ל"ג בעומר | עשרות אלפים פוקדים את הר מירון

ברחבי הארץ חוגגים את ל"ג בעומר. להר מירון הגיעו עשרות אלפי בני אדם להילולה המסורתית. המשרד להגנת הסביבה קורא להקפיד על כיבוי מוחלט של המדורה

הארץ
אלי אשכנזי
יניב קובוביץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
אלי אשכנזי
יניב קובוביץ
שירות ""

עשרות אלפי בני אדם החלו לפקוד הערב (שבת) את הר מירון בטקס ההילולה המסורתי בסמוך לקברו של רבי שמעון בר יוחאי. כ-3,000 שוטרים נוטלים חלק באבטחת והסדרת ההילולה. בחצות תודלק האש על גג הקבר.

ברחבי הארץ החלו בשעות הערב חגיגות ל"ג בעומר. לקראת החג הזהיר המשרד להגנת הסביבה את הציבור מפני הבערת חפצי פלסטיק, ניילון ועצים צבועים מחשש לפליטת חומרים רעילים. בנוסף מבקשים במשרד לדאוג לכיבוי מוחלט של המדורה, ולהשאיר את השטח נקי. חברת החשמל התריעה מפני הדלקת מדורות מתחת לקווי חשמל מחשש לפגיעה בקווים.

תחילת החגיגות במירון אשר צפויות להימשך עד מחר. תצלום: ירון קמינסקי

בראש העין פרצה שריפת קוצים גדולה, אולם לא ברור עדיין האם יש קשר לחג. צוותי כיבוי אש בסיוע מטוס כיבוי פעלו לכיבוי השריפה שהשתוללה סמוך לשכונה הצבאית והצליחו להשתלט על האש.

לקראת הילולה במירון התפרסו השוטרים, בפיקודו של תת ניצב מנחם חבר, מפקד מרחב גליל במשטרה, בחניונים עין הוזים ספסופה ופרוד, בכניסות למושב מירון ובמתחם ההדלקות על ההר. במשטרה אמרו כי על מנת לאבטח את החוגגים יתפרסו מספר מעגלי אבטחה סביב ההר ויתקיים מערך של פיקוח ובקרת הנכנסים.

בדיון שנערך ביום שני בוועדה לביקורת המדינה בכנסת על ההיערכות להילולת ל"ג בעומר בקבר רבי שמעון בר יוחאי, אמר צבי ורטיקובסקי, נציג מבקר המדינה שערך בעבר דו"ח קשה על המצב באתר, כי "לפי בדיקותינו טרם הוסדרו שטחי פארק ורישיונות עסק ממשרד הבריאות".

ל"ג בעומר בתל אביב. תצלום: טלי מאייר

שר התיירות סטס מיסז'ניקוב אמר כי הוא "מטפל באופן אישי בהילולה, ומשנה לשנה אנו משתפרים, ובעתיד אף מתוכננת השקעה של 30 מיליון שקלים בתשתיות קבע". השר ציין כי ביטל את כל אישורי הכניסה לאח"מים ולאדמו"רים, והכניסה השנה תהיה רק לפי רשימות משטרת ישראל מראש.

יו"ר הוועדה ח"כ יואל חסון (קדימה) התריע כי בעיניו התקלה החמורה ביותר היא שאין עדיין אחראי אחד לאירוע. "אני חש שיש שיפור אך עדיין מוטרד שחלק מהדברים מוסדרים רק ברגע האחרון". חסון הטיל על הממשלה להודיע בתוך ארבעה חודשים מי הגוף שיקבל את האחריות על כל מתחם הקבר.

ל"ג בעומר בחיפה. תצלום: חגי פריד

בשל ההילולה התירה ההסתדרות הרפואית לצוות בית החולים זיו שלא לשבות בל"ג בעומר, ובית החולים יהיה היחיד למעשה שיפעל מחר במתכונת רגילה, עקב השביתה הכללית המתכוננת של הרופאים.

שביל הכוהנים - סימן להקצנה הדתית

בעורפו של קבר הרשב"י נבנה בימים האחרונים "שביל כוהנים" חדש המסמל את ההקצנה המתרחשת באתר הדתי שבו מספר המבקרים הרב ביותר אחרי הכותל המערבי. ההערכה היא כי בשני ימי ההילולה יפקדו את הר מירון קרוב ל-400 אלף איש ובשאר ימי השנה כ-600 אלף נוספים. יומיים לפני ההילולה אף רוססו באזור הקבר כתובות נאצה בגנות המדינה ונגד רב הכותל והמקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ', המסמל בעיני הפלגים הקיצוניים את השלטון.

עלות השביל הגיעה למאות אלפי שקלים, ובמרכז למקומות קדושים אישרו כי המדינה החליטה להקצות לבנייתו רבע מיליון שקל. בישיבה של ועדת הפנים של הכנסת, בתחילת החודש, בישר סגן שר החינוך, מנחם מוזס (יהדות התורה), על בניית שביל הכוהנים והבטיח כי הראשון שיפסע על השביל יהיה סגן שר האוצר, יצחק כהן(ש"ס), "שדאגנו לקבלת התקציב דרכו", אמר. בחסידות "תולדות אברהם יצחק", שעל פי דרישתם נבנה השביל החדש, יצאו בהכחשה גורפת ובבקשה "להסיר לזות שפתיים" וטענו כי "היות שנודע כאילו המדינה משתתפת בחלק מהעלויות של דרך הכוהנים, אנו מודיעים כי זה שקר והכל ממומן על ידי נדיבי עם".

ההחמרה וההקצנה ההלכתית נעשית על אף אמירות מפורשות של רבנים, בהם הרב מאיר שטרן, רבה של מירון מזה כ-50 שנה, הקובע באופן חד משמעי כי "מעולם לא היתה שאלה בעניין הליכת הכוהנים בכביש הראשי שבו עולים לרשב"י". במכתב שהוציא כתב כי "מעולם לא עלה איזה ספק בהליכה על הדרך העולה, המקובלת על כולם כמה וכמה דורות". סוגיית שביל הכוהנים התעוררה כבר בשנה שעברה, ומקורה בסכסוך עמוק בין שתי חצרות, בראשן שני אחים, כוהנים, חסידות "תולדות אהרון", בראשות הרב דוד קאהן וחסידות "תולדות אברהם יצחק", בראשות הרב שמואל יעקב קאהן.

ההקצנה ההלכתית בקבר הרשב"י וסביבו ניכרת השנה גם בגובה המחיצות בין גברים לנשים. בשנים האחרונות נמתחת יריעה החוצצת בין גברים לנשים, כבר מהמנהרה שנבנתה מתחת לכביש הראשי שבה מסלולים נפרדים. המחיצה מגיעה גם אל מתחם הקבר, והשנה היא נמתחה לגובה רב משנים קודמות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ