שופטת בוועדת הפרס מאן בוקר התפטרה לאחר הענקתו לפיליפ רות

הסופרת כרמן קאליל היתה בדעת מיעוט

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

הסופרת והמו"לית הפמיניסטית כרמן קאליל פרשה מצוות השופטים של פרס מאן בוקר הבינלאומי, במחאה על כך שהפרס הוענק לסופר האמריקאי-יהודי פיליפ רות.

קאליל אמרה לתקשורת בבריטניה כי רות, שידוע בתיאוריו המפורטים של המיניות הגברית, הוא סופר החוזר על עצמו, שאינו ראוי להיכלל אפילו ברשימה הארוכה של המועמדים לפרס.

קאליל, מייסדת הוצאת ויראגו, נמנתה עם צוות הפרס, המוענק מדי שנתיים לסופר חי על תרומתו לספרות העולמית. היא שפטה לצד שני שופטים נוספים - ג'סטין קרטרייט, סופר דרום אפריקאי, וריק גקוסקי, סופר וסוחר ספרים נדירים. השניים הם שהכריעו, בניגוד לדעתה, להעניק לרות את הפרס בסך 60 אלף ליש"ט.

"אני חושב שכרמן התאכזבה מאוד, אני חושב שהיא חשבה שנמצא מישהו אחר. אבל כשבחנו את כל האנשים האלה חשבנו בכנות שרות הוא הכי גדול מביניהם", אמר קרטרייט אתמול.

הרשימה הקצרה של המועמדים לפרס השנה כללה גם את פיליפ פולמן, אן טיילר ומרילין רובינסון. קרטרייט הוסיף שרות הוא "קצת כמו גרגר חול שחודר לצדפה וגורם להיווצרות פנינה. הוא תרם רבות להפחת חיים בספרות האמריקאית".

בין ספריו של רות, זוכה פרס הפוליצר, שראו אור בעברית: "היה שלום, קולומבוס", "פסטורליה אמריקאית" "התחתנתי עם קומוניסט", "הקנוניה נגד אמריקה" ו"מה מעיק על פורטנוי", שעורר בזמנו מהומה כי היה עמוס בתיאורים מיניים, הכוללים בין היתר אוננות ובעיות עיכול. ספרו "everyman", שפורסם בארה"ב ב-2006, יראה אור בהוצאת זמורה ביתן בעוד מספר שבועות.

עם זאת אתמול ציטט הגרדיאן מדברי קאליל, שאמרה על רות: "הוא ממשיך וממשיך וממשיך עוד ועוד על אותו נושא כמעט בכל אחד מספריו. זה כאילו שהוא יושב על הפנים שלך ואתה לא יכול לנשום".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ