המבקר נגד התערבות נתניהו במינוי יו"ר רשות השידור

בדו"ח נקבע שאדלשטיין הציג מועמד מקצועי, אך נתניהו הפך את החלטתו

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

בין פוליטיקה לטלוויזיה

מבקר המדינה מותח ביקורת על התערבותו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במינוי יו"ר רשות השידור, אמיר גילת.

המבקר בחן את הליך מינוי גילת, ואת המהלכים שקדמו לו. המבקר פותח את דבריו בתיאור עזיבת היו"ר הקודם, משה גביש, שלפי הדו"ח התפטר למרות שברשות השידור "שררה הסכמה לגבי תרומתו לרשות ולקידום הרפורמה". גביש טוען כי עזב לאחר שהשר הממונה הקודם, יולי אדלשטיין, אמר לו מפורשות כי "אנחנו מחפשים מישהו משלנו". הוא חזר ואישר את הדברים בהמשך ואמר כי "הרשות נהפכה לכלי משחק ולמקור ליצירת כוח תקשורתי פוליטי". אדלשטיין הכחיש את הדברים.

המבקר מציין כי אינו מבקש להכריע בעניין, אך קובע כי "מקרה זה משקף את הקושי הקיים בזיקה ובמעורבות של הדרג הפוליטי בסוגיות מינוי וכהונה של העומדים בראש גוף שידור ציבורי".

לאחר התפטרות גביש ניסה אדלשטיין למנות לתפקיד את מנכ"ל בזק בעבר, אמנון דיק, בעל ניסיון עסקי עשיר. נתניהו התנגד ואדלשטיין עזב את המשרד בסופו של דבר, כשגם פה מצביע המבקר על הבעייתיות: "במקרה זה מנעו חילוקי דעות בין ראש הממשלה לשר הממונה מינוי יו"ר לרשות. גם עניין זה מעיד על הצורך להקטין את המעורבות של המערכת הפוליטית ברשות".

לאחר עזיבתו של אדלשטיין מונה לתפקיד גילת, בעבר יועצו של נתניהו, שהיה מועמד לשמש חבר מליאה. המבקר כותב כי משרד ראש הממשלה מסר בעניין המינוי כי נתניהו "חשב שיש למנות לתפקיד יו"ר הרשות אדם בעל ניסיון בניהול תקשורתי בכיר, ולכן בחר בגילת. הליך המינוי לרשות השידור הוא מינוי של המערכת הממשלתית שמאושר על ידי הממשלה, כך שחילוקי דעות בין השר הממונה לראש הממשלה אינם בלתי סבירים".

אלא שבדו"ח מועברת ביקורת על התנהלות נתניהו בנושא מניעת מינויו של דיק וההתערבות למען גילת. לפי המבקר, "מעורבות של ראש ממשלה במינוי מועמד שהשר הממונה המליץ עליו, ראוי שתהיה רק במקרים חריגים, במיוחד כשמדובר במועמד מקצועי נטול זיקה פוליטית. אם החליט ראש הממשלה כי התערבותו בלתי נמנעת, ראוי שיציג את טעמיה מראש. יש לנקוט משנה זהירות בהליך שיש בו זיקה ישירה של גורמים פוליטיים לעבודתו של גוף תקשורת ציבורית".

עוד עולה מהדו"ח כי כמחצית מהמועמדים למליאת הרשות, שהוגשו לאישור אדלשטיין, היו בעלי זיקה אישית או פוליטית. לאחר שהיועץ המשפטי דאז, מני מזוז, ראה את רשימת המועמדים למליאה הנוכחית, הוא כתב לאדלשטיין כי "אין למנות אדם למליאה אך בשל זיקתו או זיהויו הפוליטי". המבקר כותב בעניין זה כי התייחסותו של מזוז היא "נורת אזהרה שמחייבת בחינה קפדנית של ההליך".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ