2 מעונות נוספים לילדים בסיכון עלולים להיסגר

המוסדות הגיעו למצוקה כלכלית לאחר שמשרד הרווחה הפריט את הפעלתם ותחזוקתם הכוללת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שני מעונות שיקום לילדים בסיכון, פנימיית ניצנים במושב זיתן ומעון משפחתי אשדוד, עתידים להיסגר בקרוב בשל היעדר תקציב. המעונות, שמצטרפים למעון רעות בירושלים שנמצא גם הוא בסכנת סגירה, מופעלים על ידי גופים חיצוניים למשרד הרווחה. הגופים המפעילים את המעונות אחראים על גיוס תרומות שיממנו את שהות הילדים בסיכון.

פנימיית ניצנים היא מעון שיקום שלאחר אשפוז, המיועד ל-60 נערים ונערות הסובלים מבעיות התנהגות ונפש. מעון משפחתי אשדוד מטפל ב-11 נערות הסובלות מבעיות נפשיות ומופעל על ידי עמותת אור שלום.

המוסדות הגיעו למצוקה כלכלית בין היתר משום שמשרד הרווחה הפריט לא רק את הפעלתם, אלא גם את הקמתם ותחזוקתם הכוללת.

"זהו חלק מתהליך מתמשך של התנערות המדינה מאחריותה הישירה להבטחת שלומם של ילדים במצבי מצוקה", אמר ד"ר יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה לשלום הילד. "הגענו כיום למצב שבו משרד הרווחה בונה על כך שהגוף המתפעל מסגרת פנימייתית יגייס תקציבים ממקורותיו כדי לאפשר את האחזקה השוטפת של הילדים ומילוי צורכיהם", הוסיף קדמן, שאף פנה ליו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ זבולון אורלב, בבקשה לקיים דיון דחוף בנושא עם פתיחת מושב הכנסת השבוע.

גורמים בעמותת אור שלום, המפעילה את מעון משפחתי אשדוד וגם את מעון רעות בירושלים, הבהירו כי הם נאלצים לסגור את המעון באשדוד "מאחר שאין ביכולתנו להמשיך ולממן את הפער בין עלות הפעלתו לבין תשלומי משרד הרווחה. המעון אינו מתוקצב באופן מלא על ידי משרד הרווחה, וקיימים כמה וכמה סעיפים תקציביים שמשרד הרווחה אינו מממן במלואם, כמו דמי שכירות של הבית ושיפוץ תקופתי, לדוגמה. התרומות מיועדות בראש ובראשונה לכיסוי ההוצאות ההכרחיות, שאינן מכוסות במלואן על ידי משרד הרווחה, ורק לאחר מכן לשדרוג מערך הטיפול".

ומובן שיש גם מי שמשלם את המחיר בשל הבעיות התקציביות. ע', ילדה עם צרכים מיוחדים הסובלת מנכות, נפלה קורבן לכמה מעשי אונס. לאחר ניסיונות שונים לאיתור מסגרת עבורה, ביקשו שירותי הרווחה להכניסה למעון משפחתי אשדוד, בשאיפה שהמסגרת הביתית והדואגת תסייע למצבה הקשה והרגיש. כעת, בשל סגירת המקום, לא ניתן יהיה לקלוט אותה. לע' עדיין לא נמצאה מסגרת טיפולית, כבר שנתיים אחרי האירועים הטראומטיים שעברה.

"עצוב ומרגיז שהגורמים השונים מגלגלים את האחריות כל אחד למגרשו של האחר, אך שוכחים שלא מדובר בכדור משחק, אלא בילדים החיים במצוקה קשה", אמר קדמן. "הגיע הזמן שהמדינה ומוסדותיה יפסיקו להתנער מאחריותם כלפי ילדים אלה, תוך שהם מותירים את האחריות לרווחתם ושלומם לעמותות וארגונים פרטיים כאילו אין מדינה. לא יכול להיות שילדים בסיכון יהיו נתונים לחסדם של תורמים וליכולת גיוס התרומות של עמותות".

ממשרד הרווחה נמסר כי המשרד "מעולם לא בנה על פילנתרופיה לסיוע לילדים בסיכון. העובדות הן כי המשרד מממן ב-100% את החזקת הילדים במסגרות המדוברות. התרומות מיועדות על מנת לשדרג את מערך הטיפול בילדים, וגם זה בהיקף של לא יותר מ-10%. הארגונים המפעילים את המסגרות הם שהחליטו על סגירתם מסיבותיהם. נציין שהמשרד נערך לסגירה ויצא במכרזים לפתיחת מסגרות חלופיות חדשות שיופעלו על ידי מפעילים שייבחרו במכרז. עד שלא יימצאו מחליפים המסגרות המדוברות ימשיכו לפעול".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ