הילולה במירון: בין צניעות וטהרה לחילול שבת המוני

על רקע הכרזת הרבנים הראשיים כי אין לחגוג את ל"ג בעומר במוצאי שבת, מאות אלפי חרדים צפויים לעלות מחר לרגל לקבר רבי שמעון בר יוחאי בהר מירון

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

רבי שמעון בר יוחאי, האיש שעומד במרכז החגיגה ההמונית ביותר בישראל, נקרא גם "התנא האלוהי" משום שהיה שרוי בין העולמות התחתונים לעולמות העליונים. לפי המסורת, ביום מותו בל"ג בעומר הוא הוריש לתלמידיו את תורת הסוד, לפי המסורת. סודות רבים אופפים גם את ההילולה השנתית שתיפתח מחר בערב ליד קבר רבי שמעון בהר מירון, כמו למשל סוד התמהיל המופלא בין אין ספור חומרות הלכתיות של צניעות וטהרה, ובין חילול שבת המוני שצפוי באזור בידי שוטרים ומאבטחים, הכל בחסות אותם רבנים, עסקנים ופוליטיקאים חרדים.

מאות אלפי עולים לרגל צפויים לבוא לאתר בתוך יממה אחת, החל ממוצאי שבת. הם באים להשתתף באחת ה"הדלקות" שמתרחשות על ההר, רובן ככולן ספוגות במסורת חסידית עתיקה ומלהיבה, וחלקן מונעות על ידי פוליטיקה יצרית מאין כמוה. נגעת במירון, נגעת בעצב חשוף. השבוע כוסו קירות מאה שערים בפשקווילים נגד היוזמה שעלתה בפעם המי יודע כמה, להקים במירון חברה ממשלתית שתנהל את האתר ותשים קץ לחזקות של החצרות וההקדשים השונים, האשכנזיים והספרדיים.

למירון מגיעים כולם, אבל חלק מהסיפור הוא שחוגים חסידיים אנטי-ציוניים רואים בהר את המרכז הרוחני הנעלה ביותר שלהם. בעבורם, מקומות קדושים אחרים, כמו הכותל ומערת המכפלה, הם מחוץ לתחום מכיוון שהם נגועים בהיסטוריה צבאית של המדינה הציונית.

איפה הכסף הממשלתי

חלק אחר של הסיפור במירון הוא היצרים הגועשים בין החצרות החסידיות לבין עצמן. בד"ץ העדה החרדית, גוף הכשרות המחמיר, הפיץ לקראת ההילולה תצלום אוויר צבעוני של מתחם ההר עם סימון הדרכים המותרות והאסורות לתנועת כוהנים. המטרה, שמוקדם עדיין לדעת אם הושגה, היתה להביא לסיומה מחלוקת הלכתית שפרצה לפני כשנתיים, עת התגלו מערות קבורה בכמה אזורים בהר. הגילוי עורר את האפשרות כי כוהנים ייאלצו להדיר רגליהם מההר מחשש לבוא במגע אסור עם טומאת מת. אבל המחלוקת ההלכתית גם שימשה נשק יעיל ביריבות רבת השנים בין שתי חסידויות, תולדות אהרן ותולדות אברהם יצחק, ששני אדמו"ריהן הם אחים, ושניהם כוהנים. השיא היה בשנה שעברה, במחזה שבו ארון עץ אטום עשה את דרכו במעלה ההר, נגרר על ידי רכב. היה זה האדמו"ר מתולדות אהרן, רבי דוד קאהן, שכדי למנוע לזות שפתיים הובל בתוך המבנה האטום אל המדורה שעמד להדליק יחד עם אלפי חסידים. השנה ייחסכו כנראה מחזות כאלה, בזכות "דרך כוהנים" חדשה, ארוכה ויקרה, שסוככת על ההולכים בה באופן הרמטי וכאמור אושרה מבחינה הלכתית על ידי הבד"ץ.

המחלוקת השנה מתמקדת בשאלה מי שילם על הפתרון ההלכתי היקר. בחסידות תולדות אברהם יצחק הבהירו, כי הם נשארו נאמנים לקו האנטי-ציוני ולא לקחו גרוש מהמדינה. ח"כ מנחם אליעזר מוזס (יהדות התורה), השר החרדי לענייני מירון, אישר את הדברים. הוא אמר ל"הארץ" כי השיג מימון ממשלתי על סך 250 אלף שקל לצורך הקמת דרך הכוהנים, אך החסידויות האנטי ציוניות ערכו מגבית משלהן אצל נדבנים בחו"ל. לדבריו, הכסף שהשיג "יילך למטרה אחרת".

בתצלום האוויר של בד"ץ העדה החרדית, מסומן קטע שבו נכתב: "המעבר לכוהנים אסור, אפילו לילדים קטנים!". ל"הארץ" נודע, כי אחד הרבנים ביקש גם לאסור את התנועה במתחם שבו יש סבירות רבה להימצאות קברים גם על נשים של כוהנים המסתובבות עם ילדיהם הקטנים, ואולי גם על אלה שנושאות את עובריהן. כנראה היו אלה הדעות הקיצוניות הללו שהביאו לפני כשבוע את הרב מאיר שטרן, רבה של מירון, להוציא מכתב המתייחס לכל סאגת הכוהנים, ובו פסק: "מעולם לא היתה שום שאלה בעניין הליכת הכוהנים בכביש הראשי שבו עולים לרשב"י".

איפה כן הושקע כסף ממשלתי? בשנים האחרונות הוקמה "דרך המהדרין", שבה יש הפרדה בין נשים לגברים, והשנה הושקע מאמץ וכסף רב כדי שההפרדה הזאת תהיה הרמטית. גם כאן היתה התרוצצות רבה מאחורי הקלעים, ויוזמות שלא הבשילו אבל עשויות ללמד עד כמה מארגני ההילולה במירון טרודים בנושאי צניעות. ראשי הוועד לטוהר המחנה, גוף העונה גם לשם משמרת הצניעות, שלחו לפני שבועיים מכתב למפקד משטרת התנועה הארצית, ניצב משנה ישראל ג'יבלי, הממונה על דרכי הגישה למירון. הם דרשו ממנו לבצע "תיקונים דחופים והכרחיים בדרכי הגישה לקבר הרשב"י" בזמן ההילולה.

הרבנים מציירים במכתבם, שהגיע ל"הארץ", תמונה עגומה שלפיה "דרך המהדרין" המובילה אל הקבר, שהוקמה לפני כמה שנים כדי שתפריד הולכי רגל מהולכות רגל, כבר לא מספקת. לדבריהם, למרות ההפרדה ישנה "אנדרלמוסיה רבתי" במפגש המתרחש בין נשים לגברים, ונקודות שבהן, בדרך אל הקבר וממנו, "אלה מתנגשים באלה". מנוחתם של הרבנים טרודה במיוחד מפוטנציאל הפריצות שקיים היכן שאוטובוסים פורקים נוסעים ונוסעות. ההילולה במירון כבר ראה שוטרים בריטים ושוטרים טורקים, אבל אלה גם אלה לא קיבלו לידיהם רשימת מטלות כה מפורטת בענייני צניעות. הרבנים דורשים כי המשטרה תדאג להרחיק זו מזו את תחנות פריקת הנוסעים והנוסעות, וכדי לפקח על ההפרדה המלאה הם מציעים, בזו הלשון: "להעמיד פקח או שוטר במחסום הבדיקות שיבדוק את אוכלוסיית הנוסעים באוטובוסים", ויסמן כל אוטובוס על פי מפתח מגדרי שיקבע את המשך דרכו במעלה ההר. "אם הנוסעים הם גברים בלבד תודבק מדבקה צהובה על השמשה הקדמית", הציעו הרבנים, ואילו "כאשר האוטובוס מסיע נשים תודבק מדבקה ורודה". הצעת הרבנים לא התקבלה.

מדורה באיחור של יום

חלק גדול מילדי ישראל יערכו השנה מדורות ביום ראשון, כהצעת משרד החינוך, ולא במוצאי שבת, ערב ל"ג בעומר. המשרד נענה בכך לקריאתם של הרב עובדיה יוסף, שני הרבנים הראשיים וארגון רבני צהר, לדחות את המדורות מל"ג בעומר לל"ד בעומר, מחשש שיהיו מי שיקדימו להתכונן או להדליק מדורות ובכך יחללו שבת. הם הבהירו, כי חגים חשובים הרבה יותר נדחים כאשר הם מתנגשים בשבת, ואין כל מניעה הלכתית לנהוג אותו דבר בחגיגות ל"ג בעומר, שהן לא יותר ממנהג. אך היוזמה, שנודף ממנה ריח ממלכתי, נדחתה על ידי מארגני האירוע במירון, שעלול להביא לחילול שבת ההמוני ביותר, בעיקר על ידי השוטרים שיאבטחו את האירוע. לבד ממשרד התיירות, כל הגופים המארגנים את האירוע הם חרדיים למהדרין - המרכז לפיתוח המקומות הקדושים, כמה חצרות חסידיות בולטות וגם הסיעות החרדיות ש"ס ויהדות התורה.

האדמו"רים הסכימו לדחות את "ההדלקה" הראשונה במירון לשעה 12 בלילה בקירוב, כדי לאפשר למשטרה להיערך לאחר צאת השבת, אבל רב המשטרה אליהו מוגרבי הבהיר השבוע כי הדבר לא ימנע פעילות בשבת. במכתב לקציני המשטרה לקראת האירוע במירון, הוא הבהיר כי גם אם המדורות במירון יודלקו מאוחר, לא יהיה מנוס מאבטחת האזור כולו בשבת, ולדבריו מדובר ב"פיקוח נפש". "בבדיקות שקיימתי עם גדולי הדור הוגדרה משימה זו כ'פיקוח נפש' לכל דבר ועניין והשוטרים/ות הנוטלים/ות חלק במבצע זה עוסקים בהצלת נפשות ממש", כתב מוגרבי לקצינים, והוסיף כי הוא "ממליץ בפני השוטרים/ות המשובצים לשבת זו במבצע מירון ואינם מעוניינים לנסוע ביום שבת להגיע לאתר לפני שבת".

ח"כ אליעזר מנחם מוזס (יהדות התורה), נחשב לשר החרדי לענייני מירון. האם סיעתו לא היתה פורשת מהקואליציה על חילול שבת מזערי הרבה יותר מזה הצפוי מחר במירון? "התבקשתי בידי האדמו"ר מבויאן (מדליק המדורה הראשונה במירון) לברר כמה שעות המשטרה צריכה מרגע צאת השבת כדי להיערך בלי חילול שבת. אמרו לי 12 בלילה. יכול להיות שהשוטרים ייפרסו במהלך השבת, אבל מבחינתי מה שקובע הוא העיקרון של ?בכדי שייעשה', כלומר כמה זמן דרוש כדי לעשות אותה פעולה בלי חילול שבת. אני יכול להיות אחראי אם השוטרים התחילו לעבוד בארבע אחרי הצהריים בשבת? אני סומך על מה שאמרו לי מפקדי המשטרה, כולל השר לביטחון הפנים בנושא".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ