הרב יוסף תומך במינוי נשים למועצות דתיות

ש"ס הסירה את התנגדותה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

מנהיגה של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, תומך בשילוב נשים במועצות דתיות - כך עולה מתגובה שהגיש השר לשירותי דת יעקב מרגי לדו"ח ביקורתי נגד משרדו, המצביע על שיעור השתתפותן הזניח של נשים בגופים הממונים על שירותי דת ביישובים בישראל. מרגי מצהיר, כי לנוכח הנחיית פטרונו הרוחני הוא "יפעל לשיפור ייצוג הנשים בהרכבי המועצות הדתיות שיתמנו בעתיד", אך מוסיף להצהרה זו הסתייגות, כי החוק אינו מתיר לו לכפות מינוי נשים.

דו"ח של עמותת חדו"ש (חופש, דת ושוויון), שהוגש לשר הדתות במארס האחרון, עוסק בשיעור שילובן של נשים במועצות הדתיות בישראל, 23 שנה אחרי בג"ץ שקדיאל, שבו התיר בית המשפט לאשה לכהן במועצה דתית. ב-1988 קבע בג"ץ כי אין להפלות נשים בבחירות למועצות הדתיות, וקיבל את עתירתה של לאה שקדיאל מירוחם נגד זבולון המר, שר הדתות המנוח מהמפד"ל, שסירב בשעתו להכיר בבחירתה למועצה הדתית בעירה. על פי הדו"ח, הגידול בשיעור הנשים במועצות הדתיות נעשה בעצלתיים לאורך השנים, ובפברואר השנה כיהנו רק 22 נשים מבין 450 חברים מכהנים במועצות דתיות. מדובר בשיעור של 5%. בשום מועצה דתית אין יושבת ראש.

בתשובתו לדו"ח העמותה טוען מרגי, כי מספר הנשים שמונו בקדנציה שלו הוא 26, וכי מספר שכזה "לא מונה בכל ההיסטוריה של המשרד לגלגוליו השונים". לדבריו, הוא מנחה את הרשויות המקומיות ואת רבני הערים - הגורמים הבוחרים את הרכבי המועצות - לפעול למינוי נשים, ומוסיף בהערת אגב, כי "הנחיה זו הינה על דעתו של הראשון לציון הרב עובדיה יוסף שליט"א". הוא כותב בהקשר זה, כי החוק אינו מתיר לו לכפות את דעתו, וכי יכולתו להתערב בשיקול הדעת של הגופים המקומיים הבוחרים את המועצות היא "מצומצמת ביותר".

מינוי נשים הוא רק אחד הנושאים השנויים במחלוקת כשמדובר במועצות הדתיות. המחלוקת הגדולה ביותר היא אם עצם קיומן של המועצות נחוץ, והיא עולה ביתר שאת בשנה האחרונה שבה ש"ס עסוקה במרץ במינוי ממונים בשכר למועצות דתיות בעשרות יישובים, כמעט תמיד על פי מפתח מפלגתי. הדבר נעשה על פי החוק המתיר לשר לכפות מינוי יו"ר למועצה הדתית בכל מקום שבו הדבר לא נעשה בחלוף שנה מהבחירות המוניציפליות. בש"ס מבהירים, כי המינויים במועצות הדתיות נעשים על פי חוק, גם ביחס למינוי הממונים במועצות הדתיות וגם ביחס למינוי נשים להרכבי המועצות. מנכ"ל חדו"ש, הרב הרפורמי עו"ד אורי רגב, בירך על "פריצת הדרך בעמדותיהם של מנהיג ש"ס ושר הדתות", אך הוא סבור ש"ש"ס עדיין רואה בנשים קישוט ולא שותפות לקבלת החלטות, וכי הממסד הדתי טרם הפנים את עקרון שוויון מעמד האשה". הוא דרש כי "החיוב החוקי למנות נשים למשרות ציבוריות ייושם הלכה למעשה, ולא רק כעלה תאנה". רגב איים, כי "חדו"ש וארגונים נוספים יעתרו לערכאות, אם השר והיועץ המשפטי לממשלה לא יישמו את הוראות החוק בעניין השוויון המגדרי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ