כשהמנקות של אוני' בן גוריון שבתו

למרות החשש שלא יחדשו את עבודתן, עובדות הקבלן באוניברסיטה ציינו אתמול רגע היסטורי בישראל

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

150 עובדות ניקיון אתיופיות ורוסיות עם שלטים ברוסית, אמהרית ועברית חלפו על פני נחל מלאכותי, ונעמדו נרגשות ופוחדות מול הספרייה של אוניברסיטת בן גוריון. כמו יוליוס קיסר, הן חצו את הרוביקון, מוקפות במאתיים סטודנטים שהריעו להן שוב ושוב. מדי פעם, עלתה עובדת וסיפרה למגאפון את סיפור הנישול הפרטי שלה בתוך הסיפור של עובדי הקבלן בישראל, שבתחתיתם עובדות הניקיון. העובדות והסטודנטים סיכמו שוב ושוב שמדובר בהיסטוריה: שביתה ראשונה בישראל של עובדות ניקיון תחת קבלן. לא מפתיע שהבשורה מתחילה מאוניברסיטת בן גוריון, שקונה לעצמה במהירות את השם של מוסד הלימוד היותר חברתי ואכפתי.

אלינור פחימה בת 24, אם לילדה, אחת הצעירות בשובתות, מספרת לי שהיא משתכרת על חצי משרה 1,800 ש"ח. היא חושבת ללמוד, "אבל זה יותר מדי יקר במשכורת כזו". היא מספרת על הקושי להתאגד: "האחראיות מפחידות את העובדות. לא נותנות להן לצאת. יש כאן בחורות שמפחדות שלא תהיה להן מחר עבודה".

את האירוע מנחה טל בהרב, פעיל בארגון הסטודנטים צח. זיעה נוזלת מקרחתו, אך הוא ממשיך לצעוק לקהל המשולהב. מאחור עומדת אחת המפקחות. "חשוב שיגיד לסטודנטים לשמור על הניקיון", היא מעירה מדי פעם.

בקהל עומד גם מלך ברגר, משורר באר שבעי קומוניסט בן 84. זה יום חג בשבילו, כובע צהוב מעטר את ראשו, והוא מחלק דיסקים עם שיריו. הוא מפנה את דפי שירתו לשמים כדי להצל מעט על ראשו. "זו השביתה הכי אמיצה במדינת ישראל", צועק אחד הפעילים וקולע לדעת רבים ברחבה.

השביתה היא רגע השיא בהתארגנות שנמשכה כחמש שנים. זה התחיל בקושי. כמה סטודנטים שניסו לברר מה מצב המנקות ולא קיבלו מהן תשובה. "אסור היה להן לדבר. הבהיל אותנו הפחד בעיניים שלהן", אומר בהרב. "לאט לאט התגלו דברים נוראיים על הניצול של העובדות. העלימו שעות מהתלושים. היה מערך הפחדה".

הסטודנטים גילו להפתעתם שחברות הקבלן מקבלות סכום הנמוך משכר המינימום על שעת עבודה, כך שהן חייבות לקפח את העובדים כדי לשמור על רווחיות. כתוצאה מהלחץ, שופרו החוזים.

לדברי המארגנים, בשביתה משתתפות כל העובדות של שתי חברות הקבלן, מלבד חמש. האיום הקונקרטי ביותר על העובדות הוא שלא יחדשו את עבודתן ויביאו חדשות. אבל ג'קי אדרי, הידוע במאבקו על זכויות עובדי הקבלן במפעלי ים המלח, מודיע שלא יוותר: "לא יביאו לכאן עובדות מחליפות, זה יהיה על גופתי המתה". ליתר ביטחון, רוב המנקות לא ידעו על פרוץ השביתה עד הבוקר. היה חשש שהקבלן ימהר להביא עובדות ניקיון ממקומות אחרים כדי לשבור את השביתה.

אני ובהרב בודקים שהשביתה נאכפת. זה סיור מוזר. אנחנו בודקים שיש לכלוך במסדרונות. בחור מתולתל עם חולצה של העבודה בודק בשירותים. במגמת הכלכלה, קצת יותר נקי, כצפוי. למטה, אנחנו מגלים עובד עם קלנועית שמנסה לקחת את הזבל. מסבירים לו שיש שביתה. כמו תמיד בישראל, הביטחון דופק את העניין החברתי. האחראי על האבטחה דורש ממנהיגי המאבק תעודות, והוא קרוב להוציא אותם מהקמפוס.

בקי, אחת הפעילות, מציגה את ההישג המרכזי של השביתה - הפיכת עובדות הניקיון למשהו שהוא לא שקוף: "בדרך כלל הסטודנטים לא רואים עובדות ניקיון ולא רואים לכלוך. היום הם רואים סוף סוף את עובדות הניקיון וגם קצת לכלוך".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ