הישג לתושבי ראשון לציון: תופסק פעילות מפעל בטון

עד מינוי מומחה אובייקטיבי

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

תושבי שכונת נווה חוף בראשון לציון רשמו לעצמם הישג במאבק אותו הם מנהלים זה למעלה משלוש שנים נגד מפעל הבטון שקם ליד בתיהם. לפי החלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב מיום שני האחרון, בנוגע לעתירה מנהלית שהגישו נגד העירייה, הוועדה המקומית לתכנון ובנייה וכן חברת שפיר נכסים ומבנים - בעלת המפעל - פעילותו של המפעל תופסק עד הודעה חדשה.

התושבים מציינים כי החשש הגדול שלהם הוא מהשפעותיו של תהליך ייצור הבטון. "מי שבקיא בפרטים יודע שפרט לחצץ ולחול, נוצר גם אפר פחם, שמבחינה רפואית עלול לפגוע בבריאות של האנשים וקיים חשש שהוא מסרטן", אומר שמואל וייס, שעומד בראש קבוצת התושבים שנאבקת במפעל הבטון, שגבולותיו המערביים ממוקמים כ-120 מטרים מבתי המגורים של השכונה. לדבריו, למעלה מ-1,500 תושבים חתמו בעבר על עצומה נגד פתיחת המפעל.

אולם פסיקת בית המשפט היא לא הישורת האחרונה במאבק שמתנהל סביב המפעל. הסאגה המשפטית בעניין נמשכת זה מכבר, לאחר שהחברה קיבלה במאי 2008 היתר לבניית המפעל. התושבים, שהגישו את העתירה באוקטובר של אותה שנה, טענו כי האישורים לבנייה אינם תקפים וכי המפעל יהווה מפגע סביבתי. לאחר ויכוח בין המעורבים בנושא, התגבש ב-2009 הסכם פשרה בין שפיר, התושבים והוועדה לתכנון ובנייה, שקיבל תוקף של פסק דין.

בהסכם נקבע כי מומחה יתן חוות דעת על ההשפעות הסביבתיות והבריאותיות האפשריות של הקמת המפעל, וכן כי לא יהיו תביעות הדדיות בין הצדדים. עם קבלת הצהרת המומחה, שקבעה כי לא נשקפת סכנה לשכני מפעל הבטון, התושבים לא אמרו נואש, והחליטו לשכור חוקר פרטי, שגילה כי שותפו של המומחה שנשכר לתת חוות הדעת, עבד באותה העת כיועץ האקוסטיקה של חברת שפיר בפרויקט כביש 531. התושבים טענו בבית המשפט כי קיים חשד לניגוד עניינים בפעילות המומחה, וביקשו להחליפו.

בינתיים, בתחילת מאי האחרון קיבל המפעל רישיון עסק מהעירייה והחל בייצור הבטון. השופטת אסתר קובו, סגנית נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, קבעה כי "נוכח ההשגות של המבקשים לעניין ניגוד העניינים ותום הלב של העירייה ושל שפיר, מן הראוי למנות מומחה חלופי וניתן בזה צו ביניים שלא להפעיל את המפעל עד להחלטה אחרת".

אולם בכך לא תם המאבק בין שפיר לבין התושבים; בבית המשפט המחוזי בפתח תקווה מתנהלת גם כעת תביעה נוספת, הפעם של חברת שפיר שתובעת פיצויים של מיליונים על הפגיעה בה וטוענת כי התושבים חברו לחברה מתחרה ("רדימיקס"). על כך מגיב וייס ואומר כי "אנחנו כתושבים לא מעניין אותנו, גם אם השטן יבוא לעזרתנו, נשתמש בסיוע שלו. השתמשתי בשירותים של כל מיני חברות אם הן יכלו לסייע לתושבים, כי זו מלחמה ציבורית, לא פרטית".

מחברת שפיר, שמתכוונת לערער לבית המשפט העליון, נמסר כי "לצערנו בית המשפט התעלם מפסיקות קודמות שקבעו כי הקמת והפעלת מפעל הבטון נעשו בהתאם לדין ולתקנים, ואינם פוגעים בתושבי האזור או בסביבה. ארבעה מומחים שונים, בעלי שם, קבעו כי המפעל הוקם בהתאם לדין וכי הוא אינו פוגע באיכות הסביבה ובבריאות הציבור".

העירייה הגיבה כי "מרגע שנודע על החשש לניגוד עניינים, עמדת העירייה היתה שיש למנות מומחה נוסף ולכן אנו שמחים על החלטת בית המשפט. נדגיש, כי העירייה כבר פעלה ברוח זו במסגרת הליך מתן רישיון עסק, ומינתה מומחה נוסף שהעניק חוות דעת באשר להשפעה הסביבתית של הפעלת המפעל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ