אושרה קצבה למגדלי יתומי פעולות איבה

אתמול אישר משרד הרווחה את מתן הקצבה שתיקבע באופן פרטני בהתאם למספר הקטינים היתומים במשפחה

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

משרד הרווחה אישר אתמול קצבה להורים שאימצו ילדים שנותרו יתומים בשל פעולות איבה. מדובר בתיקון חוק שנגרר מזה כשנה וחצי, אולם אתמול העביר שר הרווחה, משה כחלון, את התקנות במסגרת חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה לאישור משרד האוצר. התקנות יתוקנו בשיתוף עם שר האוצר ובאישור ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת.

"מצבן של משפחות אלה מיוחד במינו", אמר אתמול כחלון. "הן לקחו על עצמן את המטלה הכבדה והקשה של טיפול בילדים, שאיבדו את הוריהם בפעולת איבה. לכן יש לעשות הכל כדי לאפשר להם להתמודד בכבוד עם הקשיים הכלכליים והרגשיים שהם שגרת יומם". עוד הוסיף השר כי "התקנות המוצעות יענו על החוב המוסרי של החברה הישראלית כלפי מי שלקח על עצמו את המשימה הקשה לטפל, לחנך ולגדל את היתומים בצורה הטובה ביותר".

הסיוע שיינתן להורים המגדלים, יהיה קצבה חודשית שתהווה פיצוי בגין אבדן הכנסתם. סיוע זה מתייחס באופן פרטני לצורכי המשפחה המגדלת וייקבע בהתאם למספר הקטינים היתומים שבחזקת המשפחה. הסיוע יוענק למשפחות עד שיגיע היתום לגיל 18. כבר בעבר נעשו ניסיונות רבים להתקין, בנוסחים שונים, את התקנות הללו, אך במרבית המקרים לא הצליחו הגורמים המקצועיים במשרדים השונים להגיע להסכמה. "תקנות התגמולים מהוות ביטוי מלא לבקשת נציגי המשפחות המגדלות", מסביר מנכ"ל משרד הרווחה, נחום איצקוביץ. "לאורך הליך התקנת התקנות, התנהל שיתוף פעולה מלא בין המשרד לנציגי המשפחות במטרה לסייע ליתומי פעולות האיבה".

באחרונה עלתה לכותרות סוגיית התמיכה בילדי היתומים: בטקס הממלכתי לציון יום הזיכרון לחללי פעולות האיבה שנערך לפני כשבועיים, צעק שבואל סחוויסחורדר - שאיבד את הוריו ושלושה מאחיו בפיגוע במסעדת "סבארו" - קריאות גנאי לעבר מנכ"ל ביטוח לאומי אסתר דומיניסיני. זאת, במחאה על אי השוואת תנאי יתומי פעולות איבה לזכויותיהם של אלמנים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ