אנשי חינוך: המשרד חייב להיאבק בגזענות

לקראת כנס ת"א לחינוך מתקדם שייפתח ביום ראשון, קורא הפרופ' נמרוד אלוני למשרד לקדם חינוך לאזרחות דמוקרטית

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

על משרד החינוך לעבור "שינוי תפישתי כולל ולהיערך פדגוגית לעצירת תופעות הגזענות והלאומנות ולביסוס תרבות דמוקרטית ואחריות חברתית" - כך נכתב בנייר עמדה שחובר לקראת "כנס תל אביב לחינוך מתקדם", שייפתח ביום ראשון. שינויים אלה ממשרד החינוך נדרשים לנוכח העובדה ש"מגזרים גדולים במערכת החינוך כלל לא נחשפים לחינוך לדמוקרטיה, ובמגזרים אחרים לימודי הדמוקרטיה מתאפיינים בעיקר במטלות של בקיאות בחומרי הלימוד ומעט מאוד בעמדות, רגישויות והתנהגויות דמוקרטיות", נכתב בנייר העמדה.

כנס החינוך השנתי, שעורך סמינר הקיבוצים כבר שש שנים, נחשב לאחד הכנסים המרכזיים בתחום החינוך. בשונה משנים קודמות, החליטו הפעם מארגני האירוע שלא להסתפק בהרצאות, בהן של שר החינוך גדעון סער, אלא לחבר נייר עמדה, הקורא למשרד החינוך לקדם חינוך לאזרחות דמוקרטית. את הנייר חיברו נמרוד אלוני, אסתר יוגב, ניר מיכאלי ואייל נווה.

"חדשות לבקרים אנחנו שומעים ממשרד החינוך על עוד תוכנית להעמקת המורשת היהודית, עוד טיול להכרת חלקות הארץ המובטחת, עוד פרויקט על חשיבות הציונות", אמר אתמול הפרופ' אלוני, "אבל אנחנו לא שומעים באותה מידה על הרחבה של החינוך לאזרחות, החל מגיל הגן וכלה בתיכון, גם כתשתית חינוכית-אזרחית, וגם כמערכת חיסונית נגד הרוח הרעה של לאומנות וגזענות שתוקפת את החברה הישראלית".

בשנתיים האחרונות הובילו ראשי משרד החינוך, השר גדעון סער והמנכ"ל שמשון שושני, שורה של תוכניות ופרויקטים לחיזוק "הערכים הלאומיים והיהודיים", כהגדרתם. בין השאר מדובר בהכנסת מקצוע חדש, "תרבות ומורשת ישראל", לבתי הספר היסודיים; הרחבת היקף הביקורים בירושלים, ובכלל זה ב"עיר דוד" שמפעילה עמותת אלע"ד ותוכנית לסיור תלמידים בחברון; הרחבת פרויקט "מסע ישראלי" שמפעילה עמותת "מבראשית" ושיתוף פעולה נרחב עם צה"ל להגברת המוטיבציה לשירות צבאי. במקביל, מנסה יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, צבי צמרת, להוביל לשינוי אופי לימודי האזרחות.

על פי נייר העמדה, על רקע התגברות ביטויי הפגיעה בדמוקרטיה - החל מהאיסור ההלכתי להשכיר דירות לסטודנטים ערבים בצפת וכלה בסקרי דעת קהל המצביעים על התחזקות התמיכה של בני הנוער בצמצום זכויות הערבים - אפשר היה לצפות כי משרד החינוך דווקא יקדם את החינוך לאזרחות. ואולם "המציאות בבתי הספר ובמערכת החינוך מנוגדת לחלוטין. מערכת החינוך שמה דגש גדול על העלאת ההישגים במבחני המיצ"ב, בבחינות הבגרות ובמבחנים הבינלאומיים, וההערכה והמדידה של הישגים אלה קיבלו מעמד פולחני", כותבים אנשי סמינר הקיבוצים.

עוד מצביעים מחברי נייר העמדה על "תופעה מדאיגה של הימנעות, ואף של התנגדות ממש, לעצם השמעתו של קול פדגוגי מצד מחנכים ומנהלי בתי ספר, ביחס לסוגיות חברתיות ופוליטיות בעייתיות". מדיניות רבת שנים זו הביאה ליצירת דור תלמידים ש"חף מכל אידיאולוגיה, וכתוצאה מכך גם חף מכל אוריינטציה פוליטית ויכולת לביקורתיות".

אחד הביטויים להימנעות בתי הספר מלעסוק בסוגיות פוליטיות הוא ההחלטה של משרד החינוך שלא לכלול עוד בתוכנית הלימודים באזרחות את נושא "השסע האידיאולוגי-פוליטי". לדברי מורים ותיקים לאזרחות, הנושא אף לא הופיע בשנים האחרונות בשאלות בחינת הבגרות במקצוע.

"אם היו אוסרים על סטודנטים יהודים לשכור דירות בעיר אוניברסיטאית בחו"ל, במדינה כלשהי היו ועדות קבלה ליישובים, המתבססות על מרכיב אתני - אף אחד לא היה משלים עם כך. אבל כאשר מדובר בערבים, יש יותר ויותר אנשים שמקבלים את השיח הזה. זהו כיוון שיכול להוביל להרס הדמוקרטיה ולמלחמת אזרחים. משרד החינוך צריך להתעורר לפני שיהיה מאוחר מדי", אומר הפרופ' אלוני.

משרד החינוך סירב להגיב.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ