, או שעצמות הירך יתאחו פתאום בגיל הזה.

ואולם, כשגוטמן פנה וביקש לחדש את התו בחודש פברואר השנה, הוא נענה בשלילה. המונח "נענה" מעט מוגזם. הדיאלוג מול משרד הרישוי אטי ומייגע, ולתשובה השלילית לא צורף הסבר. גוטמן ורעייתו אסתר התעקשו לקבל תשובה, ואז התברר ששונו הקריטריונים. כעת נדרש אישור מרופא, שללא תו החנייה תחול הידרדרות משמעותית במצבו של גוטמן.

בני הזוג הלכו לרופא שאליו הופנו (שכעת עובד רק באופן פרטי, והם נדרשו לשלם כמה מאות שקלים בתמורה לחוות הדעת שלו). הרופא כתב, המסמכים נשלחו, והתשובה היתה שלילית, איש אינו מבין מדוע. "הוא לא יכול ללכת. אם רק היו רואים אותו היו מאמינים לו", אומרת אסתר גוטמן, "אבל אנחנו לא מצליחים להגיע אפילו למצב שבו רופא של משרד הרישוי או מישהו אחר יפגוש בו. מי שעונות לנו הן רק פקידות של מענה טלפוני חיצוני, והן יודעות רק לומר שהמכתב נשלח".

בני הזוג גוטמן שלחו את כל הניירת שלוש פעמים, וקיבלו אותה בחזרה שלוש פעמים. מתברר שאחרי שתי דחיות מותר לערער שוב רק בחלוף שנה. בינתיים גוטמן מתקשה לצאת מהבית, גם לטיפולים רפואיים, שכן בלי אפשרות חוקית לחנות קרוב למקומות הוא לא יכול להתנייד. אסתר מספרת ש"שלחנו מכתב לשר התחבורה וקיבלנו ממנו אישור שהמכתב הועבר לקובלנות הציבור. אבל להם כבר שלחנו מכתב. עכשיו יהיו שם שניים".

ב-28 במארס ביקשנו גם אנחנו תגובה ממשרד התחבורה. ב-4 במאי התקבלה תגובה בזו הלשון: "אין כל עיכוב בטיפול בבקשתו של מר משה גוטמן לקבל תג נכה לרכב. בקשתו נדונה ב-3 בפברואר 2011 בוועדה המיוחדת הדנה בבקשות לקבלת תג נכה, ונדחתה על ידה לאחר שהמסמכים הרפואיים שהוגשו לה לא עמדו בקריטריונים. ב-24 במארס נדונה הבקשה שוב ונדחתה על ידי רופא אגף הרישוי, בשל אי עמידה בקריטריונים שנקבעו. נכות לצמיתות אינה מעניקה אישור אוטומטי לקבלת תג נכה. גם הכרה כנכה על ידי גופים אחרים אינה מהווה אסמכתא לקבלת תג חנייה לנכה".

נשאלת השאלה, מה כן מקנה אישור כזה ומדוע לא נערכים במסגרת הרפורמה לעשות צדק ולטרוח ולבדוק באמת, אחד אחד, את האנשים שמהם נשלל תו החנייה. שהרי בשורה התחתונה, החזקים והשקרנים, שעוד קודם ידעו איך לשנורר תו חנייה ממשרד הרישוי במרמה, יודעים איך לעשות זאת גם היום. דרוש איפה אומץ אמיתי וכנות כוונות כדי ללכת עם זה עד הסוף אבל גם לעשות צדק. בני הזוג גוטמן מתכוונים לעתור לבית המשפט. חבל. שר התחבורה יכול לפתור הכל כבר היום בבוקר.

מעקב אחרי ניצולי השואה | כמה זמן ייקח עד שיאוחדו רשימות הניצולים השונות

במהלך צילומי הסרט, הרביעי במספר, העוסק במצבם של ניצולי השואה העניים החיים בישראל, ניסינו להניע מהלך לאיחוד רשימות הניצולים המוחזקות בידי הגופים השונים האמונים על הטיפול בהם.

העובדה שאין תיאום בין הגופים ואין הצלבה בין הרשימות, מותירה מחוץ למעגל מקבלי הקצבאות וההטבות לא מעט ניצולי שואה שנופלים בין הכיסאות. לצד חוסר רצון מובהק של גורמים מרכזיים לבצע הצלבה כזאת, בלט לטובה האלוף (במיל') אלעזר שטרן, המכהן היום כיו"ר בהתנדבות של הקרן לרווחת ניצולי השואה.

האיש הזה, שידוע בכנות דבריו ומעשיו, ביקש לקחת את נושא הרשימות כמשימה שיש לסיימה עד יום השואה. אלא שאז, ככל הנראה, הוא נתקל במציאות. שבועיים חלפו מאז המועד בו נקב ואיחוד רשימות אין, גם לא מה שנראה כהתחלה של תהליך אמיתי לאיחודן. אי לכך, מעתה נמנה כאן במדור את הימים החולפים מאז ההבטחה, עד ליישום בפועל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ