היום לפני 36 שנה: הפוליטיזציה של שנת האשה הבינלאומית

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

אל הגליל התחתון עלו ב-19 במאי 1975 כ-1,200 נשים לנטוע יער לרגל שנת האשה הבינלאומית, שהוכרזה באו"ם. הנטיעה, חודש בדיוק לפני פתיחתה במקסיקו של ועידת הנשים הבינלאומית הראשונה, אורגנה בידי הקרן הקיימת לישראל; ובצירוף הזה, בין מטרות הנשים למטרות קק"ל, היה כדי לרמוז על הסערה שתתחולל במקסיקו בדיוק חודש אחר כך, כאשר אשת ראש ממשלת ישראל לאה רבין תשב בפורום אחד עם אשת ראש ממשלת מצרים, ג'יהאן סאדאת.

הוועידה העולמית לשנת האשה הבינלאומית נפתחה במקסיקו סיטי ב-19 ביוני על ידי שני גברים: מזכיר האו"ם קורט ולדהיים ונשיא מקסיקו לאויס אלוורז; השתקפות סמלית של טענתה של הפמיניסטית ז'רמיין גרייר, שבמאמרה שהתפרסם ב"הארץ" ב-21 במאי כתבה: "כל המדינות המיוצגות באו"ם מדכאות את הנשים, במידה שונה ובצורה שונה (...) ואף על פי כן החליטו כמה בחורים טובים במזכירות האו"ם ש-1975 תהיה שנת האשה הבינלאומית. הם עשו זאת למרות העובדה שיש אפליה גסה במדיניות המזכירות בקבלת עובדים". גרייר ראתה ביוזמה הזו "פשוט הרחבה של הפמיניזם נוסח מאדיסון אווניו", שפירושה שנשים מארצות בהן "רוב אוכלוסיית הנשים היא בהריון ועובדת ללא תשלום עבודת פרך בשדה", ישבו וידונו בשאלת "נישואים או קריירה".

אבל לפחות מהזווית המזרח-תיכונית, ועידת הנשים במקסיקו עסקה לא בזה ולא בזה, כי אם בשאלות פוליטיות, שלא תמיד ברורה היתה זיקתן למצבי הנשים. ההתחלה היתה מבטיחה: ביום שלפני הכנס הצהירה לאה רבין בפני עיתונאים כי "כאשר תהיה לנשים השפעה יותר גדולה על מהלך ענייני העולם תיפסקנה המלחמות, אולי אף במזרח התיכון", דיווח "הארץ". הכתבים הצביעו בפניה על העובדה שמלחמת יום כיפור פרצה דווקא כאשר אשה היתה בשלטון, ורבין ענתה: "לא היה בידיה שלטון אבסולוטי. היה עליה להתייעץ עם 18 או 19 גברים". אחר כך הבהירה רבין כי תמיכתה בתנועת שחרור האשה אינה בלתי מוגבלת: "האם אתם יכולים לתאר לכם גברים המכבסים חיתולים?".

ג'יהאן סאדאת, מצדה, גם היא דיברה על שלום; גם היא הצהירה ש"כל המלחמות ברחבי תבל תבואנה לקיצן כאשר נשים תתפושנה את עמדות המפתח". אך היא סירבה נחרצות לפגוש את רבין. כשנשאלה על ידי עיתונאית לשכת העיתונות הממשלתית, דליה שחורי, "האם אין מקום שנשים ערביות וישראליות יפעלו ביחד להשגת שלום במזה"ת", סאדאת התעלמה מהגורם הנשי: "איך את יכולה לדבר על שלום כל עוד ישראל מחזיקה בשטחים הערביים?". שחורי ציינה שסאדאת "ענתה על רוב השאלות בהיסוס, תוך התייעצות מתמדת עם היושבים לצדה".

ב-25 ביוני הסלים העימות הפוליטי כאשר כל המשלחות הערביות וכמה משלחות מאפריקה קמו ויצאו מן האולם כאשר רבין החלה להשמיע את נאומה; והוא הגיע לשיאו כאשר ב-2 ביולי, יום לפני סיום הוועדה, בישיבה סוערת, התקבלה הצהרת ועידת מקסיקו, אשר מגדירה את הציונות כמכשול בדרך למימוש שוויונה של האשה וקידומה - לצד האימפריאליזם, הקולוניאליזם, הניאו-קולוניאליזם, הכיבוש הזר, השליטה הזרה, הגזענות והאפרטהייד. 19 מדינות התנגדו להכללת המלה ציונות בהצהרה, אך הן הפסידו מול תמיכה של 59 מדינות והימנעות של 25. "זו פעם ראשונה מוגדרת הציונות כמכשול בדרך לשלום הבין-לאומי בהחלטה שאושרה על ידי מוסד או ועידה בחסות האו"ם", ציין "הארץ".

ישראל גינתה את הצהרת מקסיקו; בטון אישי יותר, גאולה כהן, בטקס פתיחת תא נשים של הליכוד בחולון, האשימה את רבין בהופעה "חסרת כבוד" בשל "עמידתה האפולוגטית". כדי "לתרום משהו לשחרור האשה הישראלית", אמרה כהן, נשות ישראל חייבות קודם כל "להשתחרר מרגשות האשמה וההצטדקות המאפיינים את מדיניות החוץ הגברית שלנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ