האלבום האבוד של באר שבע העותמאנית מוצג לראשונה

תערוכת המועצה לשימור אתרי מורשת מציגה בבית האמנים בעיר תצלומים מימי השלטון העותמאני ב-1900

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

תמונות נדירות מימי הקמת באר שבע, תחת השלטון העותמאני, הוצגו אתמול לראשונה במלואן בתערוכה של המועצה לשימור אתרי מורשת, במסגרת אירועי שבוע השימור הארצי שנפתחו בבית האמנים בעיר.

הצלם גואל דרורי סיפר על הדרך הארוכה שעבר האלבום עד להצגתו בתערוכה. "כשהטורקים הקימו את באר שבע ב-1900 הם הביאו צלמים והכינו שני עותקים מהאלבום הזה - עותק אחד נמסר לראש העיר הראשון שהטורקים מינו, והעותק השני נלקח לקושטא (איסטנבול). ב-1951 הטורקים הזמינו נציג משגרירות ישראל ומושל קושטא מסר לו את האלבום כדי שיעבירו למוזיאון הנגב בבאר שבע. האלבום הוצג במוזיאון בבאר שבע אך כמעט לא נשאר ממנו כלום, אלא רק כריכתו", סיפר.

"לפני 10 שנים, כשנגה ראב"ד התמנתה לאוצרת מוזיאון הנגב ועשתה סדר באוסף, היא גילתה את שני הדפים האלה של כריכת האלבום, היא לא ידעה שההיסטוריון ששון בר צבי, שחקר את תולדות באר שבע, גילה את האלבום השני בחברון אצל נכדו של ראש העיר הראשון של באר שבע, שמונה על ידי הטורקים ב-1906. האלבום היה שמור כמזכרת משפחתית", סיפר דרורי. הנכד לא הסכים למסור את האלבום, ולכן דרורי נסע יחד עם בר צבי אליו לחברון "הכל היה בפילם, הייתי צריך לצלם ברפרודוקציה ונסעתי עם אוטו מלא ציוד".

בזמן צילומי הרפרודוקציה בר צבי עבר עם הנכד על כל צילום וצילום וראיין אותו, מספר דרורי. "מהרפרודוקציות הוכנו שלושה עותקים - אחד לי, השני לששון והשלישי לסגן ראש העיר בנץ כרמל. כל מה שהתפרסם מהאלבום עד היום היה צילומי הרפרודוקציות שצילמתי מהאלבום המקורי בחברון", הוסיף גואל.

האלבום כולל 40 צילומים בגודל 30 על 40 ובו צילומים של ראש העיר הראשון שייח עלי סולימן אל-עטאונה, והשטח הריק עליו הוקמה באר שבע.

עמרי שלמון, מנכ"ל המועצה לשימור אתרי מורשת, סיפר כי התערוכה, "לרבות חשיפת צילומי האלבום, הינה הישג נוסף לתחום השימור בישראל אותו אנו מציינים השבוע. מדובר בהצדעה לתחום ולאנשים מכל ישראל שפועלים בערנות ותוך מסירות נפש לשמור מבנים, מסמכים, צילומים וכל שניתן להעשרת תרבות השימור בישראל".

יהודית מאיר, אוצרת בית האמנים ויקירת העיר באר שבע, מציינת כי התערוכה מציגה את העיר כפי שלא הוצגה בעבר - "חשיבותה בכך שהיא מנציחה הווי תרבותי וחברתי שהתקיים בחיי היומיום בבאר שבע ושרבים מתושביה כיום אינם מכירים".

בין התמונות הנדירות אפשר למצוא את טקס ההכרזה על באר שבע כעיר ב-1906, על ידי עלי אכרם ביי, מושלה של ירושלים, ועל רקע המסגד ובית המושל; המורה הראשון בבאר שבע אל-חנאפי אפנדי ג'ראללה ותלמידיו, שלמדו בבית הספר הממשלתי שהוקם על ידי הטורקים; וצילום של אוהלי המהנדסים והמודדים שתיכננו את העיר - סייד אפנדי אל-נששיבי וראג'ב אל-נששיבי וכן שני המהנדסים האירופים הגרמני והשווייצי.

עוד יוצגו בתערוכה עותק מקורי של עיתון הצופה ממצעד צה"ל ב-1964 שהתקיים בבאר שבע. עוד תוצג תערוכת צילומים של הצלם החובב דב ברנע צלם, שתיעד את צמיחת באר שבע בשנות ה-50, ה-60 וה-70.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ