140 מבקשי מקלט מסודאן הוטסו בחזרה לארצם

תודרכו כיצד לנהוג לאחר החזרה לאפריקה מחשש לחייהם - אך נשלחו בכל זאת

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

כ-140 מבקשי מקלט מסודאן המריאו אמש בטיסה נוספת מנתב"ג למדינה שלישית, ממנה ימשיכו חזרה למולדתם. ל"הארץ" נודע כי חלק מהאנשים שעלו אמש על הטיסה הם מדרפור, בניגוד לדברי יוזמי הטיסה - אנשי ארגון "השגרירות הנוצרית" - בשיחות מקדימות עם ארגוני הסיוע, לפיהם מדובר בנתיני דרום סודאן בלבד. ברשות ההגירה והאוכלוסין אישרו זאת וציינו כי על אחת מהטיסות הקודמות היו אזרחים מדרפור.

בארגוני הסיוע ובקהילה הסודאנית מציינים כי חלק מאלו שטסו אמש קיבלו תדרוך מקיף על ידי מארגני הטיסה, מחשש לחייהם. בין היתר, הם תודרכו שלא לכתוב בעברית בדפי הפייסבוק שלהם, שלא להזכיר את דבר הימצאותם בישראל ולהקפיד שלא לחזור למולדתם עם חולצות בכיתוב בעברית. בכך, מסבירים בארגוני הסיוע, מוכח כי גם מארגני מבצעי ההחזרה מודעים לסכנות העומדות בפני אלו שינחתו בסודאן.

אחד מהרכזים בספריית לוינסקי ומתנדב בולט בקרב מבקשי המקלט, ד"ר רמי גודוביץ', ציין כי לפחות במקרה אחד שהגיע לידיעתו קיים חשש מובהק לחייו של אחד ממבקשי המקלט שטסו אמש. "אנחנו יודעים שהוא חוזר לסודאן חסר ישע, והבנו שבראיונות אתו גם הדריכו אותו לכאורה איך למזער את הסכנה", אמר ד"ר גודוביץ'. "גם בארגון שמבצע את הראיונות לפני הטיסות יודעים שיש סכנה ממשית לשלומו". לדבריו, באחת הטיסות הקודמות חזר לסודאן אדם במצב בריאות אקוטי, והיה קיים חשש שעצם הטיסה תסכן את חייו.

"באופן עקרוני אנחנו תומכים בחזרה וולנטרית - אנשים שרוצים לחזור למולדתם, גם אם לא במאת האחוזים בטוח שם. אך החשש מתעורר שוב ושוב במה שאנחנו שומעים מהאנשים, שמספרים על עצות שהם מקבלים כדי לצמצם את הסכנה", אמרה רכזת פעילות ציבורית בארגון א.ס.ף (ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט) אורית מרום. "אנחנו מקווים שכל מי שעלה על הטיסה עשה זאת אכן מרצונו החופשי, כפי שצריך להתברר בראיונות עומק".

אחד ממבקשי המקלט שעלה אתמול על הטיסה והעדיף לשמור על עילום שם סיפר כי "אני הולך לבית שלי, וזה מה שאני יודע. אני לא מפחד, זה החלום שלי לחזור".

אנשי שדה התעופה נראו אמש מתורגלים ב"מבצעי ההחזרה". שורת אנשי ביטחון נפרסה בטרמינל המיועד, לצד אנשי משרד החוץ, משרד הפנים וארגון "השגרירות הנוצרית". בניגוד לפעמים הקודמות, מספר הילדים והנשים שעלו על הטיסה אמש היה קטן יחסית, אך גם הפעם היו במקום ילדים בני פחות משלוש, וכן תלמיד אחד ממערכת החינוך הישראלית, שלמד בכיתה ז' בבית הספר "ביאליק רוגוזין" בתל אביב, שם נערכה לו בימים האחרונים מסיבת פרידה.

לפי נתוני רשות ההגירה והאוכלוסין, מתחילת השנה חזרו במסגרת הטיסות המאורגנות כ-500 איש. ברשות ההגירה והאוכלוסין הדגישו אמש כי מדובר במבצעי החזרה מרצון, וכי "אם מישהו מתחרט - הוא לא חייב לצאת". זאת, כחלק משורות פעולות שמבצעים ברשות בחודשים האחרונים שנועדו להחזיר את מבקשי המקלט לארצותיהם. על הסכנה הטמונה בחזרה לחיים בסודאן לאחר ששהו בישראל אמרו ברשות ההגירה והאוכלוסין כי המהלך כולו מתואם ומפוקח על ידי "שהגרירות הנוצרית" שמלווה את מבקשי המקלט גם לאחר מכן, בכפרים בסודאן.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ