ליטל לוין

כמאה ילדים עמדו באכסדרת אנטוניוס הקדוש ברחוב יפת ביפו ב-22 במאי 1995, והמתינו שהנזירות יקראו להם למיסה. הכנסייה היתה כמעט ריקה מאדם. הכומר, עבד אל מסיח, ישב במשרדו, והנזירה מארי סטלה היתה באולם התפילה כאשר ראתה בחור צעיר לבוש מדי צה"ל נכנס פנימה, ומרוקן לפתע בקבוק נפט על מרצפות הכנסייה ומשליך שלושה רימוני הלם. מארי סטלה ניסתה להניס אותו והוא כיוון לעברה רובה גליל, וללא שהות החל לירות צרורות שכוונו בעיקר אל המזבח.

הכומר עבד אל מסיח, ששמע את היריות באולם הכנסייה, יצא מחדרו, הזעיק את הנזירות והורה להן לנעול את כל הדלתות והשערים, וקרא למשטרה. הוא ניסה לדבר אל לבו של הצעיר שיחדל מהירי, אך לשווא. השוטרים הגיעו במהירות, אבל לא לפני שהצעיר רוקן את כל ארבע המחסניות שהיו ברשותו, שבר בכדוריו לרסיסים את הנברשות הגדולות שעל התקרה, ניתץ את פסלו של אנטוניו הקדוש, וחורר את קירות הכנסייה. כשנגמרה לו התחמושת הוא החל לברוח אל עבר היציאה, אבל עוזר הכומר, טלאל אבו מאנה, החל לרדוף אחריו. מעבר אחר התקרב מפקד משטרת יפו, סנ"צ יעקב פלג, והשניים לכדו את הצעיר, שהרים את ידיו לאות כניעה. למרבה המזל, איש לא נפגע.

מחוץ לכנסייה כבר התגודדו מאות מתושבי האזור ששמעו את היריות ויצאו לכיוון הכנסייה. "הראשונים שהגיעו ניסו לפגוע בחייל", סיפר משה טובאל ב"הארץ". "השוטרים גוננו עליו בגופם. במקום נוצרה המולה גדולה, וכמה שוטרים, בהם מפקד מחוז תל אביב ניצב גבי לסט, נדחפו ונשרטו על ידי ההמון הנרגש". המהומות התפשטו, תושבים יידו אבנים ותקפו צוותי חדשות שבאו למקום. בשלב כלשהו ביקש הכומר מסיח מניצב גבי לסט להורות לשוטרים לעזוב את האזור, כי נוכחותם רק מלבה את ההתפרעות. הם נעתרו לבקשתו, ואכן המהומה שככה לאטה. המשטרה נמנעה מלעצור מתפרעים, צעד שזכה לביקורת של חברי הכנסת עובדיה עלי מהליכוד ושל יוסף עזרן מש"ס.

בינתיים הצעיר, שחולץ ללא פגע, זוהה כחייל בן 21 בשם חניאל קורן, שמשרת כעוזר טבח באחת מיחידות חיל החימוש. בבית המעצר באבו כביר התברר שהוא האדם ששלושה ימים קודם לכן הצית את העוגב בכנסיית גת שמנים בירושלים. "לא היתה לי כוונה לפגוע בבני אדם, רק ליישם את הדיבר 'לא תעשה לך כל פסל וכל תמונה'", אמר קורן לחוקריו.

קורן, ממושב ניצני עוז שליד נתניה, נשלח לבדיקה פסיכיאטרית ונמצא שפוי. הוא נשפט בבית משפט אזרחי. סנגורו סיפר עליו שהוא תלמיד מחונן, שהתגייס לקורס טיס והודח. אחרי ההדחה, חזר לתהליך החזרה בתשובה שהחל עוד לפני גיוסו; הוא לא היה קשור בתנועה דתית כלשהי, כי אם לרב צעיר שלא ברור מה מידת השפעתו על מעשיו. באחת מהופעותיו הראשונות בבית המשפט, כשהוצא מהאולם, הניף קורן ספר תנ"ך לעבר צלמי העיתונות שהמתינו לו שם.

אמו, אחות פסיכיאטרית בבית החולים פרדסיה, ביקשה בבית המשפט סליחה מהקהילה הנוצרית על מעשי בנה; בתחילת המשפט נראה היה שגם הוא מתחרט על מעשיו: זה היה, בכל אופן, קו ההגנה שהוסכם עליו עם סנגורו עו"ד אברהם וייג, שהגיש תצהיר שלפיו הנאשם לוקח אחריות מלאה על מעשיו ומתחייב לא לחזור עליהם. אלא שכשהופיע חניאל קורן לדיון בבית המשפט, הוא הפתיע בהצהרה שונה בתכלית ואמר שהתורה מצדיקה את מעשיו, ושיחזור עליהם בעתיד. הוא סירב לשחזר את פשעו, כי "מטעמי אמונה" אינו יכול להיכנס בשערי כנסייה.

בפברואר 1996 נידון חניאל קורן לארבע שנות מאסר וחצי. שר הדתות שמעון שטרית הודיע שמשרדו יקציב מיליון שקלים לשיפוץ נזקי הכנסייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ