נבחרו העולים לגמר בתחרות רובינשטיין, בהם הפסנתרן הישראלי בוריס גילטבורג

הזוכה בתחרות יוכרז ביום חמישי; הפסנתרן הרוסי דניל טריפונוב מסתמן כמועמד מוביל

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

תשעה ימים של שיטפון צלילי משכר פקדו את שוחרי אמנות הפסנתר שנכחו בתחרות רובינשטיין ה-13 במוזיאון תל אביב: 49 רסיטלים ארוכים נחתמו אתמול בביצוע מהמם לסונטה מס' 7 של פרוקופייב מידי פסנתרן קוריאני בן 21 (שלא עלה לגמר). שלב הרסיטלים הסתיים אפוא, ובסיומו קבעו השופטים מי ממשיך - ששת המצטיינים מתוך ה-16 שהשתתפו בשלב השני (אלה נבחרו מבין 33 המתמודדים שניגנו בשלב הראשון). העולים לגמר התחרות הם דניל טריפונוב מרוסיה (הצעיר בשישייה, יליד 1991), איליה רשקובסקי ואלכסנדר מוטוזקין, אף הם מרוסיה, בוריס גילטבורג מישראל, פוקומה קוטארו מיפאן, ואריק זובר מארצות הברית.

שלב הגמר נחלק לשני שלבים: בחלק הראשון ינגן כל אחד מששת הפסנתרנים, איש בתורו, יצירה קאמרית עם רביעיית המיתרים "אריאל" - היום ומחר במוזיאון תל אביב; בחלק השני ינגנו השישה בהיכל התרבות, עם תזמורת קאמרטה (ביום ראשון וביום שני) ואחר כך עם הפילהרמונית (ביום רביעי וביום חמישי). לאחר הנגינה ביום חמישי יכריזו השופטים על הדירוג. הפרס למקום הראשון: 25 אלף דולר. כל אחד מעשרת המאוכזבים שהשתתפו בשלב השני ולא עלו לגמר קיבל אתמול 500 דולר מענק עידוד, תרומה פרטית מידי יו"ר חבר השופטים אריה ורדי.

הרכב השישייה שעלתה לגמר היה צפוי ברובו. הפינאליסטים שאינם שנויים במחלוקת הם טריפונוב (נגינתו אתמול תוארה בפי רוב המומחים כמעניינת משל כולם), האמריקאי זובר והרוסי מוטוזקין. כהימור טבעי, על סמך שלב הרסיטלים, טריפונוב הוא מועמד מוביל לפרס הראשון. עוד ייאמר כי רבים בקהל היו מעדיפים להאזין בגמר גם למתחרה האמריקאית (ממוצא איראני) שרה דנשפור, שנתפסה ביצירות אחדות כ"מוזיקלית" מכולם, כלומר אמנית שרושמה אינו מושתת בעיקר על זיקוקי די-נור טכניים. אגב, סביר שניפויה של דנשפור הפתיע גם את מקצת השופטים, שהרי ההחלטה על העולים לגמר אינה קולקטיבית, אלא מתקבלת כסיכום הצבעות. גם המתחרה הרוסי סטניסלב חריסטנקו אינו נופל, בשום אופן, מאחדים מן המתחרים שהועדפו על פניו.

שלב הגמר מתחיל כאמור היום, במוזיאון תל אביב, בשלושת הקונצרטים הראשונים (מ-14:00) ינגנו בזה אחר זה גילטבורג, מוטוזקין וקוטארו, עם קשתני "אריאל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ