טורפדה החלטת ממשלה נגד אפליה עדתית במגזר החרדי

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

הממשלה חזרה בה מהצעת החלטה נגד אפליה עדתית במוסדות החינוך החרדיים, שנועדה להיות צעד ראשון לקראת תיקונם של ליקויים חמורים שמצא בעניין מבקר המדינה. בעקבות התנגדות של אנשי יהדות התורה, השותפים בקואליציה, נגנזה טיוטה של החלטת ממשלה בעניין ועל פיה, בין השאר, "משרד החינוך ינהיג בתוך ארבעה חודשים שינוי מהותי בפיקוחו על רישום תלמידות לבתי הספר במגזר החרדי ועל שיבוצן".

ההצעה הוכנה במשרד ראש הממשלה לקראת אישורה בוועדת השרים לביקורת המדינה, בראשות שר המשפטים יעקב נאמן. העבודה על ניסוחה החלה כבר לפני למעלה מחודש, לאחר שבמשרד ראש הממשלה התקבלה גרסה לא סופית של דו"ח המבקר, ובה פרק נרחב וחמור במיוחד על האפליה העדתית במוסדות החינוך החרדיים המתוקצבים בידי המדינה. במשרד ראש הממשלה ביקשו להזדרז ולאשר החלטה בעניין, שתיכלל בנספח ראש הממשלה לדו"ח המבקר.

בדו"ח הסופי שפורסם שלשום, המבקר קובע, בפרק שאורכו 57 עמודים, כי משרד החינוך נכשל בפיקוח על רישום ושיבוץ תלמידות ממוצא ספרדי בבתי הספר של מרכז החינוך העצמאי החרדי. "העדויות המצביעות על החשש לאפליה על רקע עדתי בבתי הספר שבפיקוח המשרד היו גלויות", נכתב, וגם: "המשרד לא עשה את הדרוש כדי למנוע אפליה".

הפרק הזה בדו"ח זכה אתמול להתעלמות גורפת בעיתונות החרדית המפלגתית. בהתייחסות ראשונה של ח"כ חרדי אשכנזי לדו"ח, אמר אתמול יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני ל"הארץ" כי הוא תומך ביישום מסקנות הדו"ח, וזאת כל עוד תישמר "עצמאותו החינוכית של משרד החינוך". הוא הוסיף כי "גם (הרבנים) גדולי ישראל מתנגדים לאפליה".

הטיוטה שגובשה במשרד ראש הממשלה עוקבת אחר המלצות המבקר. נכתב בה כי "משרד החינוך ינהיג בתוך ארבעה חודשים שינוי מהותי בפיקוחו על רישום תלמידות לבתי הספר במגזר החרדי ועל שיבוצן". בטיוטה נכתב, כי הדבר ייעשה תוך "קביעת כללים ברורים להליכים של רישום תלמידות ופרסומם לציבור".

העתקים של הטיוטה הופצו לשרי הממשלה והגיעו גם לגפני שפעל בתקיפות לטרפד את ההחלטה. יו"ר ועדת הכספים מיהדות התורה נועד עם אנשי משרד ראש הממשלה ואיים כי יהדות התורה תפרוש מהקואליציה אם תתקבל החלטת בזק בוועדת השרים, מבלי לקיים דיון עם אנשי משרד החינוך ומרכז החינוך העצמאי.

גפני אמר לאנשי לשכת ראש הממשלה כי ההחלטה מנוגדת לחוק יסודות התקציב, המעניק אוטונומיה מלאה למרכז החינוך העצמאי שנמצא בשליטת יהדות התורה ולרשת מעיין החינוך התורני של ש"ס. עם זאת, אתמול אמר ל"הארץ" כי "על דבר כזה צריך לקיים דיון ולראות". גפני מבחין בין ליקויים "נוהליים" ובין נושאים מהותיים הנובעים לדבריו מהאוטונומיה של החינוך החרדי. "גם גדולי התורה נגד אפליה", הוסיף, "וזאת ההנחיה שהם נותנים לנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ