היום לפני 40 שנה: חוטפי הקונסול אלרום מאיימים להוציאו להורג

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

החדשות שנשא בפיו סגן ראש ממשלת טורקיה סאדי קוצ'אס ב-18 במאי 1971, נשמעו מבטיחות: "משטרת טורקיה תפסה היום אדם החשוד בהשתתפות בחטיפתו של הקונסול הכללי מר אפרים אלרום".

אלא שלהודעתו זו צירף בשורה מדאיגה בפני הסנאט: "ליד דלת הכניסה של הבניין נמצאה הודעה בכתב מטעם החוטפים, שבה איימו להוציא להורג בירייה את הקונסול, ביום ה' (מחר) בשעה 17.00 אחר הצהרים (לפי שעון ישראל), אם לא ישוחררו קיצונים שמאלניים שנעצרו על ידי השלטונות", דיווח "הארץ".

מאות שמאלנים, בהם אנשי רוח, סטודנטים, פרופסורים, מדינאים ואנשי איגוד מקצועיים נעצרו באותו היום - המספר הגדול ביותר של עצורים ביום אחד בתולדות הרפובליקה הטורקית - בניסיון נואש לאתר את הקונסול הישראלי אלרום, שנחטף יום קודם לכן מדירתו. "פרשת החטיפה החלה עם כניסתו של צעיר נושא זר פרחים, לבית שבו נמצאת דירת הקונסול בשדרת ג'ומהוריית, אחד הרחובות הראשיים של איסטנבול", דיווח "הארץ".

השליח הצעיר צלצל בפעמון דירתה של אשה שגרה קומה מתחת לדירתו של אלרום, ומשפתחה התפרצו פנימה שלושה גברים חמושים ורעולי פנים. הם ציוו עליה לצלצל בפעמון בית אלרום. הדלת נפתחה; הארבעה פרצו פנימה, כבלו את אשתו של אלרום ואת השכנה. בצהריים חזר אלרום ממשרדו להפסקה, והוכה בראשו. הוא נגרר לתוך מכונית שנעלמה עד מהרה בתנועה הסואנת. "כוחות הביטחון מחפשים בקדחתנות אחר החוטפים", מסר המושל הצבאי הטורקי פאהיק טורון, "העובדה שהחטוף הוא אזרח זר, אורחה של טורקיה, מגבירה עוד את צערנו". פקידים ישראלים הביעו שביעות רצון ממאמציה של טורקיה לגילוי עקבות הקונסול.

ב-19 בחודש קיבלה רעייתו של אלרום, אלזה, מכתב בכתב ידו של בעלה. "אלזה יקרה, אני נמצא אצל צבא השחרור העממי הטורקי. אל תדאגי, אני בסדר. באהבה, אפרים". אלזה החליטה להופיע בעיתונים, ברדיו ובטלוויזיה הטורקית בקריאה לחוטפים: "הנני פונה אליכם, כאל אנשים צעירים. איבדתי את בני-יחידי בנסיבות טראגיות ביותר, ורק בעלי נשאר לי. בלעדיו אין לי מאומה. גם לכם יש הורים ואולי גם נשים הדואגות לכם ברגע זה, ולכן אולי תבינו לרוחי, על כל רגעי החרדה והפחד העוברים עליי. אני תפילה, כי לא תהיו אדישים לפנייתי זו וכי ינצח הרגש ההומניטארי. אנא שחררו את בעלי".

גם אביו של אחד החשודים בחטיפה פנה אל לבו: "לא שלחתיך לאוניברסיטה כדי שתתעסק בענייני הממשלה, אלא כדי ללמוד. אני פועל עני. אנא, הקשב לי והסגר עצמך לשלטונות הצבא". אמו ביקשה ממנו "שלא ילכלך את ידיו". הממשלה הטורקית הטילה ב-22 במאי עוצר על איסטנבול למשך 15 שעות, במאמצים לאתר את אלרום.

ב-23 במאי, בשעה חמש לפנות בוקר, הגיעו כוחות הביטחון הטורקים לדירה שמרוחקת כ-500 מטר בלבד מביתו של אלרום. שוער הבניין הזעיק אותם: באחת הדירות הוא מצא את גווייתו של אלרום, כפות וירוי בראשו. תמונת גופתו, מובלת לחדר המתים באיסטנבול, התפרסמה ב"הארץ". כשקיבלה את הידיעה על מותו נתקפה אלזה אלרום בהתמוטטות עצבים.

"מהלומה כבדה הונחתה על ראשנו", נכתב במאמר המערכת למחרת, "קיווינו מאז יום שני שעבר כי אפרים אלרום יצא בלתי-נפגע מהמבחן שהוטל לתוכו, והנה אתמול בבוקר נתברר שהשלטונות הטורקיים לא הצליחו לשחררו מידי חוטפיו ואלה לא שעו לתחנוני אשה אומללה והורים שניסו להשפיע על בניהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ